Fly-Desk.com
window.customerPrivacy.onAnalyticsConsentGranted(function() { gtag('consent', 'update', { 'analytics_storage': 'granted' }); });

Ścianka akustyczna tworzy bardziej komfortowe i cichsze miejsce do pracy?

Ścianka akustyczna tworzy bardziej komfortowe i cichsze miejsce do pracy?

Ścianka akustyczna tworzy bardziej komfortowe i cichsze miejsce do pracy?

Pracownicy biur typu open space często narzekają na zmęczenie wynikające ze zbyt głośnego otoczenia. Hałas stanowi dość popularny bodziec, który uniemożliwia skoncentrowanie się i wykonywanie zadań z pełną efektywnością. Z tego powodu warto zatroszczyć się o potrzeby swoich pracowników. 

Jednym z rozwiązań umożliwiających odizolowanie się od hałasu w miejscu pracy jest montaż ścianek akustycznych w biurze. Czy tego typu rozwiązanie rzeczywiście jest warte inwestycji? W jaki sposób jeszcze zadbać o komfort pracownika biurowego? W tym wpisie znajdują się wskazówki, które pomogą ograniczyć hałas w otwartej przestrzeni pracy.

Hałas w biurze - czy jest się czego obawiać?

Narażenie na długotrwały hałas jest jednym z najczęściej spotykanych czynników szkodliwych w środowiskach pracy. Mowa tutaj nie tylko o dźwiękach emitowanych przez maszyny przemysłowe. Równie problematycznym dla pracowników okazują się głośne rozmowy przez telefon, uciążliwe odgłosy kroków czy praca drukarek i kserokopiarek. 

Choć hałas generowany w przestrzeniach biurowych nie jest rozpatrywany w kategoriach potencjalnego uszkodzenia słuchu, nie należy go ignorować. Długotrwałe narażenie na zbyt głośne dźwięki prowadzi do obniżonej wydajności i problemów z koncentracją, a co za tym idzie - efekty pracy pracowników charakteryzują się niższą jakością. W związku z tym warto, aby pracodawca zapewnił swoim współpracownikom odpowiednie warunki do wykonywania codziennych obowiązków, również w otwartych biurach.

Ścianki akustyczne w biurze - dlaczego je montować?

Coraz większa ilość pracowników preferujących pracę w ciszy skłania ku temu, by wdrażać korzystne dla nich rozwiązania. Jednym z najczęściej spotykanych są ścianki akustyczne, które można szybko zamontować przy biurkach. Tego typu elementy gwarantują szereg zalet. Do najważniejszych atutów ścianek akustycznych należy zaliczyć:

  • wyższy komfort pracy - wizualne ,,odgrodzenie się” od kolegi zza biurka sprawia, że dużo łatwiej jest się skupić na wykonywanych zadaniach. 
  • wyciszone miejsce pracy - ścianka akustyczna zapewnia skuteczne ograniczenie dźwięków generowanych przez otoczenie.
  • większa prywatność - dla niektórych pracowników bycie ,,na widoku” sprawia, że czują się mniej komfortowo. Ten problem staje się rozwiązany, gdy zamontuje się ściankę działową.
  • łatwy montaż - tego typu elementy są bardzo proste w montażu, a większość modeli jest sprzedawana wraz z zestawem wkrętów lub zaczepów.
  • ciekawy wygląd - ścianki akustyczne w odpowiednich kolorach mogą dodatkowo wpływać na wystrój pomieszczenia.

Warto też wspomnieć, że ścianka akustyczna w biurze może służyć również jako tablica informacyjna dla danego pracownika. Może on umieszczać na niej samoprzylepne karteczki z numerami kontaktowymi czy też własne notatki przydatne podczas wykonywania codziennych obowiązków. Ścianka umożliwia też zamontowanie wiszącej półki na dokumenty czy segregatora na przybory do pisania, co ułatwia utrzymanie porządku na miejscu pracy. Jak więc widać, tego typu element może okazać się bardziej praktyczny niż się wydaje.

Jaką ściankę akustyczną dla pracowników wybrać?

O najważniejszych aspektach związanych ze ściankami akustycznymi opowiedział jeden ze sprzedawców z firmy Fly-Desk.com. Czym więc wyróżnia się profesjonalna ścianka do biura?

Dobra ścianka akustyczna powinna spełniać kilka podstawowych aspektów. Po pierwsze, koniecznym jest dopasowanie jej wymiarów do danego biurka lub innego miejsca montażu. Po drugie, należy zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju elementy montażowe zastosowano w danym modelu. Ważną kwestią w przypadku doboru ścianek działowych do biura jest też jej wygląd. Jak wcześniej zostało wspomniane, tego typu elementy wpływają nie tylko na wyższy komfort pracownika. 

Ścianki akustyczne tworzą również określony nastrój w pomieszczeniu. Wybierając modele do danej przestrzeni warto więc uwzględnić ich kolorystykę, kształt, a także rodzaj materiałów, z jakich zostały wykonane. W ten sposób można zachować spójność aranżacyjną, a jednocześnie spełnić też funkcję praktyczną.

Ścianki działowe - funkcjonalne i estetyczne elementy biura

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ścianka akustyczna niekoniecznie musi znaleźć się wyłącznie przy biurku. Coraz częściej tego typu elementy pojawiają się w innych częściach biura. Z uwagi na łatwy montaż oraz dość niski koszt zakupu, ścianki działowe doskonale nadają się do wydzielania miejsc w większych przestrzeniach. W przypadku biura typu open space ścianki mogą posłużyć m.in. do przygotowania:

  • miejsca na rozmowy telefoniczne (z krzesłem i niewielkim stolikiem),
  • miejsca do krótkich spotkań pracowniczych lub projektowych,
  • miejsce do spotkań z klientem (nieco zamknięta przestrzeń zwiększa wrażenie dyskretności),
  • miejsce odpoczynku.

Ścianki akustyczne są też idealnym sposobem na aranżację biura. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na modele w klasycznej kolorystyce. Coraz częściej jednak w biurach pojawiają się kolorowe ścianki, które korespondują z barwami charakterystycznymi dla danego przedsiębiorstwa. Proste i jednocześnie niezwykle estetyczne rozwiązanie może więc być jednocześnie praktyczne i estetyczne. Planując zakup tego typu elementów do swojego biura warto więc zastanowić się również nad tą kwestią.

Jak jeszcze zwiększyć komfort pracowników biurowych?

Hałas nie jest jedynym problemem, z jakim borykają się pracownicy open space'u. Niejednokrotnie zdarza się, że praca nie jest komfortowa również ze względu na meble, które nie są przystosowane do danego rodzaju zadań. Mowa tutaj przede wszystkim o czynnościach, które wygodniej wykonuje się w pozycji stojącej. 

To jednak nie jest problematyczna kwestia. Ludzie różnią się od siebie wzrostem, a w związku z tym często potrzebują innej wysokości biurka. Standardowe modele, z których często korzystają pracownicy biurowi nie umożliwiają samodzielnej regulacji wysokości. Jakie produkty mogą okazać się więc dobrym sposobem na dodatkowe zadbanie o komfort pracowników w biurze? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

Biurka regulowane

Nowoczesne modele biurek z regulacją wysokości stają się popularne nie tylko w prywatnych biurach. Coraz częściej stanowią też standardowe wyposażenie nowoczesnych przestrzeni pracowniczych w niejednej korporacji. Biurko z regulacją wysokości umożliwia swobodne dopasowanie położenia blatu względem fotela. W ten sposób każdy pracownik ma szansę nie tylko dobrze widzieć przestrzeń roboczą, ale również wygodnie przy niej funkcjonować. 

Tego typu meble gwarantują dużo więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Odpowiednio dopasowane biurko regulowane umożliwia znaczne podniesienie blatu i komfortową pracę w pozycji stojącej. Jest to korzystne rozwiązanie chociażby dla osób zajmujących się rysunkami technicznymi. Panel sterowania za pomocą przycisku sprawia, że obsługa takiego biurka będzie przystępna praktycznie dla każdego. 

Warto też wspomnieć, że nowoczesne biurka z regulacją wysokości często posiadają też dodatkowe udogodnienia. Do najpopularniejszych należy otwór na kable, miejsce na ładowarkę czy listwę zasilającą urządzenia. 

Mata antyzmęczeniowa

Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji nie jest korzystne dla kręgosłupa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę pracownicy biurowi, którzy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. Nie inaczej jest rzecz jasna w przypadku kilkugodzinnego stania nad dokumentacją czy rysunkami. Z tego powodu warto zaopatrzyć swoich pracowników w maty antyzmęczeniowe.

Ciekawy gadżet do biura ma za zadanie stymulować do zmiany pozycji podczas wykonywania czynności przy biurku na stojąco. Specjalne wypustki umieszczone na macie zabezpieczają przed poślizgnięciem się, a dodatkowo masują bolące stopy. Mata antyzmęczeniowa to drobny gadżet, który może okazać się rewelacyjną innowacją dla pracowników stojących.

Ramię do monitora

W otwartych przestrzeniach biurowych często znajduje się sporo ludzi, a co za tym idzie - niewiele miejsca. Chcąc zagospodarować więcej przestrzeni na biurku warto więc zaopatrzyć swoich pracowników w ramię do monitora. Łatwy w montażu produkt sprawia, że monitor nie zajmuje już przestrzeni na biurku. Dodatkowym atutem ramienia jest fakt, że za jego pomocą można łatwo ustawić wysokość i kąt nachylenia monitora według uznania. Można więc zadbać nie tylko o oszczędność miejsca, ale również o komfort pracy danego pracownika.

Optymalizacja biura - mniej hałasu, więcej organizacji

Ścianki akustyczne, biurka regulowane czy dodatkowe akcesoria - wszystko to ma znaczenie w kontekście komfortu pracy pracowników biurowych. Odpowiednia aranżacja biura pozwala zwiększyć jego funkcjonalność. Choć to zadanie wymaga nieco dłuższej analizy, warto to zrobić z kilku powodów. Oto najważniejsze korzyści, które gwarantuje odpowiednią optymalizację przestrzeni biurowej. 

Funkcjonalność

W dobrze zaprojektowanym pomieszczeniu pracownicy będą łatwiej się poruszać i wykonywać codzienne zadania. Na funkcjonalność w biurze składa się zarówno obecność wyżej wspomnianych mebli i elementów, jak również rozmieszczenie sprzętu np. drukarki czy ksero. Warto więc pamiętać o tym, aby dana przestrzeń była praktyczna dla każdego.

Oszczędność 

Inwestując w sprawdzone rozwiązania można oszczędzić czas i pieniądze. Dobrej jakości meble i ścianki akustyczne umożliwiający łatwy montaż będą nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także proste w obsłudze. Tego typu elementy będą też służyć bez zarzutu przez wiele lat.

Estetyka

W optymalnie zorganizowanym pomieszczeniu biurowym panuje ład i porządek. Takie miejsce można bez skrępowania zaprezentować wspólnikom czy partnerom biznesowym. Dobrze zaplanowane biuro może więc dodatkowo pełnić funkcję reprezentacyjną i będzie budować pozytywny wizerunek danego przedsiębiorstwa.

Nastrój

Miła dla oka i zorganizowana przestrzeń to miejsce, w którym po prostu lepiej się pracuje. Choć brzmi to banalnie, wiele firm o tym zapomina. Warto więc przypomnieć, że nastrój panujący w danym open space jest istotny dla wyższej wydajności pracowników.

Ścianka akustyczna tworzy wrażenie większej intymności, a także ogranicza hałas generowany przez otoczenie. Dodatkowo tego typu elementy mogą też pełnić funkcję estetyczną w biurze. Warto więc zaplanować inwestycję w tego typu rozwiązanie w przypadku otwartej przestrzeni pracowniczej. Ważnym jest też, aby zwrócić uwagę na inne elementy, które zapewniają pracownikowi wyższy komfort pracy w danym biurze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium