Fly-Desk.com

Przenieś pracę zdalną na wyższy poziom: 5 wskazówek dotyczących jej konfiguracji

0
Przenieś pracę zdalną na wyższy poziom: 5 wskazówek dotyczących jej konfiguracji

Przenieś pracę zdalną na wyższy poziom:5 wskazówek dotyczących jej konfiguracji

Jednym z efektów pandemii koronawirusa jest wzrost popularności pracy zdalnej (home office). Pracownicy, którzy dotychczas wykonywali swoje obowiązki w siedzibach firm, w dużej części przenieśli się do swoich domów, skąd wciąż mogli realizować zadania służbowe. Połączenia online (wideorozmowy), czaty online oraz elektroniczne systemy wymiany dokumentów – są to tylko niektóre spośród wszystkich rozwiązań, które sprawiły, że home office to pomysł, który okazał się sukcesem. Z drugiej jednak strony nawet najlepszy komputer nie wystarczy, jeśli nie posiadamy wygodnego siedziska czy biurka…

Organizacja pracy zdalnej – ergonomia przede wszystkim

Ergonomia to pojęcie, które zna każdy, kto jest zawodowo związany z zapewnieniem właściwych warunków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Mimo to warto, by kwestii związanych z ergonomią byli świadomi wszyscy pracownicy niezależnie od profilu zajmowanego stanowiska.

Czym jest ergonomia pracy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jest to po prostu zbiór zasad, dzięki którym możemy sprawić, że codzienna praca na danym stanowisku powinna zapewniać nam wygodę.

Ergonomia jako nauka czerpie pełnymi garściami m.in. z następujących dyscyplin:

    • medycyna (medycyna pracy)
    • bezpieczeństwo i higiena pracy
    • organizacja pracy
    • zarządzanie

Narzędzia, które stosuje się w ramach zapewnienia ergonomii na stanowisku pracy, to m.in. zapewnienie odpowiedniego oświetlenia czy temperatury powietrza. Oprócz tego niezwykle ważnym elementem ergonomii jest dobór odpowiedniego wyposażenie – to właśnie meble w dużej mierze sprawiają, że praca przy biurku może nie być obciążająca dla naszego zdrowia.

Ergonomia nie jest jedynie wyrazem altruizmu. Wręcz przeciwnie – praktyka pokazuje, że im bardziej ergonomiczne jest dane stanowisko robocze, na tym lepszą produktywność pracy można liczyć w danej firmie. Zasada ta działa również w drugą stronę – niewygodne siedziska, zbyt wysoko ustawiony blat biurka czy rozrzucone dookoła kable to tylko niektóre spośród czynników, które mogą skutecznie przeszkadzać w pracy.

Zapewnienie odpowiedniej ergonomii jest szczególnie ważne w przypadku osób, które pracują w trybie home office, ponieważ – co wydaje się oczywiste – większość przestrzeni mieszkalnych nie jest dostosowana do regularnej, pełnoetatowej pracy. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do home office'u.

Jak uprzyjemnić sobie pracę zdalną? Garść przydatnych wskazówek

Istnieje wiele sposobów na to, by uprzyjemnić sobie pracę zdalną. Nie będziemy jednak opowiadać o technikach relaksacji, zarządzaniu czasem itp. Zwrócimy za to uwagę na umeblowanie – wystarczy uważnie dobrać meble do pracy, a domowe biuro może okazać się wygodniejsze niż przestrzeń firmowa udostępniana przez pracodawcę.

Co zrobić, by przenieść pracę zdalną na wyższy poziom? Poniżej znajdziesz kilka porad.

Biurko z regulacją wysokości – nowoczesność w domowym biurze

Biurko z regulacją wysokości to dobre rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie wygodę i elastyczność. Jeśli pracujesz przez wiele godzin, monotonia jest zapewne jednym z czynników, które wzbudzą w Tobie frustrację. W takiej sytuacji warto przynajmniej raz na jakiś czasu zmienić nachylenie oraz wysokość biurka. W przypadku tradycyjnych mebli zmiana ułożenia blatu nie jest jednak taka prosta – zazwyczaj wymaga to przynajmniej kilku lub nawet kilkunastu minut żmudnego regulowania blatu, co na pewno nie ułatwia koncentracji na pracy. Łatwo można sobie wyobrazić naszą irytację, jeśli w trakcie pracy poczujemy chęć obniżenia lub podwyższenia blatu. Pełni nadziei zaczniemy je regulować… ale kiedy wykonamy zadanie, okaże się, że zapomnieliśmy już, nad czym pracujemy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na biurko z elektryczną regulacją wysokości. Zamiast mozolnego regulowania wysokości blatu możemy wyregulować go za pomocą jednego przycisku.

W związku z tym biurko regulowane elektrycznie to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się dobrze np. w sytuacji, gdy chcą przy nim pracować osoby o różnym wzroście. W zależności od indywidualnej sytuacji może być to np. ojciec zatrudniony na home office oraz jego dziecko, które chce uczyć się w domu.

Taki stan rzeczy oznacza, że biurko z elektryczną regulacją wysokości to rozwiązanie, którego nie powinniśmy traktować jak zbędnego wydatku. Wręcz przeciwnie – jest to raczej długofalowa inwestycji, która może przynieść zwrot w postaci poprawy stanu zdrowia (rozumie się przez to m.in. brak bólów w kręgosłupie, problemów z układem krążenia czy otyłością).

Biurko regulowane. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Biurko regulowane to mebel, który dzięki szerokim możliwościom w zakresie customizacji jest ciekawym rozwiązaniem osób pracującym w trybie home office. Warto przy tym pamiętać, że – pomimo nazwy – używanie go nie sprowadza się jedynie do możliwości regulacji. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ niewątpliwym atutem związanym z korzystaniem z biurek regulowanych jest szeroki zakres funkcjonalności. Wśród dodatkowych opcji można znaleźć np. takie rozwiązania jak:

      • gniazdo blatowe na złącza (w tym m.in. złącza USB) – świetne rozwiązanie dla każdego, kto na co dzień często używa m.in. smartfona (jak wiadomo, nawet flagowe modele wymagają w przypadku intensywnej pracy dość częstego ładowania baterii), ale także innych urządzeń. Dzięki temu możemy uniknąć niekomfortowej sytuacji, w której musimy nurkować pod blatem i przeciskać się przez gąszcz kabli, by móc podłączyć dane urządzenie do źródła zasilania,

 

      • listwa na kable – dzięki niej można zebrać w jednym miejscu kable. Listwa jest przydatnym rozwiązaniem nawet w przypadku laptopów, które są w ostatnich latach coraz chętniej wykorzystywane podczas pracy zawodowej (właściwie, popularność laptopów nie powinna dziwić, jeśli zwrócimy fakt na ich poręczny charakter).

Stołek balansujący – alternatywa dla fotela biurowego

Właściwie, nikogo nie powinno dziwić, że standardowe fotele do pracy biurowej przez dziesięciolecia dominowały w biurach – najpierw tych znajdujących się w budynkach firmowych, potem także organizowanych w domach. Obecnie jednak są one często zastępowane przez stoliki balansujące.

Wydaje się, że te niewielkie siedziska to świetny kompromis pomiędzy pracą siedzącą oraz stojącą. Głównym celem, dla którego stosuje się stołek balansujący, jest utrzymywanie prawidłowej postawy naszego ciała podczas pracy przy biurku. Dzięki temu możemy uniknąć wielogodzinnego garbienia się, co mogłoby poważnie obciążać nasz kręgosłup.

Korzystanie ze stolika wiąże się z tym, że zaczynamy balansować ciałem. Z początku – szczególnie przez pierwsze kilka godzin – może być to dla nas nienaturalne i po prostu męczące. Powinno się to jednak szybko zmienić, a balansowanie to ciekawy pomysł na… ćwiczenie równowagi oraz poprawę czynności motorycznych i koordynacji ruchów.

Oprócz tego warto mieć na uwadze, że stołek balansujący nie jest meblem, który zapewnia wyłącznie korzyści natury zdrowotnej. Może on również stanowić element wyposażenia, który po prostu… dobrze wygląda. Stoliki te są niewielkie i wyglądają nowocześnie; dostępne są one m.in. w czarnej wersji kolorystycznej, a także odcieniach szarości. Czyni je to wręcz idealnym rozwiązaniem dla przestrzeni utrzymanej w stylu minimalistycznym, w którym króluje nowoczesny design.

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości korzystanie ze stołka balansującego oznacza dla naszego ćwiczenia solidną dawkę ćwiczeń fizycznych. Rzecz jasna, wysiłek fizyczny nie będzie tak solidny i angażujący jak ma to miejsce w przypadku wizyty na siłowni. Wciąż jednak stołek balansujący sprawia, że przez dłuższy czas napinamy mięśnie nóg (ud) oraz brzucha. Siedzenie na stołku biurowym balansującym jest zatem dość angażującą aktywnością.

Siłą nowoczesnych mebli – także tych biurowych – jest możliwość regulacji położenia, kąta nachylenia itp., dzięki czemu możemy je w krótkim czasie dostosować do naszych aktualnych potrzeb. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o stoliki bilansujące, których wysokość można regulować. Tym samym, nie musimy obawiać się, że po zmianie biurka do pracy stolik nie zapewni nam wystarczającej wygody.

Oczywiście, nie musimy pozbywać się tradycyjnego, czasem bardzo elegancko wyglądającego fotela biurowego. Jeśli bardzo przyzwyczaiłeś się do tego elementu wyposażenia w swoim biurze, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zastosował połączenie, czyli naprzemienne korzystanie ze standardowego fotela oraz stolika balansującego.

Korzyści zdrowotne, na jakie możemy liczyć dzięki stosowaniu stolika balansującego, wynikają stąd, iż balansowanie na nich generuje mikroruchy, które poprawiają krążenie krwi.

Jak widać, stolik balansujący to mebel, w przypadku którego korzystanie może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Zapewne niewielu z nas mogłoby się domyślić, że stołek ten wymaga umiejętnego balansowania, co pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Tym samym, praca zdalna przy biurku jest sposobem na „bierny trening” – osiągamy wówczas dwie korzyści, tzn. połączenie wysiłku umysłowego z fizycznym.

Mata antyzmęczeniowa – narzędzie do pracy na stojąco

Praca umysłowa powszechnie kojarzy się z wielogodzinnym siedzeniem przed biurkiem. W zasadzie, nie powinno to nikogo dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez całe dziesięciolecia tak właśnie pracowali urzędnicy, rachmistrzowie itp. Takie podejście jest bez wątpienia najbardziej rozpowszechnione… ale nie jedyne dostępne. Oprócz tego można pracować również na stojąco – taki tryb nie jest zarezerwowany włącznie dla kelnerów, pracowników produkcji czy operatorów maszyn.

Powszechnie znana jest anegdota o Erneście Hemingway’u (dla niewtajemniczonych, Ernest Hemingway to słynny brytyjski pisarz, a perłę w jego twórczości stanowi powieść/nowela „Stary człowiek i morze”), który tworzył swoje dzieła właśnie na stojąco. Takie rozwiązanie miało skłonić go do szybszej pracy, aczkolwiek my chcemy zwrócić na pozytywne efekty takiego działania.

Do korzyści zdrowotnych, jakie może nam dać praca na stojąco, zalicza się np.:

      • poprawa krążenia krwi w organizmie – jest to bardzo ważne, jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że choroby układu krążenia to jedne z częstszych schorzeń naszego organizmu,
      • spalenie kalorii
      • mniejsze obciążenie kręgosłupa

Oprócz tego nie do przecenienia jest większa efektywność. Jak pokazuje przykład wspomnianego już E. Hemingway’a, kiedy pracujemy na stojąco, podświadomie uznajemy za rozwiązanie niewygodne dla naszego organizmu. Być może nie jest to szczególnie przyjemne uczucie, aczkolwiek warto spojrzeć na drugą stronę medalu – im bardziej niekomfortowo się czujemy, tym szybciej będziemy wykonać powierzone obowiązki.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te korzyści oraz słabości, nie powinniśmy się dziwić, że mata antyzmęczeniowa to rozwiązanie, którego wybór warto rozważyć. Wykonana z wytrzymałego materiału (guma).

Last but not least, mata antyzmęczeniowa jest zazwyczaj wykonana z gumy wodoodpornej (nie inaczej jest w przypadku produktów dostępnych w sklepie Fly-Desk.com). Dzięki temu nie musimy się obawiać, że rozlana wskutek nieuwagi kawa, herbata czy napój energetyczny – trunki wyjątkowo popularne wśród osób wykonujących pracę umysłową – zniszczą matę.

Regularnie stosowana mata jest w stanie – dzięki swojej konstrukcji – zmniejszyć uczucie zmęczenia nóg. Jest to zbawienne w sytuacji, gdy czeka Cię wiele godzin wytężonej pracy. Zmniejsza się wówczas ryzyko powstania i rozwoju żylaków czy tzw. zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD).

Praca zdalna to nie tylko meble

Zakup odpowiednich biurek czy stolików to must have, jeśli chodzi o pracę zdalną. Nie należy jednak sprowadzać przygotowań do home office wyłącznie do wyboru wyposażenia. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze mentalne przygotowanie się do pracy zdalnej. Rozumie się przez to m.in.:

      • naukę regularności – otoczenie domowe to spore ryzyko rozleniwienia się (jest tak z uwagi na bodźce),
      • oparcie się na kontaktach online ze współpracownikami.

Komfortowa praca zdalna. Podsumowanie

Praca zdalna może być komfortowa – jest to oszczędność czasu (każdy, kto miał wątpliwą przyjemność utknąć w korku podczas jazdy z/do pracy, dobrze zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest to uciążliwe) oraz większa swoboda. Aby jednak można było cieszyć się wygodą podczas home office, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie meble – mowa tu przede wszystkim o biurku oraz siedzisku, które są dostosowane do wielogodzinnej pracy i ergonomiczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium