Fly-Desk.com

Wybierając swoje biurko gamingowe ?

O czym pamiętać, a czego unikać, wybierając swoje biurko gamingowe ?

Biurko dla gracza jest jak strona internetowa dla programisty, planer dla biznesmena i wymarzona zabawka dla dziecka. Wprawdzie na początku można się bez niego obejść, ale wcześniej czy później z pewnością każdy odczuje jego braki. Dobry sprzęt to jednak spory wydatek. Warto więc dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami, aby rzeczywiście wybrać najlepszy możliwy model. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Zacznijmy od podstaw

Decydując się na zakup biurka gamingowego trzeba wiedzieć, na co w ogóle zwrócić uwagę. Istnieje szereg czynników, które będą mieć wpływ na zadowolenie gracza, a pominięcie któregokolwiek z nich może skończyć się sporym zawodem. Co zrobić, aby w pokoju gamingowym rzeczywiście znalazło się najlepsze biurko?

 1. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary biurka gamingowego. Musi być ono dopasowane zarówno do wielkości pomieszczenia, w którym gracz oddaje się rozgrywkom, jak i jego wysokości.
 2. Ważny także jest producent, który wykona biurko z odpowiedniej jakości materiałów. Sprawią one, że sprzęt posłuży Ci przez lata.
 3. Dobry design ma znaczenie! Dzięki niemu gracz będzie z dumą patrzył na swoje stanowisko do gry.
 4. Warto już na początku zaplanować swoją przestrzeń. Jak? Zadbać o to, aby na biurku znalazły się niezbędne akcesoria, które ułatwiają efektywną grę.

Biurko gamingowe - liczy się rozmiar

Wielkość biurka gamingowego powinna zostać dostosowana zarówno w poziomie, jak i w pionie. Gracz potrzebuje znacznie więcej miejsca niż pracownik biurowy. Na blacie zazwyczaj musi zmieścić się kilka monitorów, klawiatura, mysz oraz inne akcesoria. Tym bardziej że z czasem arsenał może się powiększyć. Ważne jest to, aby ich rozmieszczenie było ergonomiczne. Zakłada się, że biurko gamingowe powinno mieć co najmniej 60 × 120 cm. Pokój jest jednak na tyle duży, że można pozwolić sobie na większe gabaryty? Zdecydowanie warto rozważyć zakup blatu o wymiarach nawet 80 × 160 cm. Koszt wyboru większego mebla jest stosunkowo niewielki w porównaniu do ceny za całość. Komfort gry za to nieporównywalny!

Wielkość to jednak nie wszystko

Poza wielkością blatu ogromne znaczenie ma także wysokość biurka gamingowego. W 2020 roku Opera GX przeprowadziła badania dotyczące czasu, jaki gracze spędzają przed komputerem. Wyniki prezentują się następująco:

 • 31% graczy zadeklarowało, że gra w gry od 3 do 4 godzin dziennie;
 • 30% ankietowanych twierdzi, że przed komputerem spędza od 5 do 6 godzin w ciągu doby;
 • 39% graczy przyznało, że gry zajmują im więcej niż 7 godzin dziennie.

Wyniki są zadziwiające, ale nie dla graczy, którzy przed komputerem spędzają długie godziny, aby przygotować się do najważniejszych wydarzeń gamingowych. Dlatego tak ważne jest to, aby podczas rozgrywek przyjąć poprawną pozycję. Będzie ona możliwa tylko wtedy, jeśli blat znajdzie się na właściwej wysokości. Można szukać odpowiedniego biurka wśród wielu modeli dostępnych na rynku. Można też postawić na biurko regulowane, które gracz dopasuje do swojego wzrostu. Na taki wybór bardzo często decydują się także rodzice, ponieważ dzieci rosną naprawdę szybko.

Biurko regulowane ma jeszcze jedną zaletę. Umożliwia grę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co jest bardzo korzystne dla kręgosłupa. Na rynku znajdują się modele, których wysokość można zmieniać manualnie lub elektrycznie. Druga opcja, choć nieco droższa, jest zdecydowanie dużo bardziej wygodna. Dlaczego? Przykładowo biurka gamingowe od Fly-Desk.com pozwalają regulować mebel za pomocą zaledwie jednego przycisku. Ponadto można zapisać w pamięci urządzenia aż 3 ulubione wysokości. Następnie wystarczy nacisnąć przycisk, a blat znajdzie się w zapamiętanej wcześniej pozycji. Co więcej, panel posiada alarm. Każdy dobrze wie, jak gra potrafi wciągnąć. Takie biurko gamingowe podpowie, kiedy należy zmienić pozycję, aby kręgosłup pozostał sprawny na lata.

Wysoka jakość materiałów, czyli jaka?

Każdy producent biurek gamingowych deklaruje, że jego produkty zostały wykonane z materiałów najwyższej jakości. Wiadomo jednak, że nie każdy mebel rzeczywiście taki jest. Dlatego szukając sprzętu idealnego dla siebie, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Zazwyczaj dobre biurka są wykonywane z płyty MDF, czyli płyty powstałej z połączonych włókien drzewnych, która ma średnią gęstość. Nieco mniej popularna, ale również wysokiej jakości, jest płyta CDF. Charakteryzuje ją nieco większa gęstość. Zarówno jeden, jak i drugi materiał świetnie nadaje się na blat biurka gamingowego, ponieważ jest odporny na wilgoć i zadrapania. Dzięki temu można być pewnym, że po pierwsze sprzęt posłuży przez lata, a po drugie wciąż będzie wyglądał tak samo dobrze. W dobrych biurkach stelaż utrzymujący blat wykonywany jest z metalu.

Za wysoką jakością biurek gamingowych stoi także sposób łączenia poszczególnych elementów. Niedokręcony stelaż, krzywe śrubki czy zawieszki nie tylko źle wyglądają, ale także wpływają na funkcjonalność mebla. Takie biurko może się chwiać lub wydawać nieprzyjemne dźwięki podczas użytkowania. Każdy gracz wie, jak bardzo denerwujący może być jakikolwiek hałas podczas rozgrywki.

Biurko gamingowe a design

Design z pewnością nie jest pierwszorzędną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagą podczas zakupu biurka gamingowego. Nie da się jednak ukryć, że przyjazny wygląd miejsca przeznaczonego do rozgrywek ma duże znaczenie. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu, aby dopasować wygląd mebla do swojego pomieszczenia. Najlepsi producenci biurek pozwalają na samodzielnie złożenie biurka, dzięki czemu będzie ono w 100% dopasowane do użytkownika. Zazwyczaj zarówno kolor blatu, jak i barwę stelaża możesz dobierać spośród białych, szarych i czarnych odcieni. Są one najbardziej uniwersalne i w większości przypadków będą pasować do wszystkiego.

Design biurka gamingowego to także detale. Blat może zostać wycięty w formie kwadratu lub prostokąta, ale niektóre modele posiadają także funkcjonalne wgłębienia. Wszelkie otwory i przyciski powinny zostać właściwie zamaskowane, aby nie psuć ogólnego wizerunku miejsca gamingowego. Takie biurka to zazwyczaj masywne meble, które swoim surowym charakterem podkreślają waleczną duszę gracza. Niektóre modele zostały także wyposażone w oświetlenie LED. Jego kolor może zostać wybrany przez użytkownika. Oświetlenie, poza ciekawym designem, chroni oczy podczas gry w nocy. W jaki sposób? Pozwala rozproszyć uwagę spojrzenia, a w konsekwencji cieszyć się rozgrywkami i zdrowymi oczami przez lata.

Funkcjonalność, czyli rozplanowanie przestrzeni na biurku gamingowym

Już na początku pisaliśmy, że dobre biurko to takie, na którym wszystko się pomieści. Niezależnie od ilości ekranów, na jakie zdecyduje się użytkownik czy wielkości klawiatury, myszy i słuchawek. Graczom bardzo często podczas rozgrywek towarzyszy stres. Szczególnie w sytuacjach, w których nie wszystko idzie po ich myśli. Bałagan na biurku lub zsuwające się przedmioty prawdopodobnie spotęgują uczucie zdenerwowania. Już na etapie wyboru biurka gamingowego warto rozplanować wszystko tak, aby nic nie zakłócało spokoju podczas rozgrywki. Mając wątpliwości, czy wybrać większy, czy mniejszy mebel, zdecydowanie warto postawić na ten pierwszy.

W dobrym rozplanowaniu przestrzeni na biurku i utrzymaniu porządku pomagają dedykowane akcesoria. W co warto zaopatrzyć się przy okazji kupowania mebla? To zależy od potrzeb gracza, ale przydać się może m.in.:

 • mediaportczyli dodatkowy port, który można umieścić na biurku; zazwyczaj posiada dwa wejścia USB i dwa gniazda zasilające z bolcem uziemiającym; dzięki temu nie trzeba każdorazowo schylać się pod biurko, aby podłączyć urządzenie do prądu;
 • organizer kablowy, który pomoże opanować wszechobecne kable i ułożyć je w odpowiednim miejscu; może też posłużyć jako maskownica do listew prądowych;
 • oświetlenie LED, jeśli biurko gamingowe nie ma go wbudowanego; podkreśla design mebla i chroni oczy w trakcie długich, nocnych rozgrywek;
 • ładowarka indukcyjna nablatowa, aby szybko podładować telefon bez konieczności szukania kabli USB;
 • podwójne ramię do monitora, które sprawdzi się wówczas, kiedy gracz zmienia pozycję z siedzącej na stojącą i na odwrót; pozwala regulować wysokość monitora.

Dlaczego właściwy wybór biurka gamingowego jest tak ważny?

Odpowiednie rozmiary biurka gamingowego, wysoka jakość materiałów wykorzystanych do produkcji, ciekawy design i funkcjonalność - nie bez powodu warto zwrócić uwagę na każdy z tych aspektów podczas wyboru mebla. 

Poza umiejętnościami gracza właściwa organizacja stanowiska gamingowego ma kluczowe znaczenie dla przebiegu rozgrywki. Osoby korzystające z dobrego sprzętu i utrzymujące porządek na biurku są w stanie łatwiej skupić się na grze. Dzięki temu zazwyczaj osiągają lepsze wyniki.

- potwierdza specjalista ds. projektowania sprzętu gamingowego z firmy Fly-Desk.com. Dobre biurko gamingowe, poza kwestiami wizualnymi, często pozwala także szybciej progresować w grze. Choć nie ulega wątpliwościom, że mistrzem można zostać ćwicząc także na niskiej jakości sprzęcie, to taka droga będzie znacznie dłuższa i bardziej czasochłonna.

Czego unikać wybierając biurko gamingowe?

Przede wszystkim pośpiechu. Dla większości osób nie jest to tani zakup. Jeśli coś pójdzie nie tak, późniejsza odsprzedaż takiego wielkogabarytowego mebla może być problematyczna. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czego oczekuje się od biurka gamingowego. Następnie dokładnie sprawdzić producentów tego typu sprzętu i ostatecznie zdecydować się na tego, który ma dobre opinie w branży. To pozwoli zminimalizować praktycznie do zera ryzyko zakupu produktu, który nie będzie spełniał wymagań gracza.

Warto również unikać biurek, które nie są dedykowane graczom. Choć ich cena może wydawać się atrakcyjna, a wygląd akceptowalny, różnicę z pewnością odczuje się już podczas rozgrywek. Wiadomo, że biurka dla graczy zazwyczaj służy także do pracy lub nauki. Tego typu czynności nie wymagają jednak zaawansowanych rozwiązań, które w większości daje tylko w pełni przystosowany mebel. Przykładowo standardowe biurka nie posiadają oświetlenia LED czy organizerów na przewody kablowe.

Nie do końca sprawdzają się także biurka, które nie mają opcji regulacji w pionie. Przed zakupem mebla można dokładnie zmierzyć, na jakiej wysokości powinien zaleźć się blat. Później jednak może okazać się, że coś poszło nie tak z obliczeniami. Ponadto biurka bez regulacji pozwalają na przeprowadzanie rozgrywek tylko w jednej pozycji. Jeśli gracz oddaje się rozrywce dłużej niż godzinę dziennie, będzie to miało negatywny wpływ na jego kręgosłup.

W tym zestawieniu nie mogłoby także zabraknąć informacji o chwytach marketingowych, które mają skłonić gracza do zakupu biurka gamingowego określonego producenta. Często w Internecie można znaleźć rankingi najlepszych sprzętów. Niestety na samej górze znajdują się najczęściej autorzy lub sponsorzy takiego zestawienia. Nie warto więc ufać informacjom z pierwszych stron wyszukiwarki. Lepiej dokonać samodzielnej analizy dostępnych modeli na podstawie informacji z tego artykułu.

Zdecydowanie warto unikać także promocji, które mają skłonić klienta do szybszego podjęcia decyzji. Tym bardziej, jeśli na pierwszy rzut oka widać, że produkty danego sklepu są bardzo często przeceniane. Zazwyczaj świadczy to tylko o jednym. Po prostu nie są warte swojej pierwotnej ceny. Dlatego chcąc kupić dobre biurko gamingowe, należy kierować się twardymi danymi i swoimi potrzebami, a nie zabiegami marketingowymi. Nawet jeśli w ten sposób wyda się kilkadziesiąt złotych więcej, w dłużej perspektywie to się opłaci.

Podsumowując, wybór biurka gamingowego powinien poprzedzać pogłębiony research. Tylko w ten sposób można kupić mebel, który będzie służył nawet przez kilka lat. Nie należy ulegać chwilowej modzie i chwytom marketingowym. Dobry model w dużym stopniu wpłynie na przebieg rozgrywki, a więc jego wybór powinien być przemyślany. Jeśli krok po kroku przejdziesz przez wszystkie punkty opisane w tym artykule, już niedługo będziesz cieszyć się biurkiem gamingowym, na które jeszcze długo będziesz patrzeć z prawdziwą dumą!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium