Fly-Desk.com

5 sposobów na idealnie zrównoważone życie

0
5 sposobów na idealnie zrównoważone życie

Czy idealne życie istnieje? Niestety, nie. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że nie możemy dążyć do tego, by było ono przynajmniej zrównoważone. Często mówi się o tym, że niezbędnym elementem zrównoważonego życia jest umiejętne zachowanie work-life balance, czyli równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. My jednak zwrócimy uwagę na inny aspekt, tzn. higienę pracy. W jaki sposób można to osiągnąć? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie – przeczytaj nasz tekst. Na pewno się nie zawiedziesz, a wiedza, którą Ci przekazujemy, może przełożyć się na komfort Twojego życia. Miłej lektury!

Ergonomia, czyli sposób na idealne zrównoważone życie. Dlaczego ergonomia jest ważna dla naszego życia?

Ergonomia to słowo, które w dwudziestym pierwszym wieku pojawia się coraz częściej w dyskusjach na temat:

 • bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • organizacji pracy,
 • psychologii,
 • medycyny.

Zapewne również Ty nieraz o nim słyszałeś. Czy wiesz jednak, co ono właściwie oznacza? Jeśli nie, to spieszymy z odpowiedzią.

Ergonomia to zbiór procedur i rozwiązań, które mają na celu projektowanie środowiska pracy oraz dostosowywanie go do potrzeb zatrudnionych osób. Dlaczego się to robi?

Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: wdrożenie odpowiednich działań zmniejsza groźbę wystąpienia groźnych dla zdrowia lub nawet życia urazów i dolegliwości. Dzięki ergonomii możemy sprawić, że niższe będzie ryzyko pojawienia się takich problemów zdrowotnych jak na przykład bóle pleców i kręgosłupa, a także szyi, ramion, nadgarstków, nóg i innych części ciała.

Oprócz tego ergonomia podczas codziennej pracy jest niezwykle ważna z punktu widzenia wydajności i komfortu pracowników. Łatwo możemy sobie wyobrazić, jak mało efektywnie będzie wykonywać swoje zadania np. księgowy, który siedzi na niewygodnym krześle, a biurko, przy którym pracuje, ma zbyt nisko ustawiony blat.

Jeśli jako pracodawca lub menedżer zadbasz o to, by stanowiska pracy zostały przygotowane z troską o ergonomię, może to przynieść liczne korzyści dla całgo zespołu. Przykładowo, powinna zmniejszyć się ilość popełnianych błędów, a czas potrzebny na wykonywanie zadań – skróci się.

To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć na temat ergonomii. Musisz mieć na uwadze, że zapewnienie pracownikom ergonomicznego środowiska powinno przyczynić się do zwiększenia ich zadowolenia z pracy, a to z kolei dobrze wpłynie na motywację i zaangażowanie w wykonywane zadania, zmniejszy liczbę absencji chorobowych itp.

Właściwie oświetlone stanowisko pracy, dobrze dopasowane krzesła, stoły i narzędzia oraz sprzęt to czynniki, które mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia. Oprócz tego powinny przyczynić się one do poprawy koncentracji i skupienia. Taki stan rzeczy oznacza, że powinniśmy potraktować ergonomię jako zbiór narzędzi, które podniosą efektywność wykonywanej pracy. Wydatki z tym związane to nie zbędny koszt, ale wręcz przeciwnie – cenna inwestycja w rozwój firmy.

Oczywiście, ergonomia to kwestia, do której musisz przywiązywać uwagę także w sytuacji, gdy pracujesz w trybie home office.

Jak wiadomo, praca zdalna stała się popularna szczególnie w okresie pandemii koronawirusa. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu może być dla Ciebie kojące. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ świadomość, że znajdujesz się w znajomym otoczeniu, dobrze wpływa na nasz umysł. To jednak jeszcze nie wszystko, trzeba bowiem zadbać nie tylko o umysł, ale także o ciało. Dopiero wtedy, gdy zadbamy o wszystkie elementy, będziemy mogli poczuć się wygodnie podczas pracy.

Ergonomia – co się na nią składa?

Jeśli chcesz pracować ergonomicznie i zrównoważyć swoje życie, musisz pamiętać o takich elementach jak na przykład:

 • wybierz właściwe miejsce do pracy – wybierz takie miejsce, w którym będziesz mieć odpowiednią ilość światła i wolną przestrzeń pozwalającą na swobodne poruszanie się. Koniecznie pamiętaj o tym, aby unikać miejsc, w których jest zbyt ciemno lub zbyt jasno,
 • dostosuj monitor pod kątem oświetlenia – musisz ustawić jasność i kontrast ekranu monitora w taki sposób, aby ustawienia te były optymalne dla Twojego wzroku. W ten sposób możesz zapobiec nadmiernemu zmęczeniu wzroku,
 • dopasuj krzesło i biurko – siedzisko, na którym zamierzasz pracować na co dzień, powinno mieć odpowiednie oparcie i opcję regulacji wysokości, a biurko należy wyregulować w taki sposób, aby nawet wielogodzinna praca nie powodowała obciążenia dla kręgosłupa,
 • regularnie ćwicz swoje ciało – systematyczne ćwiczenia są niezmiernie ważne, jeśli chcesz zapobiec bólom i dolegliwościom wskutek wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Idealne zrównoważone życie i praca – poznaj pięć sposobów, które pozwolą Ci na osiągnięcie tego celu

Długie godziny spędzone w pracy przy biurku mogą doprowadzić Cię do zmęczenia, dolegliwości natury fizycznej oraz spadku wydajności. To właśnie dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem prywatnym i pracą. Dzięki temu można nie tylko zapewnić sobie dobre zdrowie fizyczne, ale także – a może nawet przede wszystkim – poprawić jakość snu i zyskać dodatkową energię tak niezbędną podczas wykonywania pracy.

Niestety, nie ma idealnego sposobu na to, jak zadbać o zrównoważone życie i wygodną pracę. Jeśli szukasz idealnej, skutecznej w stu procentach metody na osiągnięcie sukcesu, musisz wiedzieć, że nie damy Ci gotowego rozwiązania. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości. Zasadniczo jednak możemy dać Ci kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje codzienne funkcjonowanie – w tym także wykonywanie pracy – może stać się po prostu wygodniejsze. Przedstawiamy Ci je poniżej:

 • biurko z elektryczną regulacją wysokości,
 • mata antyzmęczeniowa,
 • stołek balansujący,
 • praca na stojąco,
 • work-life balance.

Co warto wiedzieć na temat każdego z wyżej wymienionych rozwiązań. Do dzieła!

Sposób nr 1. Biurko z elektryczną regulacją wysokości

Elektryczne biurko z regulacją wysokości to ciekawa opcja, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Właściwie, nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ wystarczy uruchomić taki mechanizm jednym kliknięciem, by móc szybko zmienić ułożenie oraz wysokość blatu. Wydaje się, że jest to lepsze rozwiązanie w porównaniu z tradycyjnym meblem, w przypadku którego trzeba schylić się i mozolnie napracować, prawda?

Zazwyczaj elektryczne biurko regulowane daje możliwość zaprogramowania różnych poziomów wysokości, co przekłada się na szybkie i łatwe dostosowanie wysokości biurka do potrzeb danego użytkownika. Opcja zapisania określonego trybu pracy sprawia, że program niejako „zapamiętuje” nasze preferencje. Warta uwagi jest również możliwość sterowania wysokością i ułożeniem blatu za pomocą umieszczonego w widocznym miejscu panelu sterującego lub aplikacji przeznaczonej na smartfony.

Sposób nr 2. Mata antyzmęczeniowa

Mata antyzmęczeniowa to kolejne ciekawe rozwiązanie. Co więcej, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści może przynieść stosowanie tego produktu. Mata antyzmęczeniowa to powłoka, której stosowanie pomoże Ci zmniejszyć zmęczenie naturalne podczas długotrwałej pracy na stojąco. Poniżej znajdziesz kilka powodów, które sprawiają, że warto zainwestować w matę antyzmęczeniową:

 • zmniejszenie napięcia mięśni – maty antyzmęczeniowe są cenione z uwagi na swoją miękkość oraz elastyczność, co niewątpliwie sprawi, że będziesz mógł naturalnie ułożyć swoje stopy oraz zmniejszyć napięcie mięśni. Dzięki temu unikniemy bólu, który często pojawia się jako następstwo wielogodzinnej pracy w jednej pozycji,
 • ochrona stawów przed przeciążeniem – mata to materiał, który z uwagi na swoją budowę jest w stanie absorbować wstrząsy. W efekcie stawy stają się mniej przeciążone, co pozwala zapobiec ich urazom w wyniku długotrwałego przesiadywania lub stania przy biurku,
 • poprawa krążenia krwi – odpowiednio użytkowana mata jest w stanie odciążyć mięśnie nóg podczas pracy przy komputerze, przez co rozumie się między innymi poprawę przepływu krwi w dolnych partiach oraz zapobieganie występowaniu bólów oraz skurczów.

Jak widać, korzyści te są dość liczne. Dobrze dobrana mata antyzmęczeniowa jest świetnym rozwiązaniem szczególnie dla wszystkich tych, którzy na co dzień pracują w jednym miejscu przez dłuższy czas – dotyczy to zarówno pracy w trybie siedzącym, jak i stojącym.

Sposób nr 3. Stołek balansujący

Stołek balansujący do biurka w pracy lub domu to mebel zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc w utrzymaniu naturalnej postawy ciała. Jego stosowanie zapobiega występowaniu sztywności mięśni, czyli naturalnego problemu, który powstaje wskutek wielogodzinnego przesiadywania na zwykłym fotelu biurowym.

Tym, co wyróżnia stołek balansujący do biurka, jest mechanizm, który wymaga więcej wysiłku ze strony użytkownika niż tradycyjne siedziska. Jego specyficzna konstrukcja sprawia, że trzeba stale utrzymywać równowagę. Takie rozwiązanie może wydawać się męczące, ale w rzeczywistości stymuluje ono pracę mięśni brzucha i pleców, poprawiając krążenie krwi oraz redukując napięcie mięśniowe.

Sposób nr 4. Praca na stojąco

Idealnie zrównoważone życie to nie tylko dedykowane akcesoria, ale także właściwy tryb pracy. Do ciekawych praktyk, jakie warto wdrożyć w tym celu, należy na przykład praca na stojąco. Takie rozwiązanie pozwala na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas codziennej pracy. W efekcie jesteśmy wówczas w stanie zapobiec bólowi kręgosłupa, szyi oraz ramion, a także poprawić krążenie krwi czy funkcjonowanie mięśni. Praca na stojąco może pomóc w utrzymaniu niezbędnego do prawidłowego wykonywania pracy poziomu energii oraz koncentracji.

To jeszcze niejedyne korzyści, na jakie możemy wówczas liczyć. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że stojący tryb pracy zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia (w tym w szczególności) oraz cukrzycy typu 2, ponieważ aktywność fizyczna (a do takiej, choć może wydawać się to nieoczywiste, zalicza się również długotrwałe stanie przed biurkiem), może pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu cukru cholesterolu we krwi.

Sposób nr 5. Work-life balance

Powyżej opisaliśmy Ci kilka akcesoriów, które sprawiają, że możemy zadbać o zrównoważone życie. Musisz jednak wiedzieć, że to nie wystarczy. Dlaczego? Ponieważ wyposażenie to sprawi, że możesz sobie ułatwić codzienne funkcjonowanie, ale tak naprawdę ważne jest odpowiednie nastawienie. Szczególnie ważne jest zachowanie work-life balance, czyli równowagi między życiem prywatnym i pracą. Zachowanie jej pozwoli Ci na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także zwiększy ogólną jakość życia.

Aby zachować zrównoważone życie zgodnie z koncepcją work-life balance, należy przede wszystkim unikać pracy w godzinach nadliczbowych oraz znaleźć czas na hobby po pracy. Niestety, praca może być dla Ciebie źródłem stresu oraz napięcia, które w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić Cię do takich chorób psychicznych jak na przykład depresja, nerwica oraz wypalenie zawodowe.

Tymczasem, zachowanie odpowiedniej równowagi między pracą oraz życiem prywatnym pozwoli Ci na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Takie akcesoria jak na przykład opisana przez mata antyzmęczeniowa czy biurko z elektryczną regulacją wysokości mogą okazać się dla Ciebie cenną pomocą. Jeśli jednak chcesz, by Twoje życie pozostało zrównoważone, nawet wysokiej jakości rozwiązania okażą się niewystarczające, gdy nie będziesz mieć odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy.

Taki stan rzeczy oznacza, że jeśli chcesz mieć idealnie zrównoważone życie, musisz odpowiednio pracować oraz… żyć. Przykładowo, regularne i produktywne spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi jest konieczne dla utrzymania dobrych relacji z otoczeniem. A jak wiadomo – szczęśliwy pracownik to efektywny pracownik. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 • zatrudnieni, którzy skutecznie zachowują równowagę między pracą a życiem prywatnym, są bardziej zmotywowani i wydajni. Regularny odpoczynek pozwala im bowiem na regenerację sił, co powinno pozytywnie przekładać się na jakość wykonywanej pracy,
 • zajmowanie się pasjami i zainteresowaniami po godzinach pracy może przyczynić się do rozwoju osobistego i podnoszenia kwalifikacji przez pracownika.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium