10 najlepszych trendów w projektowaniu Twojego domowego biura
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – zapewne każdy z nas niejeden raz słyszał to powiedzenie. Jest w nim wiele prawdy, ponieważ pobyt w domowym zaciszu daje nam swobodę ruchów. Dobrze to widać z punktu widzenia koncepcji pracy zdalnej (ang. home office), czyli pomysłu, który stał się szczególnie popularny w ostatnich latach w związku z rozwojem pandemii koronawirusa.
Trendy w projektowaniu domowego biura
W domu możemy czuć się swobodnie i tak też pracować… ale w tym ostatnim przypadku niezbędny jest zakup odpowiedniego wyposażenia – rozumie się przez to w szczególności biurko oraz fotel/stolik do siedzenia, aczkolwiek nie są to jedyne wymagane meble biurowe. W rzeczywistości stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy to przedsięwzięcie, w przypadku którego osiągnięcie sukcesu wymaga wielu działań. Jednym z nich jest zakup wysokiej jakości mebli do pracy w domu, w tym m.in. biurek oraz siedzisk.
10 najlepszych trendów w projektowaniu Twojego domowego biura
Poniżej znajdziesz niektóre z zaleceń, nad których wdrożeniem warto się zastanowić
- Porada 1: Biurko to podstawa,
- Porada 2: Zadbaj również o wygodne siedzisko,
- Porada 3: Nie mieszaj ze sobą różnorodnych stylów,
- Porada 4: Unikaj rozpraszaczy podczas pracy home office,
- Porada 5: zadbaj o odpowiednie oświetlenie w domowym gabinecie.
Porada 1: Biurko to podstawa
Jeśli przygotowujesz się do pracy zdalnej, jednym z pierwszych elementów, o które musisz zadbać, jest nowoczesne biurko. Przez słowo „nowoczesne” nie rozumiemy to nowoczesnego, modernistycznego wyglądu (choć oczywiście design również ma istotne znaczenie). Zdecydowanie ważniejsze jest to, by mebel ten posiadał użyteczne funkcjonalności. A tych, wbrew pozorom, może być całkiem sporo.
Ciekawym rozwiązaniem jest biurko z regulacją wysokości. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim wygodą. Jeśli zdecydujesz się na tego typu urządzenie, nie musisz już obawiać się, że każdorazowa zmiana wysokości blatu lub jego kąta nachylenia będzie wymagała od Ciebie wielkiego wysiłku. Zamiast tego wystarczy ustawić biurko regulowane
Porada 2: Zadbaj również o wygodne siedzisko
Wygodne biurko to podstawa, jeśli zamierzasz pracować w ramach home office lub już to robisz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedyny element wyposażenia, o który należy zadbać. Ważnym meblem jest również siedzisko.
Przez lata w powszechnym użyciu były duże, wygodne fotele. Taki fotel elegancko się prezentuje, pozwala odpocząć po ciężkiej pracy, ale… mały, domowy gabinet raczej nie jest idealnym miejscem do tak obszernych mebli.
Zamiast tego zaleca się stosowanie takich rozwiązań jak np. stołek balansujący. Jest to niewielkie siedzisko, które nie tylko wygląda nowocześnie i zajmuje niewiele miejsca, ale niesie również wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Używanie stołka balansującego może przełożyć się na:
- poprawę krążenia krwi, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu,
- odciążenie kręgosłupa,
- zrzucenie zbędnych kilogramów – taki stan rzeczy wynika stąd, iż na stoliku można zająć pozycję półsiedzącą. Drugi człon tej nazwy, tzn. słowo „balansujący”, odnosi się do tego, że musimy stale zachowywać równowagę (czyli balansować), by móc utrzymać się na tym siedzisku. Taka aktywność wymaga pewnego wysiłku – w pierwszych dniach siedzenie może wydawać się nienaturalne, ale dyskomfort ten nie powinien trwać zbyt długo.
Porada 3: Nie mieszaj ze sobą różnorodnych stylów
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku obiektów mieszkalnych, pomieszczenia biurowe również można zaprojektować z zastosowaniem różnorodnych stylów. Niżej wymienione rozwiązania to tylko niektóre spośród wszystkich dostępnych wariantów:
- skandynawski – dominacja neutralnych i chłodnych barw, przez co rozumie się m.in. biel oraz różne odcienie szarości,
- minimalistyczny – w miejsce przesytu i nagromadzenia drobnych akcesoriów preferuje się oszczędne wyposażenie przestrzeni biurowej,
- klasyczny/retro – styl, w którym kładzie się nacisk na takie warianty kolorystyczne jak między innymi beż oraz różne odcienie brązu. Wystrój klasyczny to hołd oddawany przeszłości (w przypadku retro chętnie wzoruje się motywy charakterystyczne dla drugiej połowy stulecia),
- industrialny – ten typ wystroju przywodzi na myśl… opuszczone biurowce i hale przemysłowe sprzed kilkudziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że styl industrialny jest synonimem brzydoty. Wręcz przeciwnie – można dzięki temu nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i sprawdza się to również w sytuacji, gdy chcesz zaaranżować domowy gabinet,
- eklektyczny – trend ten da się określić jednym słowem; jest nim „bałagan”. W ramach trendu eklektycznego zakłada się np. połączenie różnych kolorów oraz motywów. Meble przypominające antyki i biurko z elektryczną regulacją wysokości, a może biurko retro i nowoczesny, ergonomiczny stolik balansujący? Takie niecodzienne kompozycje są w przypadku stylu eklektycznego dopuszczalne, a czasem nawet więcej – pożądane.
Odpowiednio użyty styl eklektyczny może dodać Twoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Generalnie jednak zaleca się raczej unikać niecodziennych połączeń. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z wystrojem wnętrz, możesz doprowadzić do sytuacji, w której nagromadzenie różnych motywów będzie wzbudzać niepotrzebne zamieszanie. Niestety, stwarza to ryzyko, że nie będziesz w stanie skupić się na wykonywanej pracy.
W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej, byś wykazał się konsekwencją i zastosował jeden styl w Twoich wnętrzach. Dzięki temu jesteś w stanie stworzyć harmonijną kompozycję, co powinno ułatwić Ci skupienie się na pracy.
Porada 4: Unikaj rozpraszaczy podczas pracy home office
Wyznaczenie ścisłej granicy między życiem zawodowym a prywatnym jest niezwykle ważne z punktu widzenia produktywności; to właśnie dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni do pracy w trybie home office.
Pobyt w domu, niezależnie od tego, czy mowa jest o relaksie lub pracy home office, oznacza ekspozycję na liczne bodźce. W efekcie, bardzo łatwo można wówczas się rozproszyć. Kiedy pracujesz w domu, pamiętaj, aby skupić się wyłącznie na zadaniach zawodowych. W tym czasie unikaj takich rozpraszaczy jak na przykład media społecznościowe oraz powiadomienia e-mail.
Ciekawym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie określonego czasu na takie aktywności, które nie są ściśle związane z wykonywaniem pracy. W zależności od Twoich potrzeb, możliwości oraz upodobań może być to np. pół godziny w trakcie całego dnia lub kilka serii po kilka minut. Dzięki temu nie będziemy zerkać co chwila do smartfona czy prywatnego laptopa, a tym samym – rozpraszać się i gorzej pracować.
Co zatem możemy zrobić z prywatnym smartfonem? Jeśli się nad tym zastanawiasz, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz schować je do biurka. Zazwyczaj biurka do pracy mają takie dodatkowe elementy jak komody na dokumenty czy szuflady. Wystarczy schować tam smartfon i szczelnie zamknąć szufladę.
Porada 5: Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w domowym gabinecie
Kolejnym z elementów, o jakie warto zadbać, jeśli przygotowujesz domowe biur od pracy w home office, jest właściwie dobrane oświetlenie wnętrza. Zasadniczo, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by biurko, czyli stanowisko naszej pracy, znajdowało się możliwie jak najbliżej naturalnego, domowego światła. Powinniśmy do tego dążyć nawet pomimo faktu, iż ekran komputera emituje światło (jest to tzw. niebieskie światło).
Jak ustawić biurko względem okna? Oczywiście, wszystko w tym zakresie zależy od układu pomieszczenia oraz rodzaju wyposażenia, jakie się w nim znajduje. Według ogólnego podejścia należy działać w taki sposób, by – w przypadku osób praworęcznych – biurko było zwrócone w kierunku okna od strony swojego lewego boku. Dzięki temu sprawimy, że wpadające przez okno promienie słoneczne nie będą zaślepiać nas i pogarszać widoczności.
Promienie słoneczne to nie jedyne źródło światła, o jakie powinniśmy zadbać. Oprócz tego powinniśmy zadbać o:
- lampkę na biurko – warto, by lampka stojąca miała regulowane, ruchome ramię. Dzięki temu nie powinno być większego problemu z przechyleniem lampy, by móc oświetlić sobie papierowe notatki,
- oświetlenie sufitowe – oświetlenie biurka do pracy w domu jest ważne, ale oprócz tego należy zadbać także o światło w całym pomieszczeniu. W tym celu świetnie nada się lampa sufitowa lub ścienna. Takie rozwiązanie usprawni poruszanie się po domowym gabinecie, przeglądanie dokumentów znajdujących się w szafkach itp.
Jeśli projektujesz domowy gabinet, musisz zadbać o żarówki – to od nich zależy natężenie światła. Warto w tym celu wybrać żarówki typu LED – ważne, by ich temperatura barwowa miała natężenie na poziomie pomiędzy 4000 i 5000 K. Taki wybór sprawi, że światło będzie z jednej strony wystarczająco silne, z drugiej zaś – na tyle naturalne i subtelne, że wielogodzinna praca przy biurku nie spowoduje dyskomfortu.
Wyżej wymienione porady to tylko niektóre spośród wszystkich wskazówek i zaleceń, do których warto się zastosować, jeśli przygotowujemy domowe biuro. Oprócz tego warto pamiętać również o takich kwestiach jak na przykład:
- Izolacja akustyczna – domowe biuro to miejsce, w którym musimy się skupić, by móc wykonywać powierzone obowiązki zawodowe lub prowadzić sprawy firmowe. W związku z tym należy zadbać, by do gabinetu nie dochodziły dźwięki z pozostałych części mieszkania. W tym celu stosuje się takie rozwiązania jak na przykład pianki akustyczne. Oprócz tego warto zainwestować w wygłuszane drzwi – będą one cenną inwestycją, jeśli zależy Ci na dobrze wykonywanej pracy,
- Zwiększ przestrzeń blatu – warto wybrać takie biurko do pracy w domu, które jest wyposażone w boczny blat. Dzięki temu nie powinno być problemów z rozłożeniem dodatkowych dokumentów, drugiego monitora czy laptopa. Takie rozwiązanie jest przydatne w przypadku informatyków, projektantów, inżynierów, księgowych czy copywriterów. Boczny blat ułatwi codzienną pracę i sprzyja multizadaniowości,
- Rozmieść rośliny doniczkowe – nie muszą być to odmiany, które zwracają na siebie uwagę z powodu wielobarwnego, atrakcyjnego wyglądu. Wręcz przeciwnie: bardzo często zdarza się, że atrakcyjne pod kątem wizualnym gatunki są trudne w uprawie… a jednocześnie, ich widok rozprasza. Zamiast tego zaleca się raczej stosowanie niepozornych gatunków, które mają jednocześnie cenne właściwości użytkowe. Do kategorii tej należy m.in. grubosz drzewiasty, czasem określany również jako tzw. drzewko szczęścia. Ta niewielka roślina o małych, mięsistych liściach jest w stanie usuwać niektóre zanieczyszczenia z powietrza,
- Nie ograniczaj się wyłącznie do biurka oraz siedziska – wykorzystaj także takie rozwiązania jak np. dodatkowe regały, kontenery na biurka czy półki na dokumenty,
- Jeśli chcesz przeznaczyć na domowy gabinet jedynie część większego pokoju, możesz wykorzystać ściankę działową w celu wydzielenia przestrzeni do pracy w trybie home office.
10 najlepszych trendów w projektowaniu Twojego domowego biura. Podsumowanie
To już wszystko, co chcieliśmy przekazać Ci na temat tego, jak zaprojektować domowe biuro do pracy zdalnej. Oczywiście, nie oznacza to, że musisz bezwzględnie stosować się do wszystkich tych zasad. Warto jednak mieć na uwadze reguły opisane w tekście – dzięki temu sprawimy, że praca w trybie home office okaże się dla nas bardziej ergonomiczna. Jest to korzyść nie do przecenienia, jeśli zależy nam na wysokiej jakości pracy.
Przygotowanie domowego biura do pracy w home office, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również wygodne i modne, może być niemałym wyzwaniem. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby przygotować przestrzeń, która spełni Twoje potrzeby i będzie sprzyjać produktywności. Nie jest to łatwe, ale poniższe wskazówki pomogą Ci stworzyć miejsce przeznaczone do pracy w domu.
Jak widać, musimy zadbać o wiele różnorodnych kwestii, jeśli chcemy pracować zdalnie – jednym z ważniejszych elementów w tym zakresie są dobrze dobrane meble biurowe (fotele biurowe, miejsca do siedzenia itp.). Zakup odpowiednich mebli to połowa sukcesu.
Produkty
Cena brutto: 2 199,00 zł
Cena netto: 1 787,80 zł
Katerogia: Biurka regulowane