
Długotrwałe siedzenie przed komputerem prędzej czy później może odbić się na zdrowiu, zwłaszcza jeżeli zlekceważysz niepokojące objawy, wskazujące na to, że na skutek jednostajnej pozycji pojawia się niepożądany ból. Osoby, które spędzają sporą część doby podczas pracy przy komputerze, mogą skarżyć się na specyficzny ucisk w okolicy nadgarstka, który z kolei może przerodzić się z ZCN – tzw. zespół cieśni nadgarstka. Objawy mogą Ci dać do myślenia - ZCN to stan chorobowy, który powstaje na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, biegnącego w kanale nadgarstka.
Skąd się bierze zespół cieśni nadgarstka? Objawy następstwem przyczyn
Nadgarstek to prawdziwa autostrada dla różnych połączeń – kości, stawów, więzadeł, nerwów i mięśni. Dzięki obecności tych połączeń możemy wykonywać wiele ruchów przy pomocy nadgarstka. Wszystkie połączenia ściśle do siebie przylegają, więc w razie jakichkolwiek zmian zapalnych czy obrzęków dochodzi do załamania pracy całego układu. Nerw pośrodkowy staje się niedokrwiony, na skutek czego powstaje ucisk, który może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Objawy, które na to wskazują, są następstwem przyczyn. Co w takim razie może wywołać stan chorobowy? Czynnikiem przyczyniającym się do ZCN może być charakter pracy – wykonywanie takich samych czynności w pracy manualnej lub podczas długotrwałej pracy z komputerową myszką. Rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy chorobę wywołuje obrzęk na skutek przetrenowania czy przeciążenia na skutek grania na instrumencie muzycznym.
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, które powinny zaniepokoić
Pierwszym, często ignorowanym odczuciem, jakie towarzyszy zaczątkom choroby, jest drętwienie palców i miarowy ból. Ręka, która wykonuje określone ruchy, może odmawiać współpracy przy bardziej precyzyjnych czynnościach. Następuje osłabienie kończyny, a często pojawia się problem wybudzania ze snu na skutek bólu w nadgarstku. Nie wolno ignorować potencjalnego zespołu cieśni nadgarstka – objawy, które mogą na to wskazywać, to mrowienie w okolicy kciuka i palców czy niemożność chwytania. Może wystąpić również problem z zaciśnięciem ręki w pięść, a z chorej dłoni zaczną wypadać trzymane przedmioty.
Na tym etapie oprócz konsultacji z lekarzem warto zmienić codzienne nawyki, które pogarszają stan. Jeśli dolegliwości są wywołane przez pracę przy komputerze lub granie w gry komputerowe, warto zainwestować w wygodne regulowane biurko, również dla dzieci, które dostosuje się do zasięgu ręki i aktualnej pozycji. Ciekawym rozwiązaniem są biurka gamingowe, które są ergonomiczne i mają regulowaną wysokość.
Zespół cieśni nadgarstka, czyli objawy wywołujące konieczne leczenie
Jeżeli zignorujesz początkowe objawy, rozwój choroby może zacząć się nasilać. Mogą wystąpić trudności z prowadzeniem pojazdu, obniży się sprawność manualna, a w najgorszym wypadku pojawią się zaniki mięśniowe w obrębie kciuka i nastąpi uszkodzenie nerwu. Podczas rozwoju choroby wyciągaj wnioski –zmieniaj monotonną pozycję w pracy, dostosuj sprzęt do swoich preferencji, zadbaj o swój komfort i przede wszystkim, podejmij profesjonalne leczenie.