Fly-Desk.com

Trzy ogromne zalety pracy z dwoma monitorami

Trzy ogromne zalety pracy z dwoma monitorami

Tradycyjnie pracę umysłową postrzegamy jako siedzenie przy biurku, na którym stoi laptop lub komputer stacjonarny z jednym monitorem. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie. Coraz częstszym widokiem w firmowych biurach oraz domowych gabinetach jest stanowisko z dwoma monitorami. Jakie są zalety takiego trybu pracy? Czy dwa monitory na biurku, które są podłączone do tego samego komputera, rzeczywiście ułatwiają pracę? Przeczytaj nasz tekst, by móc się o tym przekonać. Powodzenia!

Praca z dwoma monitorami – plusy

Praca z dwoma monitorami jednocześnie to rozwiązanie coraz częściej spotykane wśród pracowników umysłowych z różnych branż. Nie można się temu dziwić. Jest tak z prostego powodu – więcej niż jeden monitor na biurku to wariant, który może przynieść nam wiele korzyści i ułatwić codzienną pracę w wielu dziedzinach.

Rzecz jasna, zalety pracy z dwoma monitorami mogą być różne dla każdej osoby – jest to kwestia indywidualna. My jednak chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie plusy jak:

 • wzrost produktywności,
 • ułatwienie pracy wielozadaniowej,
 • poprawa ergonomii pracy.

Na czym polega każda z tych zalet? Dowiedz się tego i kontynuuj lekturę naszego tekstu.

Zaleta nr 1. Wzrost produktywności

Co oczywiste,jednoczesna praca z dwoma monitoramina biurku to rozwiązanie, które pozwoli Ci na wyświetlanie znacznie większej ilości informacji w danym momencie. Nie powinno nikogo zaskakiwać, że takie podejście znacznie zwiększa wydajność i produktywność. Zamiast mozolnie przełączać się między poszczególnymi oknami i aplikacjami, możemy uniknąć przeklikiwania myszką i w wygodny sposób porównywać dane z dwóch różnych źródeł.

Zaleta nr 2. Ułatwienie pracy wielozadaniowej

Wspomnieliśmy już niejednokrotnie, że praca z dwoma monitorami znacznie ułatwia jednoczesne wykonywanie wielu zadań. Przechodzenie między różnymi dokumentami czy aplikacjami w sposób płynny, tzn. bez potrzeby przełączania między oknami, znaczne poprawia komfort codziennej pracy, będąc ważnym elementem tzw. multitaskingu.

Takie rozwiązanie jest czasem niedoceniane, ale w rzeczywistości daje nam ogromne możliwości podczas wykonywania codziennej pracy. Przykładowo, na jednym monitorze można otworzyć ważny dokument finansowy, a na drugim – analizować zawarte w nim dane.

Opisywana metoda działania znacznie ułatwia również naukę – staje się ona wówczas po prostu bardziej efektywna. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie szkolenia może np. wyświetlać prezentację na jednym monitorze, na drugim zaś – przeglądać wcześniej przygotowane materiały pomocnicze i notatki. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kursantów, którzy mogą dzięki temu słuchać wykładu czy filmiku szkoleniowego (na jednym monitorze) oraz przeglądać materiały do nauki (na drugim).

Zaleta nr 3. Poprawa ergonomii pracy

Praca z dwoma monitorami to metoda działania, która jest niezwykle ważna z punktu widzenia ergonomii pracy. Pracownik może bowiem ustawić jeden monitor na poziomie oczu, a drugi – nieco niżej, w taki sposób, by możliwe było zmniejszenie obciążenia dla szyi i pleców. Taki stan rzeczy sprawi, że możliwa będzie praca z dwoma monitorami, która pomoże w zapobieganiu bólu oraz innym kontuzjom typowym dla długotrwałej pracy przed monitorem.

Praca z dwoma monitorami – gdzie można zastosować takie rozwiązanie?

Jak widzisz,praca z dwoma monitorami to rozwiązanie, które może okazać się przydatne w wielu zawodach oraz branżach. Właściwie, trudno jest znaleźć taką profesję, która tego nie potrzebuje, ponieważ niemal wszędzie konieczne jest jednoczesne przeglądanie i analizowanie wielu różnorodnych źródeł informacji. Multitasking to umiejętność, która coraz częściej zaczyna być postrzegana jako jeden z kluczowych atutów na współczesnym rynku pracy.

Mimo to postanowiliśmy wskazać przykłady kilku profesji, w przypadku których szczególnie dobrze sprawdzi się praca z dwoma monitorami jednocześnie:

 • programiści,
 • projektanci graficzni oraz animatorzy 3D,
 • handlowcy.

Co więcej, opiszemy Ci, w jakich codziennych sytuacjach dwa monitory na biurku mogą ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych.

Programiści

Programista to jeden z tych zawodów, w których przypadku wykorzystanie dwóch monitorów będzie szczególnie korzystnym rozwiązaniem. Jest tak, ponieważ esencją pracy specjalisty ds. programowania jest praca na różnorodnych systemach – przeglądarki internetowe, dokumentacja techniczna czy bazy danych to tylko niektóre spośród nich.

Używanie dwóch monitorów w pracy programistyto niezwykle przydatna metoda działania. Umożliwia ona bardziej efektywne zarządzanie przestrzenią do pracy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż dwa monitory pozwalają na wygodne rozmieszczenie okien wielu programów bez konieczności ciągłego przełączania się między nimi. Dzięki temu można np. swobodnie wyświetlać dwa różne fragmenty kodu obok siebie oraz je porównywać.Oczywiście ważnym punktem przy pracy programisty może okazać się biurko i jakie biurko dla programisty

Projektanci graficzni oraz animatorzy 3D

Projektanci zajmujący się obróbką grafiki oraz animacji muszą przeglądać kilka, a czasem nawet kilkanaście plików multimedialnych jednocześnie – bardzo często są to różne wersje tego samego projektu.Praca z dwoma monitoramipozwala im na wyświetlanie różnych wariantów jednocześnie, co ułatwia znajdowanie różnic, porównywanie plików między sobą itp.

Handlowcy

Handlowcy podczas swojej codziennej pracy wykorzystują takie rodzaje dokumentów elektronicznych jak np. baza CRM (zebrane dane na temat klientów, kontrahentów itp.), wiadomości e-mailowe, dokumentacja handlowa, umowy itp. Podobnie jak w przypadku programistów, handlowiec może – dzięki wykorzystaniu dwóch ekranów – znacznie łatwiej poruszać się między różnymi dokumentami.

Oczywiście, musisz mieć na uwadze, że przedstawione przez nas przykłady branż to lista, która nie jest zamknięta. W rzeczywistościpraca z dwoma monitorami jednocześnieto rozwiązanie dość uniwersalne i można je z powodzeniem zastosować również  w wielu innych zawodach i branżach. Takie rozwiązanie jest zalecane, a czasem nawet niezbędne wszędzie tam, gdzie musimy przeglądać i analizować wiele źródeł informacji jednocześnie. Jeśli chodzi o współczesny rynek pracy, jest to konieczne właściwie… wszędzie.

Praca z dwoma monitorami to spore wyzwanie

Praca z dwoma monitorami może być znacznym ułatwieniem, ale także niemałym wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie są przyzwyczajone do wykorzystania dwóch ekranów jednocześnie.

Dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego przedstawiamy Ci kilka wyzwań, z jakimi mogą się spotkać pracownicy w takiej sytuacji:

 • organizacja pracy – praca przy użyciu dwóch monitorów to ciekawe i użyteczne rozwiązanie, a jednocześnie wyzwanie logistyczne. Pracownik musi odpowiednio rozplanować swoją pracę, jeśli chce umiejętnie wykorzystać dwa ekrany;
 • wyzwanie techniczne – jeśli chcemy używać 2 monitorów jednocześnie, musimy odpowiednio wykorzystać dostępne okablowanie; jedynie wtedy możliwe będzie połączenie dwóch monitorów z laptopem lub jednostką centralną komputera. Oprócz tego należy również właściwie skalibrować parametry monitora, ustawiając np. poziom kontrastu i jasności każdego z nich;
 • zaburzenia koncentracji – w przypadku niektórych praca na dwóch monitorach może przyczynić się do powstania trudności w utrzymaniu koncentracji. Jeśli na drugim ekranie co chwilę pojawiają się nowe powiadomienia, skupienie się na wykonywanej pracy może być po prostu trudniejsze,

Jak widać, wyzwań tych jest dość dużo. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że powinny one zniechęcić Cię do korzystania z dwóch monitorów podczas pracy. Wręcz przeciwnie – takie podejście wciąż może przynieść Ci wiele korzyści i ułatwić codzienne wykonywanie zadań służbowych.

Nie tylko ekrany. Jakie biurko będzie dobre do pracy z dwoma monitorami?

Jak dotąd opisaliśmy Ci, jakie są zalety pracy z dwoma monitorami, z jakimi wyzwaniami należy się wówczas mierzyć oraz w których zawodach warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Chcemy jednak spojrzeć na ten problem nieco szerzej. Co to oznacza? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta: zastanówmy się, co jeszcze jest potrzebne do tego, by praca przy dwóch monitorach mogła odbywać się w komfortowy sposób. Jak bowiem wiadomo, stanowisko do pracy biurowej – zarówno znajdujące się w firmie, jak i stworzone w naszym domowym gabinecie – wymaga nie tylko monitorów. Oczywiście, są one ważne, ale to nie jedyny wymagany element wyposażenia.

Wręcz przeciwnie – niezbędne są również takie rozwiązania jak na przykład:

 • biurko,
 • stołek balansujący,
 • mata antyzmęczeniowa.

Dopiero umiejętny dobór wszystkich tych elementów sprawi, że można będzie stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy.

Biurko

To nie monitory, ale biurko jest tak naprawdę najważniejszym elementem stanowiska roboczego dla pracownika umysłowego. To na nim gromadzimy dokumenty, przygotowujemy notatki. To właśnie dlatego – o czym warto pamiętać – powinno być ono dobrze dostosowane do takiego niestandardowego rozwiązania, jakim jest jednoczesne użycie dwóch monitorów.

Poniżej znajdziesz niektóre aspekty, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem biurka dla dwóch monitorów:

 • wielkość biurka – mebel ten powinien być wyposażony w odpowiednio duży blat. Jedynie wówczas będzie ono w stanie zmieścić dwa monitory jednocześnie, a do tego takie dodatkowe elementy wyposażenia jak na przykład klawiatura i mysz. To wciąż jeszcze nie wszystko, ponieważ należy zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń roboczą np. na dokumentację w wersji papierowej. Zalecana szerokość blatu biurko to około 140-160 centymetrów, choć ostatecznie wymiary powinny być dostosowane do potrzeb danego pracownika,
 • wysokość biurka – mebel ten powinien mieć odpowiednią wysokość. Dlaczego? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: dzięki temu będziemy w stanie zapewnić sobie wygodne ułożenie ciała podczas wykonywania pracy. Przede wszystkim, wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika. Możemy wówczas zapewnić prawidłową pozycję siedzącą, a także zminimalizować napięcie mięśniowe. Dobrym rozwiązaniem jest elektryczne biurko z regulacją wysokości.Biurko regulowane to mebel, w przypadku którego dostosowanie go do naszych potrzeb wymaga jedynie kilku chwil i odbywa się za pomocą panelu sterowania/aplikacji mobilnej,
 • dodatkowe funkcje – niektóre biurka oferują takie dodatkowe funkcje jak na przykład szuflady, półki i uchwyty na dokumenty papierowe. Rozwiązania te mogą dodatkowo ułatwić organizację przestrzeni roboczej oraz pozytywnie wpłynąć na efektywność wykonywanej pracy.

Stołek balansujący

Stołek balansujący, zwany czasem również ergonomicznym, to kolejny mebel, który jest ważny podczas pracy biurowej – co ważne, sprawdza się on nie tylko w przypadku posiadania. Jakie korzyści przynosi stosowanie stolika balansującego?

Ruchy, które osoba siedząca wykonuje podczas siedzenia na stołku balansującym, mają za zadanie pobudzić krążenie krwi, co pozwala zmniejszyć obrzęki i bóle nóg, a także redukuje napięcie w kręgosłupie. To z kolei pomaga obniżyć ryzyko pojawienia się bólu kręgosłupa.

Oprócz tego czasem można spotkać się z opinią, że ruchy wykonywane na stołku balansującym są relaksujące i pomagają  w redukcji stresu, co niestety jest częstą przypadłością podczas wykonywania pracy biurowej.

Korzyści te sprawiają, że odpowiednio wykorzystywany stołek balansujący może stać się niezwykle użytecznym narzędziem, które przyczynia się do poprawy ergonomii i komfortu podczas pracy biurowej. Dotyczy to w szczególności osób, które spędzają dużo czasu przy biurku. Nie powinno zatem nikogo dziwić dość popularne połączenie, jakim jest stołek balansujący przed biurkiem oraz dwa monitory na jego blacie.

Mata antyzmęczeniowa

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji na nogach przynosi wiele korzyści dla organizmu, ale z drugiej strony może powodować zmęczenie oraz zbyt duże obciążenie dla nóg; zgodnie potwierdza to wielu specjalistów ds. kontroli jakości. Pomocna w uśmierzeniu tych objawów jest mata antyzmęczeniowa, czyli rozkładany na ziemi materiał, który ma za zadanie odciążyć nas podczas codziennej pracy. Takie rozwiązanie jest zalecane właściwie każdemu, kto pracuje przy biurku, niezależnie od liczby monitorów, przy których się na co dzień pracuje.

Podsumowanie

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą praca umysłowa przy biurku jest znacznie prostsza, łatwiejsza i bardziej komfortowa w porównaniu z zadaniami, jakie wykonuje się na stanowiskach fizycznych. To jednak jedynie pozory. W rzeczywistości bowiem przesiadywanie przy biurku również bywa uciążliwe i frustrujące. Pomocne okazują się wówczas takie pozornie nieistotne usprawnienia jak np.dwa monitory do pracy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium