Fly-Desk.com

Stołek balansujący - idealny do pracy biurowej !

Stołek balansujący - idealny do pracy biurowej !

Stołek balansujący - idealny do pracy biurowej !

Jednym z najważniejszych elementów pracy biurowej jest zaraz obok wygodnego biurka, idealne krzesło biurowe. Praca w pozycji siedzącej jest dla wielu ludzi bardzo powszechna. Jak przekonują lekarze ortopedzi, ma ona negatywny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Dlatego istotna jest zmiana wygodnej pozycji siedzącej w fotelu i zastąpienie go stołkiem balansującym, który zadba o utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, zniweluje niezdrowe nawyki i pomoże zadbać o zdrowie całego organizmu. Dobre siedzisko przy biurku to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie. Jakie są zalety stołków ergonomicznych oraz dlaczego warto wykorzystać je w swojej pracy? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Dlaczego ważne jest odpowiednie siedzisko do pracy biurowej?

Każda osoba spędzająca przy biurku, co najmniej kilka godzin dziennie narażona jest na wystąpienie szeregu poważnych i mniej groźnych schorzeń. Dlatego jak stanowią przepisy BHP, siedzisko powinno być ergonomiczne i w pełni bezpieczne, tak aby ułatwiać komfortowe wykonywanie pracy i nie obciążać nadmiernie całego ciała. Ergonomiczność siedziska biurowego pomaga zapobiegać wystąpieniu chorób zawodowych czy wypadkom przy pracy, dlatego jest kluczowym elementem każdego stanowiska pracy. Wybór odpowiedniego krzesła sprawia, że przyjmujemy odpowiednią pozycję, odciążając w ten sposób kręgosłup i kończyny górne oraz dolne. Nadmierny ucisk ud sprawia, że krążenie żylne zwalnia, przez co narażamy organizm na wystąpienie wielu chorób cywilizacyjnych. 

Jakie mogą być skutki źle wyprofilowanego siedziska do pracy?

Dla wielu osób praca siedząca może kojarzyć się z wygodnym życiem i darem od losu. Jednak każdy, kto spędza w pracy biurowej kilka godzin dziennie, wie, jak może być to uciążliwy rodzaj pracy. Szczególnie kiedy posiadamy fotel, który zupełnie nie odpowiada przepisom BHP. Nieodpowiednie siedzisko do pracy przy biurku powoduje częsty dyskomfort w okolicach lędźwiowej części kręgosłupa, czyli na dole pleców. Pojawia się ból, uczucie przeciążenia i niemożność przyjęcia odpowiedniej pozycji. Bardzo często może prowadzić również do zwyrodnienia i skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, skoliozy czy nawet przysunięcia lub wypadnięcia dysku. Tak naprawdę stałe utrzymywanie pozycji siedzącej przy wsparciu nieodpowiedniego wyposażenia biurowego może być przyczyną osłabienia mięśni, a także prowadzić do osteoporozy, rwy kulszowej czy zwyrodnienia stawów. Jednak dolegliwości ze strony pleców to nie wszystko. Nieodpowiednia pozycja podczas pracy biurowej może również wpływać na efektywność i wydajność pracy. Niewygodne siedzisko wymusza na pracowniku ciągłe zmiany pozycji, co wpływa rozpraszająco, powoduje nadmierną frustrację i zdenerwowanie, co bezpośrednio odbija się na wynikach pracy. Osłabia również pamięć, dekoncentruje i może powodować bóle głowy.

Tak naprawdę wszystkie narządy naszego ciała są w stanie prawidłowo funkcjonować dzięki aktywności fizycznej, a długotrwałe siedzenie przy biurku w nieprzystosowanej pozycji może przynieść wiele negatywnych skutków. Spośród poważniejszych schorzeń związanych z nieodpowiednią pozycją pracy biurowej, można wymienić:

  • zwiększenie ryzyka zawału serca, 
  • utrudnione krążenie krwi, 
  • skurcze mięśni,
  • sztywność i drętwienie kończyn górnych oraz dolnych. 

Stołek balansujący - w trosce o zachowanie zdrowej postawy

Już wiemy, że wybór odpowiedniego krzesła do pracy biurowej jest szalenie istotny dla zachowania własnego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz zwiększenia efektywności pracy. Mimo iż na rynku dostępnych jest wiele foteli ergonomicznych, które wpływają na zdrowie i podnoszą komfort pracy, coraz więcej osób przekonuje się do nowego rozwiązania, jakim są stołki balansujące. Są szczególnie rekomendowane przez fizjoterapeutów, gdyż nie dają możliwości przyjmowania biernej pozycji siedzącej, wymuszając tzw. siedzenie aktywne. Czym są stołki balansujące? Swoim wyglądem przypominają siodło i nie posiadają oparcia, jednak mimo tego są szalenie wygodne i pozwalają na dostosowanie pozycji do aktualnych potrzeb. Dzięki temu można znaleźć odpowiednią postawę ciała dla siebie. Siedzisko daje możliwość siedzenia wyżej, niż na standardowym krześle, dzięki temu świetnie wpływa na układ krążenia. 

Jakie są zalety wykorzystania stołków balansujących?

Stołek balansujący, dzięki właściwościom uniemożliwiającym przyjęcie nieprawidłowej pozycji ciała, ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu.  Podczas pracy na stołku ergonomicznym, użytkownik zmuszony jest do większej ilości ruchu, dzięki czemu może być aktywny przez cały dzień. Aby utrzymać prawidłową pozycję, mięśnie muszą być stale napięte, do czego użytkownik przyzwyczaja się bardzo szybko. Pozwala to na zwiększenie równowagi i poprawę koordynacji całego ciała, ale także spalanie tkanki tłuszczowej. Jak wiadomo, brak ruchu przez cały dzień i złe nawyki polegające na podjadaniu mogą mieć zgubny wpływ dla figury, dlatego stołek balansujący jest idealną opcją do lekkiego treningu podczas pracy. Co więcej, takie ćwiczenia działają idealnie na mięśnie brzucha, które pracują podobnie jak podczas jazdy na rowerze. Idealnie oddziałuje również na mięśnie głębokie, które pomagają w utrzymywaniu stabilnej pozycji ciała. Ruch siedziska w sposób naturalny pożąda za ruchami ciała, w ten sposób trenując mięśnie, zmniejszając nacisk na miednicę i poprawiając krążenie krwi, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Istnieje również możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można bardzo szybko podnosić i opuszczać stołek, dostosowując wysokość do własnych wymagań i dając możliwość idealnego balansowania ciałem. To idealna alternatywa dla tradycyjnego fotela biurowego, gdyż redukuje napięcie mięśni pleców, odciąża stopy, pozwala na spalanie większej ilości kalorii, dzięki temu wpływa na zadowolenie, efektywność i zdrowie pracownika. Wszystko to dzieje się podczas wykonywania obowiązków, gdyż ciało wykonuje minimalne ruchy w celu utrzymania równowagi. To przede wszystkim redukcja napięcia i odczuwanego stresu, dzięki czemu pomaga się zrelaksować i wygodnie odpocząć. 

 

Dla kogo stołki balansujące?

Meble ergonomiczne, w skład których wchodzi stołek balansujący, idealnie nadają się dla wielu użytkowników i mogą być wykorzystywane w większości zawodów. Są idealnym wyborem dla dzieci i młodzieży uczącej się, szczególnie kiedy mamy do czynienia z wadami postawy czy problemami z kręgosłupem. To szczególnie świetny wybór podczas nauki czy pracy zdalnej. Idealny dla fryzjerów, kosmetyczek, kasjerów czy krawcowych. Polecany jest również szczególnie do pracy biurowej. Przyzwyczajenie się do stołków jest naturalne i szybkie, a wiele osób, po wypróbowaniu produktu, nie wyobraża sobie pracować na innym krześle, gdyż moc pozytywnych efektów oraz poprawa komfortu pracy jest zaskakująca. Dla wielu osób korzystanie z siedziska z pozoru wydaje się trudne, jednak wygoda i prostota, mogą pozytywnie zaskoczyć niejednego użytkownika. Co więcej, zastosowane antypoślizgowe i gumowe nakładki na dno krzesła uniemożliwiają jego przewrócenie się. To również idealny wybór dla osób, które nie potrafią usiedzieć w miejscu. Umożliwienie balansowania ciałem, sprawia, że można pozostać w ciągłym ruchu, niwelując problem z ciągłym wierceniem się i zmianami pozycji.

Co jeszcze w trosce o zdrowie?

Decydując się na zakup stołka balansującego, warto pomyśleć nad zmianą biurka, którego odpowiedni wybór jest istotny dla zachowania zdrowia i prawidłowej postawy. Świetną inwestycją może okazać się biurko ergonomiczne czy biurko z elektryczną zmianą wysokości do pracy stojącej. Jak wiadomo, praca stojąca jest dużo bardziej korzystna dla zdrowia, a takie biurko pozwala na skonfigurowanie własnego stanowiska pracy dopasowanego do wysokości użytkownika. Dzięki ogromnej funkcjonalności produktu, jak wcięcie ergonomiczne, wyposażenie w ładowarkę indukcyjną czy przepust na kable gwarantuje wygodę i zwiększa komfort pracy. Umożliwia dostosowanie wysokości do pracy stojącej, jak i siedzącej, a zastosowanie stołka balansującego do siedzenia, zamiennie z pozycją stojąco to idealna propozycja dla wszystkich, którzy chcą poprawić własne zdrowie.

Warto również zadbać o zdrowie oczu instalując odpowiednie oświetlenie, tak aby oczy mogły odpoczywać, zamiast stale się męczyć. Ważna jest także odpowiednio zbilansowana dieta, która razem z wyposażeniem biura pomoże uchronić organizm przed dolegliwościami i chorobami związanymi z pracą siedzącą. To przede wszystkim odpowiednie nawodnienie, rezygnacja z nadmiaru wypijanej kawy i herbaty na rzecz wody mineralnej, a także pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce,  jogurty naturalne i zdrowe przekąski. Zamiast podjadania niezdrowych batonów, ciastek czy chipsów, warto pomyśleć nad pestkami słonecznika, pestkami dyni i orzechami. Takie produkty są szczególnie polecane dla osób zaburzeniami koncentracji.

Aktywność podczas pracy -  czy to możliwe?

Dla wielu osób praca siedząca może okazać się szczególnie uciążliwa, ze względu na potrzebę ciągłego ruchu i zmiany pozycji. Wykorzystanie stołka balansującego to możliwość odciążenia kręgosłupa, dzięki czemu wielogodzinna praca w pozycji siedzącej nie będzie problemem. Wiele osób lubi często zmieniać pozycje, tak aby poczuć się w pełni komfortowo. Idealnym zestawem do pracy będzie biurko ergonomiczne i stołek balansujący. Możliwość regulacji wysokości biurka pozwala na jego podwyższenie do pozycji stojącej, a następnie obniżenie do pozycji siedzącej, w której idealnie sprawdzi się stołek balansujący. To świetne możliwości ciągłego wymuszania ruchu mięśni, utrzymania prawidłowej postawy i stymulacji mięśni, które nieustannie pracują nad utrzymaniem koordynacji i równowagi. Stałe aktywizowanie mięśni sprzyja zredukowaniu napięcia, odprężeniu oraz pomaga pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, dlatego warto wykorzystać stołek balansujący, tak aby nawet podczas wielogodzinnej pracy siedzącej móc stymulować układ ruchu do aktywności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium