Fly-Desk.com

Prawidłowa wysokość biurka - sprawdź, czy właściwie dbasz w pracy o zdrowie

Prawidłowa wysokość biurka - sprawdź, czy właściwie dbasz w pracy o zdrowie

Praca biurowa wymaga wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej. Choć może wydawać się to dziwne, takie ułożenie ciała jest dla ludzkiego organizmu dużym obciążeniem. Z naturalnego punktu widzenia kończyny oraz kręgosłup przystosowane są do ruchu i tylko chwilowego zastoju. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa wysokość biurka, żeby ograniczyć skutki zdrowotne pracy siedzącej.

Dlaczego właściwe ułożenie ciała przy pracy jest ważne?

Wiele osób potrafi godzinami siedzieć przy komputerze. Niestety takie zajęcie generuje określone problemy zdrowotne. Bóle kręgosłupa, drętwienie rąk, obrzęki nadgarstków, cieśnia nadgarstka, to tylko niektóre z objawów nadmiernej pracy biurowej. Jakie są tego przyczyny? Kręgosłup podobnie, jak inne części ciała nie są przystosowane do długotrwałego znajdowania się w jednej pozycji. W trakcie siedzenia dochodzi do zmniejszenia szczelin pomiędzy kręgami. W utrzymaniu pozycji siedzącej biorą udział różne mięśnie, które zaczynają po pewnym czasie słabnąć. Połączenie tych dwóch aspektów powoduje ból. Podobnie, jest w przypadku nadgarstków. Tysiące ruchów i trzymanie ich w nieprawidłowej pozycji, to najpowszechniejszy powód cieśni nadgarstka.

Prawidłowa wysokość biurka zaczyna się od 72 cm

Prawidłowa wysokość biurka jest ściśle ustalona na podstawie wielu lat badań i obserwacji. Eksperci uważają, że optymalne ustawienie blatu od podłoża znajduje się na poziomie od 72 cm do maksymalnie 75 cm. W takim zakresie większość populacji siedząca przy stoliku powinna czuć się komfortowo. Ma oczywiście na to wpływ również zgodne zaleceniami ustawienie fotela. Zakres wysokości siedziska waha się od 38 cm i kończy średnio na 55 cm. Ważne, aby podczas pracy stopy znajdowały się na podłodze, a kolana były pod kątem 90 stopni.

Pamiętaj o zmianie ułożenia ciała w trakcie pracy

Wiele osób jest pochłonięta swoim zadaniem i zapomina o tym, że warto wstać od biurka, choć na moment. Jeśli Ty również potrafisz siedzieć godzinami w jednej pozycji, ustaw sobie minutnik, co godzinę. Wtedy bardzo dobrym pomysłem jest oderwanie się na chwilę od biurka. Krótki spacer po pokoju lub biurze. Szybka gimnastyka. Interesującą propozycją jest zmiana siedziska z fotela biurowego na piłkę do gimnastyki lub stołek ergonomiczny. Wtedy utrzymanie prostego kręgosłupa wymaga dużo większego zaangażowania mięśni i generuje mimowolne ruchy, korzystne dla zdrowia.

Biurko z regulacją wysokości to optymalne rozwiązanie dla pracy zespołowej

Biurka z regulacją wysokości są świeżością na polskim rynku. Z reguły podczas konstruowania przestrzeni do pracy, biurka mają standardową, z góry ustaloną wysokość, którą trudno jest zmienić. Z jednej strony unifikacja jest dobra, ponieważ wiele rzeczy możesz dostać szybciej i taniej. Z drugiej strony może być krzywdząca. Tak samo dobrze przy jednym miejscu pracy nie będzie pracowała osoba mierząca 160 cm oraz ktoś, kto przekracza 200 cm. Takiej dysproporcji w klasycznych biurkach nie da się ukryć. Któraś ze stron będzie poszkodowana. Chyba że miejsce pracy jest wyposażone w biurka z regulacją wysokości.

Wygodna praca na siedząco i na stojąco, tak wygląda przestrzeń biurowa przyszłości

Nowoczesne miejsca pracy chwalą się tym, że mają do zaoferowania dla swoich pracowników strefę relaksu, owocowe piątki lub pizzę raz w tygodniu. Jednak ogłoszenie o pracę, w którym znajduje się informacja, o biurze wyposażonym w biurka z regulowaną wysokością jest czymś unikatowym. Może ten fakt być uznany za dziwny, ale doceni go każda osoba, która za biurkiem spędziła setki tysięcy godzin i wie, jak ważna jest prawidłowa wysokość biurka. Raczej mało atrakcyjna jest praca przy stanowisku, gdzie po całym dniu bolą Cię plecy, nadgarstki i ogólnie masz dość, prawda? Gdy do dyspozycji jest specjalne zaprojektowane biurko, szybko i wygodnie możesz pracować na stojąco i siedząco. Tak zadbasz o swoje zdrowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium