Fly-Desk.com

Prawidłowa postawa przy komputerze, czyli jaka? Garść informacji, które warto znać!

0
Prawidłowa postawa przy komputerze, czyli jaka? Garść informacji, które warto znać!

Długie godziny spędzane przy komputerze to prawdziwa zmora dla kręgosłupa i zdrowej postawy. Co gorsza, wiele osób siedzi przed sprzętem nie tylko długo, ale i nieodpowiednio. Pamiętaj, że prawidłowa postawa przy komputerze to nie tylko dobry nawyk, ale konieczność, jeśli nie chcesz borykać się z późniejszymi problemami i bólem. Co właściwie oznacza sformułowanie „prawidłowa” i jak należy siedzieć przy sprzęcie? Przedstawiamy garść faktów, które warto znać!

Dlaczego prawidłowa postawa przy komputerze jest istotna?

Choć skutki nieprawidłowej postawy przy komputerze wielu osobom mogą wydawać się nieodczuwalne, to w dłuższej perspektywie potrafią zrobić naprawdę wiele złego. Do najpopularniejszych problemów, które mogą wynikać z nieodpowiedniej pozycji, zalicza się między innymi:

– chroniczne bóle pleców,

– bóle odczuwalne w stawach, głównie w łokciach i kolanach,

– słabość mięśni,

– sztywność karku,

– problemy ze wzrokiem,

– rozmaite wady postawy, np. nadmierną kifozę piersiowączy spłycenie lordozy lędźwiowej.

Prawidłowa postawa przy komputerze, czyli jaka?

Odpowiednią pozycję przy komputerze zapewnia przede wszystkim dobrze przygotowane stanowisko pracy. Zgodnie z zasadami jego ergonomii zaleca się następujące rozwiązania:

monitor – powinien być ustawiony na wprost oczu w odległości od 40 do 75 cm od twarzy, jego górna krawędź ma znajdować się nieco powyżej linii wzroku;

klawiatura – powinna stać około 10-15 cm od krawędzi biurka – tak, by zapewniała miejsce na nadgarstki(poleca się pod nie również specjalne podkładki);

fotel – warto postawić na model regulowany, o kształcie podpierającym odcinek lędźwiowy, jego siedzisko powinno być ustawione tak, by kolana były ugięte pod kątem prostym, a stopy płasko opierały się na podłodze.

biurko – tu również najlepiej sprawdzi się model z regulacją, jego blat powinien być ustawiony na wysokości łokci osoby, która przy nim pracuje.

Jak zadbać o prawidłową postawę przy komputerze?

Na rynku znajdziesz wiele akcesoriów biurowych, które doskonale sprawdzą się zarówno w pracy, jak i w domu. Jak już wspomnieliśmy, poleca się przede wszystkim biurka i fotele wyposażone wmożliwośćregulacji. Świetnie sprawdzają się również coraz popularniejsze ramiona do monitorów, które pozwalają swobodnie manipulować ustawieniem ekranu.

Pozycja przy komputerze o czym pamiętać?

Pamiętaj, że prawidłowa pozycja przy komputerze to nie wszystko! Jeśli chcesz, by siedzący tryb życia nie odbił się na Twoim zdrowiu i samopoczuciu, zadbaj także o systematyczną aktywność fizyczną. Podczas długiego korzystania z komputera poleca się również regularne przerwy, które mają pomóc redukować obciążenie sylwetki. Przyjmuje się, że po każdej godzinie siedzenia przy ekranie, warto zrobić sobie 5 minut pauzy i poświęcić ją na rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium