Fly-Desk.com

Home Office , Praca w domu dlaczego wybrać biurko regulowane

Home Office , Praca w domu dlaczego wybrać biurko regulowane

Praca zawodowa każdego z nas przybiera nieco inny charakter. Z innym zaangażowaniem podchodzimy do realizacji swoich obowiązków. Wszyscy chcemy, aby to, co robimy przynosiło określone rezultaty i zyski. W ostatnich latach daje się zauważyć, że dążymy do elastycznego czasu pracy i bardziej nowoczesnego podejścia do niej. Widzimy w tym szansę na zmniejszenie codziennego stresu i przejęcie sterów własnej wydajności. Jakie perspektywy ma taki zdalny tryb i jak się do niego przygotować?

 

Korzyści jakie daje praca w domu

Home Office ma swoje blaski i cienie, ale zdecydowanie przeważają korzyści. Dla przedsiębiorców oznacza to współpracę z najlepszymi, ponieważ nie muszą ograniczać się do wąskiego obszaru, ale mogą wybierać personel praktycznie z całego świata, jednak w praktyce najczęściej oznacza to zatrudnianie osób z kraju. Dotarcie do nich jest możliwe przez serwisy internetowe łączące specjalistów i pracowników, a komunikację z nimi ułatwią portale społecznościowe. Praca w domu to oczywiście mniejsze koszty, a rezygnacja ze stacjonarnego biura wcale nie oznacza, że tracimy kontrolę nad pracownikami. Jeżeli szef nie ma zaufania do swoich ludzi to znaczy, że popełnił błąd na etapie rekrutacji i miejsce pracy nie zmieni zaangażowania zatrudnionych ludzi. Dobrze dobrany zespół wykona swoje zadanie rzetelnie i solidnie niezależnie od tego, czy zostanie skontrolowany czy nie. 

 

Home office - potencjał, który trzeba docenić

W obecnej dobie pracy zdalnej, wiele osób zadaje sobie pytanie jak zwiększyć efektywność, koncentrację i osiągać lepsze wyniki. Praktyczne zaplanowanie pracy z domu to proces, który wymaga wiedzy i zrozumienia własnej osobowości. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że nasze predyspozycje psychiczne, temperament i osobowość w dużym stopniu determinują to, jaki tryb pracy jest dla nas najbardziej optymalny. Dla ekstrawertyków home office to zazwyczaj mało owocna praca, dlatego muszą się do niej dużo bardziej motywować. Często brakuje im relacji ze współpracownikami czy biurowego small-talku. To osoby, które chętnie pracują w grupie niejako czerpiąc energię od innych. Ich żywiołowość nie oznacza jednak przekreślonych szans na dobrze zorganizowaną pracę zdalną. Kluczem jest samodyscyplina i umiejętność zarządzania czasem.

Ktoś może powiedzieć, że to nic odkrywczego i dotyczy wszystkich ludzi, jednak spokojnym introwertykom, nieco inaczej przychodzi koncentrowanie się w samotności, co w bezpośrednim stopniu przekłada się na rezultaty ich obowiązków zawodowych. Zdystansowani introwertycy nie potrzebują intensywnych kontaktów towarzyskich, a home office często stanowi dla nich zoptymalizowany tryb, który w końcu pozwala im w pełni koncentrować się i zarządzać własnymi zasobami bez rozpraszania się biurowymi tematami i pomysłami innych. Zrozumienie, który typ temperamentu jest nam bliższy, pomoże określić strategię działania i się jej trzymać.

Bez względu na osobowość, wszyscy potrzebujemy zmian i dynamiki. Wielogodzinne siedzenie przed komputerem jest niezdrowe i nie powinno stanowić normy. Koniecznie trzeba oderwać wzrok od komputera choćby na kilka minut w ciągu każdej godziny, przejść się, a nawet zrobić krótką serię gimnastyczną. Bardzo wiele osób chwali sobie pracę przy regulowanym biurku, które umożliwia jej wykonywanie w pozycji stojącej. To rozwiązanie, które przypadnie do gustu nie tylko wiercipiętom, ale również tym, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i ładną sylwetkę. Pracując przy komputerze stojąc nie obciążamy kręgosłupa i nie odczuwamy zmęczenia. Wykonywanie prostych ćwiczeń nawet w trakcie pracy również jest wtedy ułatwione, napinanie mięśni brzucha, nóg i kilka przysiadów bardzo uprzyjemnią pracę i złagodzą monotonię. 

 

Prosta technika podnoszenia wydajności

Istotne znaczenie ma również zdolność do koncentracji. To właśnie ona decyduje o tym, jak wiele pracy możemy wykonać w jednym czasie. Przede wszystkim warto sprawdzić jak łatwo ulegamy przeróżnym rozpraszaczom, o które nie trudno w dzisiejszych czasach. Media społecznościowe czy ulubione portale skutecznie odwracają naszą uwagę od tego, co w Excelu. Nauka ma na to odpowiedź. Istnieje pewna technika, która została okrzyknięta najprostszą metodą zarządzania czasem. Nazywana jest techniką "pomodoro", której twórcą jest Francesco Cirillo. Potrzebny jest nam czasomierz, który ustawimy na przykład na 25 minut, następnie w jakiś sposób musimy podzielić zadanie, które mamy do wykonania. Jeśli jakiś projekt nas przeraża ze względu na ogrom pracy, trzeba go podzielić na kilka etapów.

Wiedząc, co jest do zrobienia, wykonujemy zadanie równo przez 25 minut - w tym czasie nie pozwalamy sobie na spadek koncentracji, niepotrzebne rozmowy i inne próby zdecentralizowania uwagi. To tylko 25 minut, więc nie jest dużym wyzwaniem. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyśmy wiedzieli, ile pozostało czasu do końca. Nawet jeśli po jego upływie, nie udało nam się zrealizować całego zadania to mamy satysfakcję, że znaczną jego część pokonaliśmy.

Po upływie takiej jednej sesji pomodoro, jest czas na obowiązkową 5 minutową przerwę, w trakcie której możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, zjeść drobną przekąskę czy zrobić cokolwiek, co pozwoli nam zregenerować umysł. Po czterech sesjach pomodoro przychodzi moment na dłuższą przerwę - na przykład 30 minutową. Właśnie wtedy jest czas na sprawdzenie poczty, przejrzenie wiadomości czy zjedzenie posiłku. Największą zaletą pomodoro jest świadomość upływającego czasu, co zwiększa wydajność, bo kiedy skończymy zadanie przed przerwą mamy prawdziwą satysfakcję. Działanie w takim rytmie pozwoli zmaksymalizować wysiłki. Wtedy nasza praca nie przypomina bezefektywnego siedzenia przed komputerem i szukania inspiracji tam, gdzie jej nie znajdziemy.

 

Pracuj mądrze i zdrowo stojąc przy biurko

Pracując nowocześnie ze swojego domu zazwyczaj oszczędzamy sporo czasu. Nie tracimy go na dojazdach, staniu w korkach i bezproduktywnych rozmowach. Praca zdalna często oznacza brak wyraźnej granicy między sprawami zawodowymi, a prywatnymi. Nie musi to być jednak wadą, która bardzo utrudni codzienność. Jeżeli uda nam się stworzyć we własnym domu namiastkę biura i wypracować sobie zwyczaje, które pomogą nam zachować odpowiedni balans.

Osoby, które chcą zwiększyć swoją produktywność, zwykle są bardziej zadowolone od kolegów, którzy pracują w dość tendencyjny sposób. Sporo ludzi wciąż narzeka na brak czasu i nadmiar obowiązków. Mówią: "gdyby tylko doba mogła być trochę dłuższa..." nawet gdyby trwała 48 godzin, nie rozwiązałoby to problemu kiepskiego zarządzaniem czasem. Znacznie lepiej jest więc szukać możliwości i łamać schematy, które są dla nas niekorzystne i zaburzają higienę pracy. Oczywiście takie podstawowe rzeczy jak zorganizowanie sobie odpowiedniej przestrzeni fizycznej i psychicznej to sprawa oczywista. Pracując w domu, konieczne jest zadbanie o dobrze oświetlone miejsce i ergonomiczne biurko. Zarówno modele kompaktowe jak i te sporych rozmiarów mogą idealnie spełniać swoje założenia. Wzrok nie powinien się męczyć, dlatego trzeba dobrze dostosować odległość od monitora. Nie należy się do niego pochylać, ale powinien być ustawiony na wysokości naszych oczu.

 

Estetyka i funkcjonalność domowego biura

W obliczu szkodliwości siedzącego stylu życia, rozwiązaniem stają się biurka ergonomiczne, przy których można stać. To pomysł, który ma swoje korzenie w mądrym skandynawskim społeczeństwie, ceniącym sobie wygodę i swobodny styl pracy, w której ludzie nie mają prawa się męczyć. Niezadowolony, przepracowany i zmęczony pracownik to obciążenie dla firmy i całego sytemu, więc zadbanie o jego komfort nie jest zbędnym luksusem, ale oznaką rozsądnej produktywności. Takie inteligentne burko stojące możemy dowolnie dopasować do wysokości ciała i wybrać rozmiar, który będzie najbardziej optymalny dla charakteru danej pracy. Istotne jest wybranie konstrukcji, która trafnie wpisze się w domowe potrzeby. Biurko elektryczne znacznie zoptymalizuje pracę. Obszerny blat to zwykle strzał w dziesiątkę, ale nie w każdym pomieszczeniu jest potencjał, pozwalający na umieszczenie takiego dużego mebla. Zadbanie o porządek również będzie sprzyjało prawidłowej pracy naszego umysłu. Większość z nas znacznie lepiej koncentruje się przy uporządkowanym biurku niż w chaosie. Istnieją co prawda badania mówiące o tym, że nieład na biurku to większa kreatywność jego właściciela, ale kwestie te chyba lepiej pozostawić osobistej ocenie.

 

Dobra organizacja pracy w domu

Dla wygodnych sprawdzi się biurko regulowane elektrycznie z pięknym drewnianym blatem. To połączenie nowoczesności i klasy, które nigdy nie wyjdzie z mody. Taki ponadczasowy design przypadnie do gustu wielbicielom nowoczesności i tradycjonalistom. Przemyślane wzornictwo regulowanych biurek sprawia, że będą one świetnie komponowały się nie tylko w odrębnych gabinetach, ale również w pokoju dziennym, w którym wiele się dzieje i jest to przestrzeń otwarta na wiele codziennych aktywności. Kiedy koniecznością staje się pracowanie w takim miejscu, dobrze jest zaplanować określone godziny, w których inni nie będą nam przeszkadzać. Dla niektórych nocnych Marków rozwiązaniem staje się praca późnym wieczorem. Trzeba pamiętać jednak, że sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna, a marginalizowanie jej przyniesie bolesne konsekwencje. 

Trzeba również powiedzieć o planowaniu odpoczynku i relaksu. Niezależnie od tego, czy nasza praca wymaga dużych pokładów kreatywności, rozwiniętych umiejętności negocjacyjnych i dobrej komunikacji z innymi, czy analitycznego umysłu, bardzo istotne jest, aby zaplanować czas na odpoczynek, który będzie ładowaniem baterii. Kiedy konieczna jest współpraca z innymi członkami załogi czy klientami, dużym ułatwieniem jest wideokonferencja. W rozmowach z klientami, dobrze jest ustalić wzajemne oczekiwania, aby uniknąć nieporozumień. W ten sposób możemy czerpać z pracy większą przyjemność i widzieć jej rezultaty. Przenieśmy więc pracę do domów, aby stworzyć sobie spersonalizowane warunki do rozwoju osobistego i zarabiania pieniędzy. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium