
Prawidłowo zorganizowana przestrzeń do pracy przy komputerze pozwala na optymalizację działań i wyzwala twórcze, kreatywne myślenie. Być może zdarzają się i tacy, którzy sądzą, że to właśnie bałagan na biurku jest najbardziej inspirującym bodźcem. Mimo wszystko więcej jest jednak osób twierdzących, że utrzymywanie porządku i ładu w miejscu pracy ułatwia konstruktywne tworzenie.
Jedną z niewątpliwych zalet jest duża oszczędność czasu – gdy nie musisz godzinami szukać kolorowych karteczek, bo doskonale wiesz, że leżą schowane w drugiej szufladzie pod pulpitem. Sekretem udanej pracy jest więc absolutna podstawa – solidny, funkcjonalny blat oraz szereg praktycznych akcesoriów, które są pomocne podczas korzystania z komputera.
Czy opanowanie chaosu jest trudne? Jak zorganizować biurko, by Twoje działania przynosiły pozytywne rezultaty? Na jakie rozwiązania postawić, by praca była naprawdę efektywna i jednocześnie przyjemna? Poznaj triki, które warto zastosować we wnętrzu swojego domu i biura!
1. Organizacja biurka, czyli jak znaleźć mebel, który sprosta oczekiwaniom
Podstawowym elementem Twojej pracy przy komputerze jest biurko, które odgrywa rolę stołu, roboczego blatu oraz podstawki pod teczki i dokumenty. Mnogość funkcji obliguje do wybrania pulpitu, który sprosta oczekiwaniom właścicieli. Zastanów się, do jakich czynności będziesz potrzebować tego rodzaju mebla – czy będzie pełnił on jedynie rolę podstawy pod sprzęt elektroniczny, czy będzie wielofunkcyjną pomocą podczas pracy przy komputerze. Zdecyduj, czy wolisz działać siedząc czy stojąc, a może pracując będziesz zmieniać pozycję? Jak najlepiej zorganizować blat?
Pełen wachlarz zastosowań posiadają bez wątpienia biurka regulowane. To właściwie najwygodniejsze rozwiązanie, na jakie możesz sobie pozwolić. Pulpity z regulacją wysokości nadają się zarówno do gabinetów domowych czy pomieszczeń biurowych, jak i do pokojów dziecięcych. Taki system sprzyja użytkowaniu sprzętu przez kilka osób – zmieniając wysokość biurka skorzysta z niego dziecko, a następnie osoba dorosła i odwrotnie. Dzięki różnorodnym możliwościom konfiguracji możesz pracować również w pozycji stojącej, co sprzyja dobrej kondycji kręgosłupa.
2. Opanowanie elektroniki dobrym sposobem na zorganizowanie biurka
Splątane kable i pozawijane ładowarki to koszmar, którego zazwyczaj chcesz uniknąć, lecz nie zawsze się to udaje. Mimo najszczerszych chęci, biurko zaczyna przypominać powierzchnię po przejściu tornada. Żeby tego uniknąć, warto zastosować nowoczesne rozwiązania, ujarzmiające uporczywe plątaniny przewodów. Świetnym patentem będzie zakup specjalnego organizera na kable, który ukryje listwy prądowe i zespół kabli bezpośrednio pod blatem. Z łatwością schowasz w nim kurzące się, nieestetycznie wyglądające przewody i całość nabierze uporządkowanego charakteru, a biurko będzie doskonale zorganizowane!
Dodatkowo artykułem, który znacząco usprawnia pracę, są przepusty na kable, wmontowywane w pulpit. Przewody zazwyczaj kumulują się na samym środku stołu, więc warto poprowadzić je razem i wypuścić pod biurkiem. Będzie ono bardziej ustawne, gdy umieścisz przepust w narożniku, oszczędzając miejsce na powierzchni roboczej. Warto skorzystać z węża kablowego, który prowadzi przewody ku listwie zasilającej, jednocześnie je chroniąc i porządkując. Atrakcyjnym produktem organizującym biurko są gniazda wpuszczane w blaty z USB, gdzie gniazdo prądowe możesz mieć na wyciągnięcie ręki!
3. Monitor pod kontrolą sprzyja sprawnej organizacji biurka
Jeżeli dysponujesz niewielkim biurkiem, każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Warto tak zaplanować przestrzeń, by zostawić sobie jak najwięcej miejsca do pracy. Postaraj się wyeliminować ekspansywne przedmioty, które niepotrzebnie zajmują powierzchnię blatu roboczego i dezorganizują pulpit.
Dobrym pomysłem będzie zastosowanie takich akcesoriów jak ramię do komputera z uchwytem podtrzymującym monitor. Dzięki takim rozwiązaniom możesz z łatwością ustawić odpowiedni kąt nachylenia ekranu oraz jego wysokość i odległość, co bez wątpienia będzie pomocnym atrybutem podczas pracy przy komputerze.
4. Dobór stołka a organizacja biurka
Przed większością biurek zazwyczaj staje typowy fotel biurowy– duży, często skórzany, obrotowy, z zagłówkiem powyżej głowy. Technologia stworzyła wiele prozdrowotnych rozwiązań, które jednak wskazują nowe sposoby siedzenia przy biurku. Organizacja blatu to również dobór odpowiedniego siedziska, które będzie nie tylko pasowało do reszty mebli, ale będzie w pełni komfortowym, utrzymującym prawidłową postawę ciała atrybutem.
Jeżeli tradycyjne fotele nie spełniają Twoich wymagań, często narzekasz na bóle pleców i kręgosłupa, a także zmieniać pozycję podczas pracy przy komputerze, idealnym wyjściem będzie nabycie stołka ergonomicznego, zwanego też balansującym. Swoją nazwę zawdzięcza on konstrukcji, która nie pozwala na siadanie bez przyjęcia właściwej postawy ciała. Żeby utrzymać się na siedzisku, trzeba balansować tułowiem tak, by równowaga była zachowana. Dzięki takim zmaganiom, wbrew pozorom, nie jesteś bardziej zmęczony – ciało cały czas się napina, pracuje, mięśnie są naprężane, co pozytywnie wpływa na dobrą kondycję całego organizmu.
Postaw na zdrowie i wygodę podczas pracy przy komputerze i zorganizuj swoje biurko tak, by nawet wielogodzinne czynności przy nim wykonywane nie były dla ciebie udręką, lecz przyjemnością.