Fly-Desk.com

Siedzenie to nowe palenie!

0

Siedzenie to nowe palenie! - biurko do pracy na stojąco ?

Coraz więcej mówimy o zdrowym trybie życia, o dbaniu o swoje ciało. Niezmiernie mnie to cieszy, ponieważ tak naprawdę powinniśmy zacząć od tego, że średnio 77% czasu pracy spędzamy na siedząco! Nie wiem czy wiecie ale siedzący tryb życia i zmiany fizjologiczne, które zachodzą podczas tego stanu, są dla nas bardzo szkodliwe. Istnieje wiele dowodów na to, że brak aktywności fizycznej wiąże się z wyższą śmiertelnością. Pytanie natomiast brzmi, czy biurko regulowane elektrycznie (biurko siedź i stój), jest realną alternatywą? Czy siedzenie będzie kolejnym nałogiem ludzi jak niegdyś palenie?

Dr. Kyle Mandsager, który jest kardiologiem, w 2018 roku wykazał, że sprawność krążeniowo- oddechowa, oceniana podczas testu wysiłkowego na bieżni, była silnie skorelowana ze śmiertelnością. Krótko mówiąc, oznacza to, że jeśli jesteś w lepszej formie fizycznej, masz mniejsze szanse na śmierć. Dodatkowo zauważono, że negatywne skutki siedzenia są nieodwracalne, nawet jeśli zaczniemy nagle dbać o siebie i ćwiczyć. Zmiany metaboliczne i późniejsze szkodliwe efekty, wywołane siedzeniem, nie są odwracalne przez bycie aktywnym. Dlatego tak ważne jest aby pracę siedzącą wykonywać przy biurku z regulowaną wysokością, aby możliwa była pozycja pracy- siedź i stój.

Siedzenie bardziej zwiększa nacisk na dolną część pleców w porównaniu z pozycją stojącą. Zauważ, że twoje plecy bolą bardziej, gdy siedzisz przez dłuższy czas. Porozmawiajmy więc o dowodach na innowacyjne rozwiązanie jakim są biurka regulowane elektrycznie. Jeśli siedzenie przez dłuższy czas jest dla nas złe, to łatwo jest stwierdzić, że biurko do pracy na stojąco wydaje się logicznym rozwiązaniem.

W 2013 roku, dr John P Buckley wykazał, że pozycja stojąca zmniejsza glikemię po posiłku, zawartość cukru mniej się zmienia po zjedzeniu posiłku na stojąco. Jest to dobra informacja, ponieważ większe amplitudy zmienności glikemii są związane ze stresem oksydacyjnym krążenia.

wykres

Źródło: „Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic” excursion John P Buckley,1 Duane D Mellor,2 Michael Morris,1 Franklin Joseph

Zostawiam was z pytaniem zadanym na początku: „Czy biurko regulowane elektrycznie (biurko siedź i stój), jest realną alternatywą?”. Sami zdecydujcie czy jest to dobre rozwiązanie. Pamiętajmy tylko, że pracując wygodniej pracujemy zdrowiej! Nie pozwólmy aby siedzenie było naszym kolejnym nałogiem!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium