Często można spotkać się z opinią, zgodnie z którą praca umysłowa, przy biurku, nie należy do wymagających zadań. Nic bardziej mylnego! Wielogodzinne przesiadywanie przy komputerze również jest męczące dla ludzkiego organizmu i mocno nas eksploatuje. Specjaliści z zakresu nauk medycznych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy zgodnie twierdzą, że praca za biurkiem prowadzi do takich zaburzeń, jak np. przeciążenie lub nawet zwyrodnienie kręgosłupa, a także problemy ze wzrokiem, osłabione stawy itp. Dlatego warto jest pomyśleć o biurku ergonomicznym?
Czy taki stan rzeczy oznacza, że nie możemy zrobić nic, by uczynić pracę biurku choć nieco mniej uciążliwą? Jeśli zastanawiasz się nad tą kwestią, mamy dla Ciebie dobrą odpowiedź – tak, jak najbardziej jest to możliwe. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, konieczne jest wyposażenie się odpowiedni sprzęt. O jakich rozwiązaniach jest mowa? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz tekst, a z pewnością nie pożałujesz. Potraktuj nasz artykuł jak zbiór porad, dzięki którym będziesz pracować szybciej, wygodniej i efektywniej. Do dzieła!
Ergonomia – co to jest?
Ergonomia to pojęcie, z którym spotkał się zapewne każdy, kto miał do czynienia z BHP, czyli bezpieczeństwem i higieną pracy. Przez ergonomię rozumie się takie sposoby działania, dzięki którym możemy dostosować:
- narzędzia,
- maszyny,
- sprzęt komputerowy (w szczególności dotyczy to ekranów komputerowych),
- meble,
do potrzeb ludzkiego organizmu. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca siedząca przy biurku, przed ekranem komputera lub laptopa nie sprawi, że zaczniemy borykać się z problemami natury anatomicznej.
Oczywiście, trudno twierdzić, że motywem pracodawców, którzy dbają o ergonomiczny stanowisk pracy w swoich firmach, jest altruizm. Wydaje się, że ich głównym celem jest po prostu dbanie o efektywną pracę zespołu. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nieergonomiczne stanowisko robocze to takie miejsce pracy, które może doprowadzić m.in. do następujących problemów:
- rozdrażnienie,
- spadek koncentracji,
- ·zwiększona tendencja do korzystania z przysługującego zwolnienia chorobowego. Rzecz jasna, pójście na L4 to prawo przysługujące każdemu pracownikowi/zleceniobiorcy, który jest zarejestrowany w ZUS i opłaca składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Z drugiej jednak strony powinno się korzystać z tej możliwości wyłącznie przypadku w pełni uzasadnionych sytuacji. Jeśli pracownik czuje się niekomfortowo w miejscu pracy i w związku szuka coraz to kolejnych sposobów, by móc iść na chorobowe, nie wygląda to najlepiej…
- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób zawodowych.
Tym samym brak ergonomii w miejscu pracy to ryzyko, z którym powinien się liczyć nie tylko pracownik, ale także pracodawca. W przypadku tego pierwszego konsekwencje dotyczą głównie natury zdrowotnej, a walka z nimi może wymagać np. rehabilitacji u fizjoterapeuty czy zakupu okularów korekcyjnych.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z punktu widzenia pracodawców – jeśli stanowiska w pracy nie będą ergonomiczne, jest bardzo prawdopodobne, że przełoży się to w przyszłości na większe absencje oraz wzrost odsetka osób odchodzących z pracy. To właśnie dlatego zakup ergonomicznego wyposażenia powinien być traktowany nie jak zbędny wydatek, ale wręcz przeciwnie – jest to raczej długofalowa inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa.
Ergonomia to nauka, której celem jest zapewnienie zgodnej współpracy między ludzkim pracownikiem a wykorzystywanym przez niego sprzętem (narzędzia służące do wykonywania pracy manualnej, ale także sprzęt elektroniczny oraz meble i siedziska).
Jak zgodnie twierdzą specjaliści ds. kontroli i jakości pracy, jeśli chodzi o dziedziny, z których korzystają osoby zawodowo zajmujące się ergonomią pracy, to bierze się pod uwagę między innymi takie dyscypliny naukowe jak:
- bezpieczeństwo i higiena pracy,
- medycyna pracy,
- anatomia,
- psychologia,
- nauki techniczne,
- socjologia,
- zarządzanie, w tym w szczególności human resources, czyli zarządzanie zasobami ludzkimi,
- inżynieria i organizacja produkcji.
Jak zatem widać, ergonomia – choć czasem niedoceniana – to w rzeczywistości niezwykle różnorodna oraz interdyscyplinarna dziedzina nauki.
Ergonomia – jak możemy o nią zadbać?
Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje jeden uniwersalny sposób na to, w jaki sposób możemy stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, niestety nie mamy dla Ciebie jednoznacznej odpowiedzi – działania, jakie należy w ty celu podjąć, są ściśle uzależnione od specyfiki danego stanowiska roboczego. Po inne rozwiązania trzeba sięgnąć w sytuacji, gdy przygotowujemy stanowisko operatora maszyn w firmie produkcyjnej, inne zaś, jeśli naszym celem jest organizacja pracy dla osoby pracującej przy komputerze.
O jakie elementy wyposażenia musimy zadbać w drugim z wyżej wymienionych przypadków? Poniżej przedstawiamy Ci niektóre spośród elementów wyposażenia, które warto mieć w biurze. Jest tak niezależnie od tego, czy przygotowuje się miejsce pracy w biurowcu, czy też problem dotyczy pracy zdalnej (tryb home office).
Produkty poprawiające ergonomię Twojego biura – poznaj ciekawe rozwiązania!
Jeśli chodzi o ergonomiczne wyposażenie do biura, można wyróżnić dziesiątki, jeśli nie setki tego typu rozwiązań. Rzecz jasna, nie będziemy wymieniać tu wszystkich z nich – celem naszego tekstu nie jest stworzenie listy rozwiązań (nawet jeśli faktycznie są one użyteczne), ale dostarczenie Ci merytorycznego contentu.
A zatem, przejdźmy do rzeczy:
- biurko ergonomiczne,
- stołek balansujący,
- mata antyzmęczeniowa,
- rośliny,
- oświetlenie ergonomiczne do biura,
- rolety okienne.
Biurko ergonomiczne z elektryczną regulacją wysokości
Jednym z produktów, nad skorzystaniem z których warto się zastanowić, jest biurko ergonomiczne
Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji zwykłe biurko i potrzebujesz nagle wyregulować położenie lub wysokość jego blatu. W takiej sytuacji zazwyczaj czeka Cię kilka lub nawet kilkanaście minut mozolnej pracy. Musisz wówczas schylać się i ze zniecierpliwieniem szukać mechanizmu, który służy do ustawiania blatu, zmienić dotychczasowe ustawienie… a następnie wstać, ocenić czy nowe ułożenie jest poprawne, a jeśli nie – powtórzyć od nowa cały cykl.
Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy w gabinecie Twoim lub Twoich pracowników znajduje się biurko z elektryczną regulacją wysokości. W takiej sytuacji regulacja położenia blatu zajmie Ci nie więcej niż kilka chwil – wystarczy nacisnąć przycisk i trzymać go do momentu, gdy blat ułoży się w oczekiwany przez nas sposób. Jeśli dodamy do tego fakt, że zazwyczaj biurko ergonomiczne z elektryczną regulacją wysokości jest wyposażone również w niewielki, ale przejrzysty i intuicyjny wyświetlacz LED, wynik dylematu: „biurko tradycyjne czy elektrycznie regulowane?” wydaje się oczywisty. Dodatkowo, meble te są wyposażone w takie dodatkowe funkcjonalności jak na przykład system antykolizyjny (dzięki temu nie musisz obawiać się, że podczas regulacji doprowadzisz do uszkodzenia blatu lub znajdujących się w otoczeniu przedmiotów) czy możliwość zapisywania dotychczasowych ustawień.
Stołek balansujący
Kolejnym rozwiązaniem, które może nam pomóc w stworzeniu i utrzymaniu ergonomicznego stanowiska pracy biurowej, jest stołek balansujący. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? Już spieszymy z odpowiedzią.
Stołek balansujący do biura nieprzypadkowo określa się również terminem: stołek ergonomiczny. Ten niewielki mebel również może pomóc w poprawie ergonomii w pracy biurowej. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji umożliwia on pracownikom siedzenie w naturalnej pozycji, z powodzeniem utrzymując równowagę ciała i angażując mięśnie brzucha i pleców – jest to możliwe nawet w przypadku wielogodzinnej pracy.
Siedzenie na stołku balansującym niejako wymusza na pracowniku częstsze zmienianie pozycji siedzącej (osoba siedząca odnosi wówczas wrażenie, że ześlizguje się z siedziska). Regularnie wykonywane ruchy przyczyniają się do redukcji napięcia mięśni. Oprócz tego zapobiegają one również bólowi pleców.Last but not least, korzystanie ze stołka pomaga również w poprawie krążenia krwi.
Mata antyzmęczeniowa – sposób na odciążenie Twoich nóg i stóp
Mata antyzmęczeniowa to produkt, który powinny wykorzystywać w szczególności osoby pracujące w jednej, tej samej pozycji przez wiele godzin w ciągu dnia roboczego. Powłoka antyzmęczeniowa jest zaprojektowana w sposób, dzięki któremu można odciążyć nogi. W czasie wielogodzinnej pracy często bywają one napięte.
Co ciekawe,mata antyzmęczeniowa jest przeznaczona nie tylko dla pracowników umysłowych, ale także – a może nawet przede wszystkim – osób wykonujących prace fizyczne na stojąco. Rzecz jasna, osoby pracujące przed komputerem również mogą rozłożyć matę pod stopami.
Rośliny
Czasem niedocenionym, ale w gruncie rzeczy niezwykle ważnym elementem, który pomaga tworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, jest roślinność. Warto w tym miejscu zerwać ze stereotypem, zgodnie z którym obecność roślin w biurze daje korzyści wyłącznie pod kątem estetyki.
W rzeczywistości niektóre gatunki wpływają również pozytywnie na jakość naszej codziennej pracy oraz – co jest równie istotne – samopoczucie pracowników. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim stąd, iż niektóre gatunki roślin są naturalnymi oczyszczaczami powietrza.
Pomagają one usuwać z niego np. toksyczne związki chemiczne, a także pyłki oraz kurz. Tym samym można przyczynić się do poprawy jakości powietrza w biurze, co przekłada się pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ badacze są zgodni co do tego, że pewne odmiany (należy do nich na przykład fikus oraz paproć) skutecznie absorbują dźwięki oraz redukują hałas. Rośliny w doniczkach mogą pomóc w ograniczeniu hałasu w biurze, co pomaga w skupieniu się na wykonywaniu powierzonych obowiązków pracowniczych, pozytywnie wpływając na jakość pracy.
Oświetlenie ergonomiczne do biura
Kolejnym ważnym elementem, jeśli chodzi o umiejętną organizację pracy w przestrzeni biurowej, jest dobrze dobrane oświetlenie ergonomiczne do biura. O czym warto pamiętać podczas jego wyboru? Poniżej przedstawiamy Ci garść wskazówek – zastosuj się do tych porad, a zapewnisz pracownikom ergonomiczne, dostosowane do ich potrzeb środowisko pracy:
- unikaj oświetlenia oślepiającego — oświetlenie powinno być odpowiednio mocne, ale nie powinno razić nas w oczy. Najlepiej stosować takie modele lamp biurkowych, które zostały wyposażone w opcję regulacji intensywności światła,
- wybierz lampy, które emitują neutralne światło – światło to powinno być możliwie jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dzięki temu wzrok nie będzie męczył się podczas przebywania w biurze. Najlepszym wyborem jest neutralne białe światło.
Rolety okienne
Dobrze dobrane rolety okienne to ostatni skuteczny sposób na poprawę ergonomii biura, który chcieliśmy uwzględnić w naszym tekście. Za co odpowiadają rolety? Odpowiedź na pytanie wydaje się oczywista. Dobrze dobrane rolety okienne pozwalają nam na kontrolowanie ilości światła, które wpada do pomieszczenia biurowego. Dzięki temu łatwiej nam się skupić na wykonywanej pracy, a obraz wyświetlany na monitorze komputerów i/lub laptopów staje się bardziej widoczny.
Produkty poprawiające ergonomię Twojego biura. Podsumowanie
Jak widzisz, tak pozornie drobne i nieistotne rozwiązania jak na przykład biurko z regulowaną wysokością, mata antyzmęczeniowa, rośliny czy regulowane biurko mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie biura z punktu widzenia ergonomii. Dzięki temu pracownicy będą lepiej się czuli, a w konsekwencji również lepiej pracowali.
Warto jednak pamiętać, że odpowiednie wyposażenie – nawet jeśli jest to sprzęt dobrej jakości – może okazać się niewystarczające. Oprócz tego konieczne jest zadbanie również o… dobrą atmosferę w pracy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz przedsiębiorstwo logistyczne, agencję marketingową czy lokal usługowy w centrum handlowym, musisz zadbać o to, by w firmie panował po prostu dobry klimat. W przeciwnym wypadku, tzn. w atmosferze donosicielstwa, zbyt wytężonej rywalizacji czy nawet mobbingu, trudno będzie stworzyć kadrze odpowiednie warunki pracy.