Fly-Desk.com

Jakie badania do pracy biurowej powinien zlecić Twój pracodawca?

0
Jakie badania do pracy biurowej powinien zlecić Twój pracodawca? Zapoznaj się z listą!

Specyfika, jaką charakteryzuje się typowa praca biurowa, wymaga regularnej kontroli kondycji zdrowotnej pracowników. Pracodawca jest zobowiązany do systematycznego zlecania badań okresowych, które sprawdzają zdrowie zatrudnionych w firmie osób. Jakie badania do pracy biurowej okażą się niezbędne i jaki wpływ może mieć ich zaniedbanie? Poznaj cel profilaktyki i dowiedz się, dlaczego cykliczne badania są tak istotne.

Jakie badania do pracy biurowej? Zasady przeprowadzania kontroli zdrowotnej

Zarówno wstępne, jak i okresowe czy kontrolne badania muszą być zlecone przez pracodawcę. Istnieją przepisy mówiące o tym, w jakim czasie muszą nastąpić poszczególne badania. Ich zadaniem jest sprawdzenie czy stan zdrowia pracownika pozwala na wykonywanie przez niego wszystkich czynności, należących do jego obowiązków. W ogólnej opinii uważa się, że praca biurowa nie należy do rodzaju zatrudnienia szkodliwego dla zdrowia, jednak mimo wszystko jej wykonywanie wiąże się z obciążeniami, które wymagają systematycznej obserwacji. Po badaniu wstępnym i po upływie 4 lat powinno się wykonać te okresowe, które oceniają między innymi ogólną kondycję organizmu pracownika.

Zanim odpowiemy na pytanie: jakie badania do pracy biurowej należy wykonać, konieczne jest podsumowanie – pracownicy większość czasu spędzają przed komputerem, w pozycji siedzącej, co skutkuje często przykrymi dolegliwościami, takimi jak zmęczenie oczu, bóle kręgosłupa, głowy, zwyrodnieni stawów, zespół cieśni nadgarstka. Praca biurowa to także codzienny stres, często negatywnie wpływający na stan psychiczny zatrudnionych.

Diagnostyka to podstawa! Sprawdź, jakie badania do pracy biurowej pracodawca musi zlecić

Jednym z podstawowych i absolutnie koniecznych badań pracownika biurowego, jest kontrola jego wzroku. Każdy zatrudniony spędza minimum kilka godzin przed ekranem monitora, co wiąże się z obowiązkiem wykonania profilaktyki okulistycznej, czyli zbadania ostrości wzroku, sprawdzenie stanu przezierności soczewek czy aparatu ochronnego oka. Jakie badania do pracy biurowej okażą się jeszcze niezbędne? Ze względu na siedzący tryb pracy, należy kontrolować stan układu ruchu. Odcinek szyjny kręgosłupa i kończyny górne są stale nadwerężane podczas pracy, więc warto zadbać o zlecenie badania RTG, w szczególności kręgosłupa szyjnego. Dodatkowym badaniem będzie kontrola kardiologiczna, czyli między innymi sprawdzenie stanu cholesterolu we krwi i poziom ciśnienia tętniczego.

Badania do pracy biurowej a akcesoria usprawniające czynności w firmie

Pracodawca oprócz zlecenia niezbędnych badań do pracy biurowej, powinien również zadbać o odpowiedni sprzęt w miejscu pracy, który nie tylko usprawni wykonywanie codziennych obowiązków, ale zadba o kondycję zdrowotną zatrudnionych w firmie osób. W tym punkcie należy wspomnieć o narzędziach pracy i praktycznych biurkach mobilnych, które z łatwością można dostosować zarówno do postawy siedzącej, jak i stojącej, co odciąża kręgosłup i eliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium