Fly-Desk.com

Jak zorganizować małe biuro ?

Jak zorganizować małe biuro ?

Jak zorganizować małe biuro?

Biuro to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy kilka godzin pracując. Właśnie z tego powodu powinniśmy zająć się odpowiednią organizacją tej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które znacząco ułatwią urządzenie miejsca pracy. W jaki sposób dokonać wyboru biurka? Jaki fotel będzie najbardziej optymalny? Jak dobrać oświetlenie do małego biura? Jak ustawić monitor? Jakich błędów należy unikać w aranżacji? Jakie dodatkowe akcesoria mogą okazać się przydatne? Na jaki kolor biura się zdecydować? Dlaczego stałe miejsce pracy ma tak duże znaczenie? Jak zadbać o funkcjonalność i wygodę biura? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania gorąco zachęcamy naszych czytelników. 

 

W jaki sposób dokonać wyboru biurka?

W każdym biurze kluczową rolę odgrywa biurko z regulacją wysokości. W związku z tym, że spędzamy przy nim nawet kilkanaście godzin dziennie, to powinno charakteryzować się ponadprzeciętną wygodą. O ile aspekt wizualny również ma znaczenie, to jednak nie powinien być najważniejszym czynnikiem. Wysokiej jakości biurka wyróżniają się ergonomicznością. Po zajęciu komfortowej pozycji, czyli opierając ręce na blacie i stopy na podłodze, w łokciach powinien być kąt prosty. Za najbardziej optymalną wysokość uznaje się wartości w granicach od 73 do 75 cm. Biurko regulowane umożliwia podniesienie całej konstrukcji, dzięki czemu praca na stojąco nie jest problematyczna. Wbrew pozorom zmiana trybu pracy może mieć niebagatelne znaczenie. Jeśli chodzi o szerokość blatu- jest to kwestia bardzo indywidualna. Dla jednego użytkownika odpowiednia wartość wynosi 120 cm, inni natomiast preferują biurko 160 cm. Im jest ono szersze, tym więcej sprzętów i akcesoriów jesteśmy w stanie pomieścić. Głębokość w zdecydowanej większości przypadków wynosi od 70 do 80 cm.

Ergonomiczne rozmiary są bardzo istotne, jednak preferowany przez nas styl biurka powinien być również uwzględniony. Jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na drewniane modele. Spośród pozostałych wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem i ponadprzeciętną solidnością. Alternatywnym rozwiązaniem są nowocześniejsze egzemplarze, które produkowane są z forniru, plastiku bądź metalu.

Jaki fotel będzie najbardziej optymalny?

Kolejnym niezwykle istotnym elementem w każdym biurze jest fotel. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że w biurze będziemy niekiedy spędzać po kilka godzin. Z tego powodu komfort ma największe znaczenie. Konsumenci powinni pamiętać o wygodzie i ergonomii. Praca przed komputerem charakteryzuje się tym, że każdego dnia spędzamy przy biurku nawet kilka godzin. Znajdujemy się wówczas w tej samej pozycji przez dłuższy okres czasu, czego konsekwencją jest negatywny wpływ na nasz organizm. Wybór optymalnego fotela będzie jednak gwarancją wsparcia ciała. Ergonomiczny fotel wyróżnia się tym, że podpiera najbardziej narażone na przeciążenia części ciała. Pamiętajmy o tym, że kręgosłup powinien być podparty niemalże na całej długości. Co więcej, najlepszym ustawieniem dla nadgarstków jest płaska pozycja. Godna uwagi jest możliwość regulacji odchyłu siedziska- w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ucisk na nasze uda, co poprawia krążenie w naszych dolnych kończynach. Im więcej regulacji posiada, tym lepiej dla użytkownika- możliwości dostosowywania do indywidualnych preferencji zwiększają się.

Jak dobrać oświetlenie do małego biura?

Biuro to miejsce, w którym pracujemy, przeglądamy dokumenty i pliki elektroniczne. Dlatego też odpowiednie oświetlenie jest niemalże obowiązkowe. Jego głównym źródłem powinny być okna. Nie w każdym przypadku jest to jednak możliwe. Wówczas swoją funkcję może spełnić sztuczne oświetlenie. Absolutnym standardem są lampki sufitowe i biurkowe. Jeśli chodzi o te drugie, to mogą to być niewielkie egzemplarze, które są w stanie oświetlić notatnik i książkę, ale również te większe- na wysięgniku. Mogą doskonale oświetlić niemalże całe biurko. Punkt świetlny należy ustawić na wysokości, która oscyluje w granicach od 35 cm do 50 cm nad blatem. Nie zaleca się, by głowica ograniczała widoczność ekranu. Zbyt duża odległość może natomiast wytworzyć nieprzyjemne refleksy dla oka. Jeśli zaś chodzi o lampy wiszące, to kluczowe jest, by dawały przyjemne, najlepiej ciepłe światło w całym pomieszczeniu. Nie może być ono zbyt intensywne, w przeciwnym wypadku będziemy czuli się bardziej jak w laboratorium, aniżeli w biurze. 

Jak ustawić monitor?

Praca w biurze to najczęściej spędzanie czasu przed komputerem. Biuro powinno zatem wyróżniać się odpowiednim monitorem. Ogromne znaczenie ma jego rozmiar i optymalne ustawienie. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to jest on zależny przede wszystkim od tego, jakie mamy preferencje, a także jaki jest rodzaj naszej pracy. Sposób ustawienia ma niebagatelne znaczenie na komfort, samopoczucie i prawidłową postawę. Za najlepsze monitory uznaje się te, które mają regulowaną podstawę. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowego ustawienia ekranu. Przede wszystkim górna krawędź nie powinna znajdować się powyżej oczu. Za optymalną odległość oczu od ekranu uznaje się taką, która wynosi od 45 do 70 cm. W sposób szczególny warto zwrócić uwagę na ramiona do monitorów- umożliwiają regulację wysokości i odległości od naszych oczu. Nie można nie wspomnieć o obrocie ekranu na boki- przynajmniej 60 stopni w każdym z kierunków. 

Jakich błędów należy unikać w aranżacji?

Aranżacja małego biura z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka podstawowych błędów, które powtarzają się stosunkowo najczęściej. Przede wszystkim skupmy się na kablach- jeśli są poplątane, wówczas obraz idealnego miejsca pracy ulega zepsuciu. Tego problemu możemy się pozbyć poprzez wykorzystanie organizerów kablowych, przedłużaczy, maskownicy, klipsów, rzep. Jest to szczególnie istotne, bowiem wpływa negatywnie nie tylko na aspekt wizualny, ale również na sam komfort pracy. Nie zaleca się również zakupu biurek z otwartymi półkami i szafkami. Takie modele robią dobre wrażenie, jeśli pamiętamy o regularnym sprzątaniu i układaniu poszczególnych akcesoriów. Każdy z nas doskonale jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w wirze pracy nie zawsze jest to możliwe ze względu na ograniczony czas. Zamykane szafki nie są widoczne od zewnątrz, co jest ogromnym udogodnieniem. Do małego biura nie powinno wprowadzać się osobistych akcentów. Takie dodatki, jak chociażby zdjęcia, powinny zostać w domowej sferze. Specjaliści ds. aranżacji wnętrz zwracają również uwagę na unikanie zarówno skrajnie jaskrawych, jak również skrajnie ciemnych kolorów. Dlaczego? Otóż w miejscu pracy zalecane są kolory stonowane, bowiem ułatwiają skupienie się. 

Jakie dodatkowe akcesoria mogą okazać się przydatne?

Biuro powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego też w miejscu pracy powinny znajdować się zróżnicowane dodatkowe akcesoria, która mogą znacząco poprawić komfort codziennie wykonywanych obowiązków. Przykładem jest chociażby uchwyt PC, który umożliwia błyskawiczną regulację i ułatwia dostęp do portów. Stanowi jednocześnie gwarancję porządku pod biurkiem- prawdopodobieństwo poplątanych kabli ulega znaczącemu zminimalizowaniu. Godny uwagi jest również dodatkowy monitor- niekiedy porównywanie ze sobą dwóch ekranów znacząco przyspiesza wykonywanie podstawowych obowiązków. Zalecane są także słuchawki- wiele osób uwielbia relaksować się przy muzyce i o ile nie jest to problematyczne dla przełożonego, to takie rozwiązanie znacząco może wpłynąć na naszą efektywność. Kolejnym ciekawym dodatkiem jest dodatkowy dysk zewnętrzny- możliwe jest na nim przechowywanie dodatkowych danych, jak również dokonywanie kopii zapasowych. Oczywiście nie możemy zapominać o wszystkich akcesoriach papierniczych- mowa o kartkach, drukarce, tonerach, segregatorach, długopisach, markerach, podkreślaczach, dziurkaczach, foliach, zszywaczach, agrafkach, karteczkach samoprzylepnych. Najważniejsze dodatki powinny znajdować się zawsze pod naszą ręką i w stałych miejscach. 

Na jaki kolor biura się zdecydować?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na nasze funkcjonowanie podczas dnia ogromny wpływ mogą mieć kolory. Co ciekawe, są to informacje potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Określone barwy są w stanie wywołać w naszym zachowaniu konkretne zmiany. Barwy pobudzają, przygnębiają, zwiększają apetyt, powodują uczucie zimna bądź ciepła, pobudzają kreatywność. O ile każdy z nas nieco inaczej postrzega kolory, to jednak na człowieka oddziałują one bardzo zbliżenie. Czerwień pobudza nasze ciało, zielony wprowadza wyważenie pomiędzy emocjami, ciałem i umysłem. Błękit wpływa pozytywnie na umysł, natomiast żółć zwiększa naszą pewność siebie.

W co możemy wyposażyć małe biuro?

W każdym biurze powinno znaleźć się biurko, fotel, monitor, a także zróżnicowane akcesoria. Nie są to jednak jedyne elementy, o których warto pamiętać. Pozostałe wyposażenie nie tylko ociepla kącik pod względem wizualnym, ale sprawia również, że jest nieco praktyczniejszy. Małe biura z reguły mają bardzo ograniczoną przestrzeń. Niekiedy brakuje nam miejsca na ułożenie niezbędnych przedmiotów. Dlatego też starzałem w dziesiątkę mogą okazać się regały bądź wiszące półki- w zależności od indywidualnych preferencji. Możliwe jest ustawienie na nich dokumentów, zeszytów, książek, a także innych elementów. Zalecane są rośliny zielone. Są one w stanie wyprodukować dużą ilość tlenu, co w zamkniętych pomieszczeniach ma niebagatelne znaczenie, jednocześnie jonizują ujemnie powietrze. Przyjęcie klientów może odbywać się na kanapie bądź foteliku w zestawie ze stolikiem kawowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nad biurkiem znalazł się ulubiony plakat z ciekawym motywem lub cytatem motywacyjnym.

Dlaczego stałe miejsce pracy ma tak duże znaczenie?

Jeśli nasze małe biuro znajduje się w osobnym pomieszczeniu, wówczas możemy być zadowoleni- nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki luksus. W sytuacji, gdy urządzamy biuro w naszym mieszkaniu, wówczas poinformujemy domowników, że przynoszenie zabawek lub innych przedmiotów jest zabronione. W końcu nie jest to sypialnia, ani składowisko staroci, ale miejsce pracy. Małe biuro powinno znajdować się możliwie najdalej od życia rodzinnego- tylko w ten sposób możliwe jest zmaksymalizowanie własnego skupienia i wywiązywanie się z obowiązków zawodowych. Jeśli nie możemy mieć pewności spokoju, wówczas warto zdecydować się na wyznaczenie strefy pracy. Przykładem jest chociażby zmiana koloru mebli. Ten zabieg sprawia, że każdego dnia praca nie będzie musiała rozpoczynać się od przekładania przedmiotów z biurka. Co więcej, jesteśmy w stanie automatycznie przejść w tryb pracy. Domownicy mają natomiast pewną informację, że jesteśmy zajęci.

Jak zadbać o funkcjonalność i wygodę biura?

Biuro to miejsce, które powinno być przede wszystkim ciekawe, praktyczne i wygodne. Nie możemy ograniczać się jedynie do biurka, krzesła i lampki. Komfort codziennej pracy jest niezwykle istotny, bowiem wpływa pozytywnie na efektywność i kreatywność. O ile jest to możliwe, wygospodarujmy miejsce na zieloną roślinę czy też ramkę z cytatem- jest to świetny sposób na zmotywowanie siebie do działania. Nawet najdrobniejsze elementy, które z pozoru są nieistotne, mogą wprowadzić świetną atmosferę, czego konsekwencją jest poprawa nastroju. Unikajmy również bałaganu- niestety jest bardzo dokuczliwy w pracy biurowej. Warto zatem postawić na segregację poszczególnych dokumentów i akcesoriów biurowych. Pamiętajmy o tym, że przestrzeń robocza powinna być również estetyczna- w końcu będziemy przy niej spędzać każdego dnia nawet kilkanaście godzin. Wbrew pozorom małe biuro można z powodzeniem stworzyć małym nakładem pracy. Ważne jest jednak kreatywne podejście do tego tematu- nieszablonowe rozwiązania są niekiedy bardzo interesujące. Postawmy na spokój i wygodę- jakiekolwiek rozpraszacze negatywnie wpływają na naszą pracę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium