
Bambus - materiał idealny nie tylko na blaty
Wiele osób nie uważa bambusa za drewno, gdyż wyglądem bardziej niż drzewo przypomina on wysoką trawę. Jednak poznański Instytut Technologii Drewna jednoznacznie stwierdził, że powstający z tej rośliny materiał należy uznać za pełnowartościowe drewno. Bambus to przy tym doskonały surowiec do produkcji mebli. Wykonywane są z niego również różnego rodzaju elementy wykończeniowe, a także akcesoria do kuchni i łazienki.
Co warto wiedzieć na temat bambusa?
Bambus to specyficzna roślina, która na pierwszy rzut oka przypomina dużych rozmiarów trawę. Zresztą ma podobną budowę, dlatego wiele osób nie uznaje materiału z niej powstającego za drewno. Roślina ta wywodzi się z Azji. Tam cieszy się ogromną popularnością i wykorzystywana jest na wiele różnych sposobów. Z bambusa wykonuje się domu, pojemniki, tratwy i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Od jakiegoś czasu bambus cieszy się coraz większą popularnością również w Europie. Chętnie sięgają po niego meblarze, stolarze czy producenci akcesoriów domowych. Jest to bowiem materiał odporny na wodę i trudne warunki atmosferyczne. Jednocześnie cechuje się znaczną giętkością i elastycznością. To cechy w meblarstwie bardzo cenione i pożądane.
Bambus i jego zalety
Bambus to ekologiczna alternatywa dla innych rodzajów drewna egzotycznego. Rośnie bowiem bardzo szybko i jest łatwy w uprawie. Jego pozyskiwanie nie wyrządza więc żadnej krzywdy środowisku naturalnemu. Bambus błyskawicznie odrasta i jest wydajny w produkcji. Dodatkowo pochłania nawet o 35% więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki drzew. Przychodzi więc w walce z globalnym ociepleniem.
Okazuje się, że na pozyskanie drewna z bambusa czeka się tylko 4 lata. Dla porównania dąb rośnie około 80 lat, a sosna 30 lat. Wyprodukowanie jednej tony produktów z bambusa nie pozostawia w zasadzie żadnego śladu węglowego (-0,45 tony CO2). Tymczasem produkcja tony stali oznacza 2,02 tony dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Na skutek produkcji tony plastiku do atmosfery trafia 2,71 ton dwutlenku węgla, a przypadku aluminium jest to aż 6,69 ton dwutlenku węgla. Bambus bowiem w czasie wzrostu pochłania więcej CO2 niż jest produkowane w czasie jego przetwarzania i transportu.
Cechy drewna bambusowego
Drewno bambusowe jest przede wszystkim bardzo twarde. Pod tym względem przewyższa gatunki rodzime np. dąb czy buk oraz niektóre gatunki drewna egzotycznego. Ponadto wbrew powszechnemu przekonaniu bambus występuje w wielu kolorach. Największą popularnością cieszy się bambus w odcieniu słomkowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać drewno w kolorze karmelowym na skutek obróbki termicznej. Ciekawie prezentuje się też bambus w kolorze tygrysim. Powstaje on na skutek łączenia ze sobą bambusa słomkowego i karmelowego. Oprócz tego deski bambusowe można pomalować na dowolny kolor.
Nie bez znaczenia jest również lekkość bambusa. Wykonane z niego elementy są bardzo lekkie, a więc łatwe w transporcie i montażu. Meble bambusowe bez problemu można przestawiać czy przesuwać. Co ciekawe, drewno bambusa jest stabilne. Oznacza to, że deski bambusowe nie kurczą się i nie pęcznieją nawet na skutek podwyższonej wilgotności. To cecha wyjątkowa, gdyż na ogół drewno twarde jest mało stabilne. W tym przypadku jest jednak odwrotnie. Warto też pamiętać o tym, że naturalne drewno bambusowe jest po prostu atrakcyjne pod względem wizualnym. Wprowadza do każdego wnętrza nieco przytulnego charakteru i domowego ciepła.
Bambus w meblarstwie i stolarstwie
Dzięki wysokiej odporności na wilgoć drewna bambusowe, produkowane są z niego blaty, które sprawdzają się nawet w kuchni czy łazience. Ciekawie prezentują się też blaty biurek wykonane właśnie z bambusa. Z surowca tego wytwarzane są jednak blaty klejone, a nie lite. Wynika to z jego nietypowej budowy. Z bambusa produkowane są też całe meble. Największą popularnością cieszą się od lat różnego rodzaju fotele i stoliki kawowe. Rzadziej spotkać się można z bambusowymi szafkami czy szafami. Najczęściej bambus wykorzystywany jest w tym przypadku jako surowiec dodatkowy, ale nie główny. Sporym zainteresowaniem cieszą się natomiast bambusowe meble ogrodowe, które są nie tylko estetyczne, ale i niezwykle trwałe.
Akcesoria do kuchni i łazienki
Drewno bambusowe jest też wykorzystywane do produkcji różnego typu akcesoriów kuchennych czy łazienkowych. W sklepach najczęściej spotkać się można z bambusowymi pudełkami i pojemnikami różnej wielkości. Sprawdzają się one ustawione w łazience czy kuchnie, ale postawić je można w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są także bambusowe akcesoria kuchenne - deski do krojenia czy łopatki. Dzięki temu, że bambus jest odporny na wodę i łatwo go utrzymać w czystości, sprawdzają się doskonale. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że bambus jest surowcem stosunkowo niedrogim. Stąd też wynika jego duża popularność w całej Azji.
Bambusowe blaty w biurkach regulowanych do pracy na stojąco
Drewno bambusowe coraz częściej wykorzystywane jest jako surowiec do produkcji blatów m.in. w biurkach. Blaty wykonane z bambusa wyróżniają się oryginalną, pozbawioną słojów fakturą. Wynika to z charakterystycznej budowy pędów bambusa. Prezentują się dzięki temu bardzo elegancko, a przy okazji wprowadzają do wnętrza nieco egzotycznego charakteru. Sprawiają, że aranżacja staje się bardziej wyrazista.
Bambus jako materiał odporny na wilgoć sprawdza się doskonale w zasadzie w każdych warunkach. Dzięki temu wylany na blat biurka napój wcale nie musi napawać grozą. Bambusowe elementy wykorzystać można z powodzeniem nawet w łazience czy kuchni, a więc miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, gdzie o kontakt z wodą nie jest trudno.