
Biurka z elektryczną regulacją wysokości: 3 powody, dla których nigdy nie będziesz chciał wracać do biurka z korbką/z manualną zmianą wysokości
Ostatnie lata to czas, w którym coraz większą uwagę zwraca się na ergonomię podczas codziennego funkcjonowania. To właśnie dlatego tak wiele wymaga się nie tylko od ludzi, ale także elementów wyposażenia wnętrz. Biurko wykorzystywane do pracy powinno nie tylko wpasowywać się stylistycznie w design wnętrza (np. w styl klasyczny lub nowoczesny minimalistyczny), ale także być funkcjonalne. Ciekawym rozwiązaniem, które zdobywa sobie rosnącą popularność, jest biurko z elektryczną regulacją wysokości. Dlaczego tak jest? Istnieje kilka powodów. Zapoznaj się z naszym tekstem, a poznasz najważniejsze z nich. Miłej lektury!
Biurka z regulacją elektryczną – skąd się bierze popularność?
Właściwie, nie powinno nikogo zaskakiwać, że biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest tak zarówno w przypadku firm, które poszukują ergonomicznego wyposażenia do swoich pomieszczeń biurowych, jak i specjalistów, którzy z różnych względów zdecydowali się na pracę w trybie home office. Skąd wynika taki stan rzeczy?
Jeżeli się nad tym zastanawiasz, to mamy dla Ciebie co najmniej trzy powody, dla których biurko z elektryczną regulacją wysokości jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne, obsługiwane manualnie odpowiedniki. Zostały one przedstawione poniżej:
- praca stojąca przy biurku z regulowaną wysokością to rozwiązanie korzystne dla zdrowia,
- wygodny panel sterowania z przyciskami pamięci,
- biurko regulowane to rozwiązanie uniwersalne.
Praca stojąca przy biurku z regulowaną wysokością to rozwiązanie korzystne dla zdrowia
Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem biurka z regulowaną wysokością jest zdecydowanie aspekt zdrowotny. Liczne badania dowiodły, że praca w trybie stojącym to liczne korzyści dla zdrowia ludzkiego organizmu. Przykładowo, praca stojąca przy biurku to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chcących zadbać o swoją sylwetkę. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: stanie na dwóch nogach to czynność, która wymaga od organizmu większego wysiłku niż siedzenie.
Choć z punktu widzenia wielu z nas umysłowa praca na stojąco nie jest szczególnie wyczerpująca, to w rzeczywistości organizm zużywa wówczas znacznie więcej energii. Według ostrożnych szacunków kilkugodzinna praca „na stojaka” to około stu spalonych kalorii każdego dnia. Najbardziej optymistyczne teorie mówią nawet o dwukrotnie wyższych poziomach spalania zbędnych kalorii.
Bardziej intensywne spalanie kalorii to ważna, ale nie jedyna korzyść wynikająca z faktu stosowania biurka do pracy na stojąco z elektryczną regulacją wysokości blatu. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że takie rozwiązanie pozwala na odciążenie kręgosłupa. Jak powszechnie wiadomo, bolący kręgosłup to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się powszechnie pracownicy biurowi (księgowi, informatycy itp.).
Na szczęście, można znacznie zmniejszyć ryzyko bolącego kręgosłupa między innymi poprzez stojący tryb pracy. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której poszczególne stawy są przez kilka godzin nieustannie narażone na ucisk. Jeśli będzie się na przemian pracować na siedząco oraz na stojąco,znacznie zwiększa się szansa na to, że poszczególne partie ciała zostaną równomiernie obciążone.
Last but not least, praca na stojąco może być bardziej efektywna. Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż siedzenie jest uznawane za bardziej komfortowy stan. W efekcie ludzka podświadomość skłania osobę pracującą do bardziej wytężonego wysiłku. Człowiek stojący przy biurku będzie chciał pracować bardziej energicznie, by dzięki temu szybciej ukończyć pracę oraz móc wygodnie położyć się na kanapie lub usiąść w fotelu.
Taki sposób działania preferował na przykład słynny, wybitny pisarz – Ernest Hemingway, autor książki „Stary człowiek i morze”. Według anegdoty E. Hemingway pisał na stojąco, by skończyć swoje dzieło możliwie jak najszybciej, nie tracąc przy tym cennego czasu. Oczywiście, nie było to biurko z elektryczną regulacją wysokości (pisarz ten tworzył w połowie ubiegłego stulecia), ale idea jest bardzo podobna.
Korzystny wpływ pracy przy biurku w trybcie stojącym jest potwierdzony przez przedstawicieli nauki. Według badań opublikowanych przez Yannicka Stephena w 2018 roku praca stojąca przekłada się na wzrost efektywności (m.in. poprzez porawę koncentracji) oraz komfortu podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zniwelowanie tego problemu jest wielokrotnie już w tym tekście wspomniana praca stojąca. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że powinno się na stałe odstąpić od siedzenia przed biurkiem.Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem jest mix pracy siedzącej i stojącej.
Wygoda podczas codziennego użytkowania – panel sterowania z przyciskami pamięci
Trzeba pamiętać także o tym, że biurko z elektryczną regulacją jest wyposażone w elektroniczny, łatwy w obsłudze panel sterowania. Panel ten pozwala na szybkie przełączanie się między poszczególnymi trybami. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnieje możliwość zapisania kilku trybów pamięci. Dzięki temu wystarczy kilka chwil, by móc ustawić wcześniej ustaloną wysokość.
Jeżeli chcesz mieć zapisanych kilka wariantów pracy, w tym na przykład tryb do pracy siedzącej lub stojącej, można to zrobić w ciągu kilku chwil. Należy ustawić preferowany tryb pracy jeden raz, a nie będzie trzeba zastanawiać się nad tym ponownie w przyszłości. Tryby pamięci to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o biurka z elektryczną regulacją.
Wynika to z prostego faktu: w przypadku standardowych, manualnych biurek z korbką trzeba wykonać wiele wysiłku, jeżeli chce się ustawić odpowiednią wysokość blatu. Należy wówczas schylić się, ukucnąć, a czasem nawet położyć, by dostać się do mechanizmu regulacyjnego. Nawet, jeśli uzyska się do niego dostęp, nie oznacza to jeszcze końca trudów, jakie stoją przed użytkownikiem. Oprócz tego bowiem także wykonać jeszcze zadanie główne, jakim jest ustawienie odpowiedniej wysokości.
Łatwo można wyobrazić sobie sytuację, w której użytkownik jest mocno skupiony na wykonywaniu angażującego, priorytetowego zadania, lecz wskutek długotrwałej pracy rozbolały go plecy. W takiej sytuacji musi on przerwać wykonywane zadanie i „zanurkować” pod stół, by zmienić ustawienia wysokości stołu. Po tym, jak użytkownik podwyższy blat za pomocą kilku ruchów, podnosi się, by móc wrócić do przerwanej pracy.
Niestety, w takiej sytuacji często okazuje się, że blat został ustawiony zbyt wysoko lub nisko. Co to oznacza i co należy wówczas? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: konieczność kolejnego przerwania pracy w celu ponownego ustawiania wysokości blatu to skuteczny sposób na rozkojarzenie. Jeżeli potrzeba regulacji wysokości powtórzy się kilka razy, żmudne ustawianie biurka może skutecznie utrudnić skupienie się na wykonywanym zadaniu. W efekcie ręczne regulowanie biurko, zamiast przynieść ulgę, spowoduje raczej irytację i uniemożliwi skupienie się na pracy.
Na szczęście czasy, kiedy trzeba było nagimnastykować się i nadwyrężać swój kręgosłup, by móc ustawić odpowiednią wysokość, już minęły. Teraz wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ nowoczesne regulowane biurka mają panel sterowania, który znacznie ułatwia dostosowywanie wysokości. W pewnym sensie można porównać to do panelu obsługi pralki, kuchenki mikrofalowej czy ekspresu do kawy. Osoby pracujące przez wiele godzin przy biurku z pewnością docenią kolejną opcję, w jaką zostały wyposażone panele sterowania elektrycznie regulowanych biurek. Ekrany LCD są podświetlane, dzięki czemu nie będziesz miał problemu z odczytaniem informacji w porze nocnej.
Biurko regulowane elektrycznie to rozwiązanie o uniwersalnym charakterze
Jak już dobrze wiesz, biurko regulowane może w ciągu zaledwie kilku sekund zmienić wysokość i ułożenie blatu zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Taki stan rzeczy oznacza, że mebel z elektryczną regulacją wysokości to wyposażenie o uniwersalnym zastosowaniu. Może on być na co dzień wykorzystywany zarówno przez dziecko, jak i na przykład jego rodzica, wystarczy bowiem krótka chwila, by zmienić wysokość blatu zgodnie ze wzrostem osoby przy nim siedzącej.
Z regulowanego biurka mogą korzystać właściwie wszyscy członkowie rodziny – może być to na przykład ojciec wykorzystujący biurko do pracy w trybie home office, dziecko grające na komputerze lub nastolatek chcący przygotować się do egzaminu maturalnego.
Z tego samego powodu biurko z regulacją elektryczną jest dobrym rozwiązaniem jako wyposażenie dla dorastającego dziecka. Dzięki temu znika konieczność kupowania nowego biurka co kilka lat, ponieważ mebel ten – poprzez możliwość podnoszenia blatu – niejako rośnie wraz z nastolatkiem. Takie rozwiązanie to zatem nie tylko wygoda, ale także zwyczajny pragmatyzm. Biurko z regulacją elektryczną wysokości to w pewnym sensie inwestycja w przyszłość.
Biurko z elektryczną regulacją wysokości – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Trzy wyżej wymienione powody to jeszcze nie wszystkie kwestie, które sprawiają, że warto zdecydować się właśnie na biurko elektrycznie regulowane. Wręcz przeciwnie: jeszcze przed przystąpieniem do zakupu tego elementu wyposażenia warto mieć na uwadze, że biurka z regulacją wysokości są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, w tym na przykład w kolorach: białym, szarym oraz czarnym.
Taki stan rzeczy oznacza, że możliwe jest dobranie biurka, które dobrze wkomponuje się w wystrój wnętrza niezależnie od tego, czy mowa jest o pomieszczeniu urządzonym zgodnie z minimalistycznym stylem skandynawskim, czy też dotyczy to lokalu urządzonego według klasycznych trendów.
Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że biurko regulowane jest wyposażone także w szereg użytecznych funkcjonalności. Dodatkowe opcje zostały stworzone z myślą o osobach używających np. laptopa, tableta czy smartfona podczas codziennej pracy przy biurku. Do ciekawych rozwiązań z tego zakresu należą na przykład gniazdka elektryczne z portami do wtyczek, kabli typu USB itp.
Dzięki temu nie trzeba już tracić czasu na mozolne przekładanie kabli itp. Użytkownik nie musi już schylać się i schodzić pod biurko, by móc podłączyć na przykład ładowarkę do tableta. Wystarczy, że do tego celu użyje się wbudowanego gniazdka, które zazwyczaj znajduje się w dobrze widocznym miejscu.
Biurko z elektryczną regulacją wysokości – dodatkowe akcesoria, które mogą okazać się przydatne
Jak już wiesz, elektrycznie regulowane biurko to zalecane rozwiązanie w sytuacji, gdy chce się pracować na stojąco. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że biurko regulowane elektrycznie pozwala jedynie na pracę w trybie stojącym. Wręcz przeciwnie, możliwe jest zastosowanie podczas codziennej pracy takich dodatkowych akcesoriów jak na przykład stołek balansujący. Tego typu rozwiązanie to nie to samo co tradycyjny fotel biurowy. Wystarczy jeden rzut oka na stołek balansujący, by zrozumieć, że zatopienie się w nim nie jest możliwe. Tego typu siedzisko jest znacznie mniej wygodne, niż ma to miejsce w przypadku standardowych odpowiedników.
Taka konstrukcja wynika stąd, iż stołek balansujący nie służy do wielogodzinnego przesiadywania. Zakłada się, że mebel ten będzie wykorzystywany jedynie okazjonalnie. Można korzystać z niego na przykład przez dziesięć minut w ciągu godziny. Aby można było siedzieć na stołku balansującym, trzeba utrzymywać się w prostej pozycji, napinać mięśnie ud itp. Takie działanie – choć znacznie mniej komfortowe – jest jednak w długofalowej perspektywie korzystniejsze dla ludzkiego organizmu.
Podsumowanie
W dwudziestym pierwszym wieku coraz większy nacisk kładzie się na to, by praca biurowa lub nauka była nie tylko efektywna, ale także odbywała się w sposób komfortowy. Sposoby na osiągnięcie tego celu są naprawdę różnorodne. Jednym z nich jest biurko z elektryczną regulacją wysokości. Możliwość szybkiego dostosowania blatu do aktualnych wymagań to jeden z powodów rosnącej popularności tego rozwiązania. Wymienione w tekście zalety sprawiają, że elektrycznie regulowane biurko przestaje być jedynie zwyczajnym elementem wyposażenia wnętrz, stając się realnym wsparciem podczas codziennej pracy czy nauki.