Fly-Desk.com

Stojące biurko. Jak zacząć z niego korzystać?

Stojące biurko. Jak zacząć z niego korzystać?

W ostatnich latach coraz częściej zaobserwować można ludzi pracujących przy stojących biurkach. Czy to kolejna moda, która wkrótce przeminie? Nie wydaje się, aby tak miało się stać. Badania udowadniają, że mebel zwiększa produktywność pracowników. Zarazem ma pozytywny wpływ na całe ciało, zwłaszcza na szyję i kręgosłup. Mimo licznych zalet biurka, wiele osób obawia się z nich korzystać. Zapominają one, że organizm potrzebuje jedynie nieco treningu, aby przywyknąć do tego typu stylu pracy.

Biurko stojące: tak czy nie?

Gdyby przeprowadzić sondę uliczną na temat stojących biurek, na pewno przeważałyby w niej sceptyczne głosy. Stanie wydaje się bardzo męczące. Mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę, jak bardzo druzgocący dla organizmu jest siedzący tryb życia.Patrząc na historię ludzkości, łatwo zauważyć, że siedząca postawa nigdy nie była dla gatunku homo sapiens czymś naturalnym. Ludzkie ciało lubi ruch, który usprawnia pracę wielu układów i narządów wewnętrznych. Siedzący tryb życia skraca życie, co udowodnili naukowcy na Uniwersytecie w Leicester, analizując badania dotyczące siedzącego i stojącego tryby pracy. Prawdopodobieństwo śmierci było o prawie 50% wyższe u osób, które siedziały powyżej 6 godzin dziennie.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy decydować się na stojące biurko, odpowiedź brzmi: TAK! Przemawia za tym wiele argumentów, które zostały poparte badaniami naukowymi:

  • odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców,
  • częstsze zmiany pozycji, co wzmacnia mięśnie i pobudza krążenie,
  • większe napięcie mięśni, co przekłada się na większą liczbę spalanych kalorii,
  • przyśpieszenie przemiany materii,
  • dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu,
  • poprawa koncentracji,
  • rozbudzenie kreatywności,
  • zwiększenie produktywności.

Praca przy stojącym biurku jest szczególnie polecana osobom, które prowadzą prezentacje i rozmowy online. Przybierają wówczas lepszą postawę, przez co wyglądają bardziej profesjonalnie i zyskują na pewności siebie.

Początki nie są łatwe

Decydując się na stojące biurko, trzeba mieć na uwadze, że początki nie będą łatwe. Potrzeba czasu, aby przywyknąć do stojącego sposoby pracy i zacząć zauważać jego zalety. W pierwszym okresie dokuczać może ból stóp i nóg, które nie nawykły do tak długiego stania. Szybko jednak adaptują się one do wysiłku, a same dolegliwości bólowe znikają do 2-3 tygodni. Przez ten początkowy okres należy pamiętać, jak duża jest to zmiana dla organizmu.

Nic dziwnego, że człowiek, który zaczyna pracować w ten sposób, czuje się zmęczony. Warto jednak przebrnąć przez ten etap. Poza tym wskazane jest, aby stopniowo wdrażać się do stojącego trybu pracy – nie ma potrzeby, aby się nadwyrężać.

Od czego zacząć? Wybór biurka

Aby zerwać z siedzącym stylem pracy, trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego biurka. Najważniejszą jego cechą powinna być funkcjonalność. Co kryje się za tym słowem? Przede wszystkim możliwość regulacji mebla. Choć stanie w pracy przynosi wiele zalet, nie da się wykonywać obowiązków zawodowych w ten sposób całe osiem godzin. Zaleca się więc łączenie siedzenia ze stanem, najlepiej naprzemiennie. W tym celu trzeba jednak dysponować biurkiem, które umożliwia podnoszenie i opuszczanie blatu.

Od mebla wymagać należy również solidności wykonania i zastosowania dobrej jakości materiałów. Do takich zaliczyć można płytę wiórową. Powstaje ona w wyniku sprasowania w wysokiej temperaturze i przy odpowiednim ciśnieniu. Z tego powodu jest niezwykle wytrzymała, a przy okazji dostępna w wielu kolorach. Biurko z regulacją wysokości może prezentować się stylowo i nowocześnie.

Na rynku dostępne są różne modele mebla. Który z nich najlepiej wybrać? Decyzję każdy powinien podjąć sam, dobierając biurko do swoich potrzeb i oczekiwań. Nie ma co jednak ukrywać, że pewne egzemplarze okazują się bardziej popularne. – W naszej ofercie szczególnym zainteresowaniem cieszą się biurka sterowane elektrycznie – mówi specjalista ds. kontroli i jakości z firmy Fly-Desk.com. – To jednak nie powinno dziwić. Regulowanie ręczne może być uciążliwe, szczególnie jeśli użytkownik mebla lubi często zmieniać wysokość blatu. Opracowaliśmy więc stelaż, którym sterować można za pomocą wyświetlacza LED. Nasze modele wyposażone są dodatkowo w system antykolizyjny, co doceniają klienci.

Biurko to nie wszystko

Kupno biurka wymaga zainwestowania również w krzesło. I w tym przypadku dobrze postawić na innowacje, decydując się na stołek balansujący. Przykuwa on wzrok prostym i minimalistycznym designem. Najważniejsze są jednak jego właściwości. Osoba siedząca na stołku może utrzymać równowagę jedynie wtedy, kiedy ma prosty kręgosłup i napina mięśnie brzucha. Mebel wymusza więc prawidłową postawę ciała i pomaga ćwiczyć równowagę. Wbrew pozorom, korzystanie z krzesła nie jest trudne, a przy okazji zapewnia wygodę. To idealny wybór dla osoby, która pragnie łączyć siedzący i stojący sposób pracy. W każdym przypadku dba ona bowiem o swoje ciało.

Ważnym gadżetem, zwłaszcza dla użytkowników, którzy dopiero przyzwyczajają się do stojącego biurka, jest mata antyzmęczeniowa. Jest to niewielki gumowy dywanik, na którym należy ustawić stopy. Zwiększona on komfort pracy, a zarazem niweluje uczucie zmęczenia nóg i stymuluje mikrokrążenie. Wymusza także ruch ciała, co pozwala na rozciąganie mięśni. Mata zawiera ścięte krawędzie, co niweluje ryzyko potknięcia się. Jest przy okazji łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji.

Jak zacząć korzystać ze stojącego biurka?

Po zakupie biurka oraz opcjonalnie stołka i maty można zacząć korzystać z mebla. Trzeba jednak zrobić to na spokojnie. Zbyt długie stanie przy biurku będzie zniechęcające, a przede wszystkim nadwyręży organizm i spowoduje szereg dolegliwości bólowych. Na początku wystarczą krótkie, nawet 15-minutowe okresy stania przy biurku. Można je skumulować do godziny dziennie. To ważne, aby w razie zmęczenia czy gorszej koncentracji, zrobić sobie przerwę. Dopiero z czasem należy wydłużać czas spędzany na stojąco przy blacie biurka. Może on osiągać nawet 4-5 godzin. Najważniejsze jednak, aby po trochu przywykać do zmian. Wymaga to oczywiście dyscypliny. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalne aplikacje, które informują, kiedy rozpocząć pracę na stojąco, a kiedy udać się na przerwę. Monitorują one czas i pozwalają na spokojne, ale efektywnie wdrażanie stylu pracy w pozycji pionowej.

Należy zwrócić uwagę również na obuwie. Powinno być wygodne i odpowiednio dopasowane. Warto w szczególności skupić się na stopniu ich miękkości. Paniom zaleca się zrezygnowanie ze szpilek czy butów na podwyższeniu. Niestety, obcasy obciążają kolana i stopy, przez co trudno jest w nich stać i pracować przed ekranem komputera. Co robić w przypadku, kiedy w pracy obowiązuje dress code lub zachodzi konieczność eleganckiego stroju? W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest wspomniana już mata przeciwzmęczeniowa. Wystarczy ściągnąć niewygodne buty i ustawić się na dywaniku. W każdej chwili można nałożyć na stopy stylowe obuwie i profesjonalnie się prezentować.

Podstawa to prawidłowa postawa

Aby stanie przy biurku przyniosło efekty zdrowotne, należy w prawidłowy sposób się ustawić. Przed rozpoczęciem pracy trzeba więc upewnić się, że:

  • blat biurka dostosowany jest do wzrostu,
  • przedramiona są oparte o blat biurka i równolegle ustawione do podłogi, barki zaś są rozluźnione, cofnięte i opuszczone w dół,
  • łokcie są ułożone pod kątem co najmniej 90 stopni i znajdują się blisko ciała,
  • nadgarstki nie są zbytnio nadwyrężone i zgięte,
  • monitor znajduje się w odległości 40-75 cm od oczu – powinna ona pozwolić na swobodne obejmowanie wzrokiem ekranu bez dodatkowych ruchów góra-dół,
  • stopy są równolegle ustawione na szerokości bioder,
  • uda i miednica są ustawione neutralnie, brzuch i pośladki pozostają zaś aktywne,
  • żebra są opuszczone i lekko cofnięte.

Osoby, które mają problem z dostosowaniem się do powyższych zasad, mogą sięgnąć po piłkę do fitnessu. Należy umieścić ją między ścianą a plecami lub pośladkami, a następnie delikatnie się na niej podeprzeć. Jest także inny wariant: piłkę można umieścić pod biurkiem i na zmianę opierać o nią jedną z nóg, co ułatwia utrzymanie wyprostowanych pleców.

Czy biurko regulowane jest dla mnie?

Biurko regulowane to uniwersalny mebel, który w szybki i prosty sposób dopasować można do swoich potrzeb. Może na nie zdecydować się tak naprawdę każdy, niezależnie od swojego wieku czy wzrostu. Trzeba jednak brać pod uwagę własną kondycję, dopasowując czas stania do swoich możliwości. Osoba młoda na pewno będzie w stanie korzystać z biurka dłużej, niż pracownik po pięćdziesiątce, który często mierzy się z dolegliwościami nóg. W przypadku dziecka również prawdopodobne jest, że długo nie wytrzyma w takiej pozycji. Od tego, ile czasu pracuje dana osoba na stojąco, ważniejsze jest to, aby robiła to każdego dnia. Regularność to klucz do zmiany nawyków i poprawy funkcjonowania organizmu. Mebel sprawdzi się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Kto wie, może niedługo będzie on także regularnym wyposażaniem bibliotek, uczelni i sal konferencyjnych?

Pewne jest to, że biurko z regulowaną wysokością daje wolność. Przy meblu można stać, jak i siedzieć, a proporcje każdy ustala sobie sam.

Urządzanie biurka

Biurko stojące niczym nie różni się od tego standardowego. Można na nim położyć ważne i przydatne akcesoria jak pojemniki z długopisami, notatnik czy lampkę. Znajdzie się na nim również miejsce na roślinę w doniczce czy kubek z kawą. Zaleca się korzystanie z podstawki pod laptopa, w celu jego odpowiedniego ustawienia. Alternatywą jest uchwyt do monitora, dzięki któremu można zyskać większą powierzchnię blatu do pracy. Pozwala on na szybką i bezproblemową regulację ekranu, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Warto pomyśleć o zakupie przepustu i organizera na kable. Niestety, blat na wysokości eksponuje wszystkie kable i sprawia, że są one bardziej narażone na różnego typu wypadki, np. rozlanie herbaty. Na szczęście można je ukryć, chroniąc je w ten sposób dodatkowo przed kurzem oraz wilgocią.

Samo biurko bez problemu dostosować można do wystroju pomieszczenia. Jego innowacyjność sprawia, że świetnie komponuje się z nowoczesnymi i minimalistycznymi aranżacjami. Sam blat oraz nogi biurka mogą mieć rozmaitą kolorystkę: białą, szarą, czy czarną. Wiele osób wybiera okleinę w kolorze drewna.

Część użytkowników, którzy decydują się na zakup biurka do domu, ma małe dzieci. W takim przypadku należy zadbać o to, aby mebel umożliwiał blokadę rodzicielską. Każdy opiekun wie, że maluchy uwielbiają sprzęty elektroniczne i często zmieniają jego ustawienia. Świetnie sprawdzi się w takich przypadkach również system antykolizyjny, który zablokuje ruch blatu w przypadku napotkania przeszkody.

Podsumowanie

Każdy moment jest dobry, aby zacząć korzystać z biurka z regulowaną wysokością. Na początku należy wygospodarować przestrzeń na mebel, a następie zakupić solidny model biurka, najlepiej wraz ze stołkiem balansującym oraz matą antyzmęczeniową. Osoby, które chcą spróbować pracy na stojąco w ramach eksperymentu, mogą posłużyć się kartonami albo zastosować specjalną nakładkę. To dobre rozwiązanie na start, chociaż z czasem korzystanie z tych sposobów zacznie nużyć. Biurko, które można regulować, jest zdecydowanie wygodniejsze.

Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że ciało jest odpowiednio ustawione. Należy w szczególności zwrócić uwagę na pozycję kręgosłupa, stóp, bioder, a także łokci. Ważne jest również to, aby monitor nie znajdował się zbyt blisko oczu.

Badania pokazują, że na stojąco pracować można nawet do 5 godzin dziennie. Zmiany jednak należy wprowadzać bez pośpiechu. Bardzo istotne jest to, aby podążać za swoim organizmem, słuchać go i znaleźć chwilę na odpoczynek, jeśli pojawiają się takie objawy jak znużenie czy ból. Z tygodnia na tydzień będą one tracić na sile. Na pierwszy plan wyłonią się za to liczne zalety pracy w pozycji stojącej. Poprawi się samopoczucie, wzrośnie produktywność, na plus zmieni się komunikacja z innymi. Na dodatek podniesie się stan zdrowia organizmu, może dojść do utraty wagi, wzmocnią się mięśnie i postawa ciała, pojawi się przypływ energii i motywacja do szybszego zakańczania podjętych zadań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium