
Biurko podnoszone do pracy na stojąco / siedząco czy warto ? Czy biurko regulowane to inwestycja w zdrowie ?
1. Wpływ siedzącego trybu życia na ludzi.
Zwyrodnienie kręgosłupa chorobą cywilizacyjną.
Ubiegłe stulecie okazało się początkiem wzmagającej popularności siedzącego trybu życia. Od czasu, kiedy w każdym domu znajduje się telewizor oraz komputer, a na każde gospodarstwo domowe przypada co najmniej jeden samochód, aktywność fizyczna społeczeństwa ograniczyła się do absolutnego minimum, którym jest dojście do miejsca parkingowego, sklepu, czy spacer z psem. Sytuacji nie poprawa fakt rozwoju rynku pracy w sektorze usług. Obecnie ponad 56% Polaków zatrudnionych jest w tej gałęzi gospodarki, a wielu z nich pracę wykonuje w warunkach biurowych. Skutkiem jest szereg powikłań, z których wiele dotyczy każdego z nas.
Pozycja siedząca ma druzgocący wpływ na obciążenie kręgosłupa. Badania dowodzą, że w odniesieniu do pozycji stojącej, niemal dwukrotnie bardziej obciąża trzeci krążek lędźwiowy. Często prowadzi to do wielu nieprzyjemnych powikłań, takich jak chociażby choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, czy przepukliny krążków międzykręgowych.
Według naukowców siedzący tryb życia to statystycznie czwarta przyczyna zgonów.
Badania mające potwierdzić tą tezę przeprowadziła w 2004 roku Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyny tego stanu rzeczy objaśniła Anna Polcik-Mrożek twierdząc, że podczas siedzenia w naszym organizmie drastycznie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Jak tłumaczyła, pozycja siedząca jest czynnikiem wpływającym na zaburzenie pracy lipazy-enzymu, który wpływa na absorbowanie tłuszczu. Co więcej dzięki złym nawykom rośnie poziom złego cholesterolu, a poziom dobrego-maleje. Zwiększa to ryzyko zapadnięcia na chorobb sercowo-naczyniowye. Rośnie też insulinooporność, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Siedzący tryb życia ponadto negatywnie wpływa na część mózgu odpowiedzialną za pamięć oraz podnosi ryzyko zachorowań na raka. Co więcej, naukowcy American Cancer Society dowiedli, że korzyści wynikające nawet z regularnego uprawiania sportu zostają zaprzepaszczone, jeżeli w życiu danej osoby dominuje pozycja siedząca.
Krzesło jest mordercą, a dowodzą tego liczby. Potwierdzono, że godzina siedzenia odbiera nam około dwadzieścia dwie minuty życia. Dokonajmy więc pewnej kalkulacji. Spędzając w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu przez dwanaście miesięcy tracimy rocznie 704 godziny życia, czyli ponad 29 dni.
Co więcej, nadmierne siedzenie zmienia osobowość.
W 2018 roky, na łamach Journal of Personality Research opublikowano pracę Yannicka Stephena, który przeprowadził analizę dwóch różnych badań prowadzonych w ubiegłym stuleciu w USA. Jej wynik okazał się być zdumiewający. Okazało się, że siedzący tryb życia wpływa na osłabienie czterech z pięciu czynników wpływających na osobowość:ekstrawagancji, otwartości na doświadczenie, ugodowości oraz sumienności. Pogorszeniu nie uległ jedynie jeden czynnik: neurotyczność. Ponadto udowodniono też, że zmienić się mogą również podstawowe cechy charakteru. Wpływa to również na pogorszenie efektywności pracy. Potwierdzono naukowo, że osoby rezygnujące z siedzącego tryby życia wykazują się większą koncentracją, kreatywnością, a finalnie produktywnością.
2. Co można jednak zrobić, jeżeli obecny stan narzucany jest odgórnie przez postęp cywilizacyjny?
Zacznij od przemyśleń.
Po pierwsze należy sobie uświadomić, że wszystkie wymienione schorzenia zawdzięczamy w głównej mierze spędzaniu czasu przy biurku. Co więc zrobić? Rzucić pracę? Szkołę? Zrezygnować z komputera? Mógłbym jeszcze dodać, że na siedząco nawet jemy, więc i to powinniśmy ograniczyć. Tyle tylko, że jest to niewykonalne.
Skandynawowie zaczęli się przejmować rozważanym przeze mnie problemem już na początku lat 90 ubiegłego wieku, dochodząc do wniosku, że wszystkie te czynności powinniśmy wykonywać na stojąco. Opracowali więc specjalne biurko do pracy na stojąco, które szybko stały się niezwykle popularne.
Oczyma wyobraźni widzę Twój szyderczy uśmiech, lecz powstrzymaj go chociaż do kolejnego zdania. Statystyki potwierdziły, że pomysł ten zaowocował w pozytywne skutki, a ilość przypadków chorób związanych z biernym trybem życia spadła. Dziś, po niemal trzydziestu latach biurka do pracy na stojąco w końcu dotarły do Polski. Zaczynamy wyrzucać stare, ergonomiczne gadżety, a bezgraniczne zaufanie pokładane w cholendarnie drogich fotelach w końcu podupada.
Praca na stojąco. Co warto wiedzieć?
Ewolucja przystosowała nas do pozycji stojącej, która przy obecnej budowie człowieka okazuje się być mniej obciążającą dla kręgosłupa i stawów biodrowych niż pozycja siedząca. Zachowanie pionowej pozycji wiąże się z wysiłkiem mięśni, co zapobiega ich osłabieniu, a zmiany pozycji podczas pracy aktywizuje pompę mięśniową, dzięki której zachowujemy prawidłowe krążenie krwi w całym ciele. Należy jednak pamiętać, aby nie popaść w przeciwległe skrajności, ponieważ bezustanne stanie również prowadzi do wielu powikłań. Producenci biurek z regulowaną wysokością informują, że najlepszym rozwiązaniem jest wstawanie na około piętnaście minut podczas każdej godziny pracy. Może wydawać się to nieznaczące, jednak dopiero podczas pierwszej próby doświadczamy tego, jak mocno uzależnieni jesteśmy od siedzenia.
Środowisko bezustannie się zmienia, a organizm przystosowuje się w najbardziej odpowiedni dla niego sposób do otaczających go warunków. Nawet, jeśli ma to negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Stanowi to powód, dla którego nagła zmiana pozycji z siedzącej na stojącą może okazać się problematyczna. Zaleca się więc rozpoczęcie tej praktyki od krótszych przerw w siedzeniu, jednak celem powinno być osiągnięcie pułapu dwóch godzin stania podczas 8 godzinnego dnia pracy.
3. Biurka do pracy w pozycji pionowej.
Typy biurek.
Istnieją dwa podstawowe typy biurek do pracy na stojąco:
- Biurko z regulowaną wysokością.
W tym przypadku wysokość blatu biurka jest regulowana i umożliwia pracę w różnych pozycjach. Posiadają one jeden z trzech typów regulacji: elektryczną, ręczną, lub korbową. Urządzenia z regulacją elektryczną zazwyczaj figurują wraz z wyższymi cenami, jednak zautomatyzowanie odpłaca niewypowiedzianą wygodą.
- Biurka do ciągłej pracy na stojąco.
Blat tego biurka przymocowany jest na stałej, przystosowanej do danej osoby wysokości. Jeżeli pracujący spędza na takim stanowisku więcej, niż 2-3 godziny dziennie, używać powinien również wysokiego stołka. Nieustanna praca na stojąco cały również jest destrukcyjna dla organizmu.
- Ciekawostka: powstały również biurka, do pracy na stojąca z zamontowaną bieżnią. Celem tego urządzenia miało być wprowadzenie ruchu podczas pracy, jednak wypływa to negatywnie na koncentrację i finalnie na efektywność pracy.
Czym kierować się podczas zakupu?
Który typ biurka wybrać i na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowaną wysokością blatu na rozpiętość od 625cm do co najmniej 1200cm, dzięki czemu można swobodnie zmieniać pozycję podczas pracy , nie wolno zapomnieć o tym że biurko powinno posiadać pamięć wysokości dzięki czemu w łatwy sposób będziemy mogli zmieniać jego wysokość/ Warto również zwrócić uwagę na producenta sprzętu, materiał wykonania oraz opinie realnych użytkowników. Nietrudno trafić na biurka bardzo niskiej jakości, co w efekcie zraża kupujących to aktywnego z nich korzystania.
Dodatkowe funkcje biurek do pracy stojącej, które mogą okazać się być przydatne:
- Niektóre z biurek wyposażone są w blaty pokryte warstwą suchościeralną po której bez obaw można pisać flamastrami.
- Automatyczne regulowanie wysokości jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę chociażby to, że niweluje prawdopodobieństwo, że z biurka upadną rzeczy, które się na nim znajdują. Ponadto w tym rodzaju regulacji blatu często można zauważyć możliwość zapisania w pamięci kilku wysokości blatu.
4. Dodatkowe rady dotyczące pracy na stojąco:
- Nie zaczynaj od "maratonu". Przyzwyczaj organizm do nowych warunków.
- Zakup specjalny fotel balansujący, który ułatwi utrzymanie pozycji.
- Prócz podnóżka, kup również matę.
- Nie zapominaj o wyprostowanej postawie ciała.
- Zmieniaj pozycje wtedy, kiedy organizm zacznie tego wymagać. Nie trzymaj się sztywno poleceń odnalezionych w internecie. Finalnie każdy organizm różni się od siebie i to Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre.
5. Co ponadto powinno znaleźć się w idealnie zorganizowanym miejscu pracy?
- Solidny fotel biurowy wzbogacony o szereg mechanizmów wpływających na komfort siedzenia.
- Regulowany uchwyt na monitor.
- Przygotowanie wody na cały dzień pracy
Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie. Pomoże to w zminimalizowaniu zmęczenia spowodowanego wielogodzinną pracą.
6. Podsumowanie.
Częste przebywanie w pozycji stojącej okazuje się mieć niewyobrażalny wpływ na zachowanie prawidłowej postawy ciała, sprawności fizycznej oraz zdrowia psychicznego. Niewiele istnieje dróg, aby cokolwiek w tej kwestii zaradzić, lecz przedstawiona powyżej w zupełności powinna wystarczyć. Potwierdza to szereg badań oraz dziesiątki tysięcy użytkowników biurek do pracy stojącej na całym świecie.
Jaka istnieje szansa na zwiększenie w Polsce miejsc pracy ze stanowiskami przystosowanymi do zmiany pozycji? Wszystko jest kwestią tego, jak szybko rozwiązanie to dotrze do zdrowego rozsądku Polaków. Sam sobie odpowiedz, jak z początku zareagowałeś na moją propozycje wprowadzenia stojących miejsc pracy w biurach.