Fly-Desk.com

6 produktów poprawiających ergonomię Twojego biura

6 produktów poprawiających ergonomię Twojego biura

Pracownicy potrzebują nie tylko wyrozumiałego szefa, narzędzi do pracy oraz odpowiedniej wypłaty. Oprócz tego konieczne jest również, by dane stanowisko było po prostu... wygodne z fizycznego punktu widzenia. Zajmuje się tym ergonomia, czyli zbiór zasad, które mają za zadanie sprawić, by dane stanowisko robocze było komfortowe dla zatrudnionej w nim osoby. Jak stworzyć ergonomiczne miejsce pracy w firmie lub domu (home office)? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj tekst. Opisujemy Ci,jak ważna jest ergonomia oraz jakie wyposażenie należy w tym celu kupić. Do dzieła!

Ergonomia – dlaczego jest taka ważna podczas pracy?

Czym jest ergonomia? To pojęcie odnosi się projektowania miejsca pracy w taki sposób, aby zapewnić zatrudnionym możliwie jak najwyższą efektywność. Ergonomiczne stanowisko pracy to takie miejsce, w którym można przy niewielkim wysiłku i ryzyku dla zdrowia wykonywać swoje obowiązki. Ważne jest, by zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów oraz chorób zawodowych.

Brak wystarczającej ergonomii w pracy biurowej to problem, który jest czasem niedoceniany, ale w rzeczywistości odgrywa bardzo ważną rolę. Niestety, może on doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. W krótkiej perspektywie szkodzi przede wszystkim pracownikom, a w dłuższej – także samej firmie.

Pragniesz zlikwidować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych i urazów? Niestety, jeśli chcesz całkowicie pozbyć się tego problemu, nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości: nie można zbić tego ryzyka do zera. Z drugiej strony – jeśli odpowiednio podejdziesz do przygotowania ergonomicznego stanowiska pracy, zagrożenie powinno się zmniejszyć. Jest to o tyle ważne, że nieergonomiczne miejsce pracy to takie potencjalne niebezpieczeństwa jak:

    • bezpośrednie urazy, przez co rozumie się np. nadwyrężenie kręgosłupa. Źle przygotowane stanowisko robocze może doprowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, a w konsekwencji spowodować nawet niezdolność do pracy,
    • pośrednie urazy – nadwyrężenie kręgosłupa to nie jedyne zagrożenie, z którym należy się liczyć. Przykładowo, nieprawidłowe oświetlenie w biurze lub nieodpowiednie ustawienie sprzętu może zagrażać zdrowiu zatrudnionych, choć oczywiście niebezpieczeństwo to jest rozciągnięte w czasie,
    • choroby zawodowe – schorzenia układu ruchu to ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Pracownicy, którzy w trakcie codziennej pracy wykonują monotonne czynności i wytężają te same mięśnie, mogą doświadczać bólu i dyskomfortu.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ergonomia to cenna inwestycja w rozwój firmy. Choć korzyści mogą być trudno mierzalne, to trzeba wiedzieć, że skutkuje ona zwiększeniem efektywności procesów w firmie. Brak ergonomii sprawia, że pracownicy stają się nie narażeni nie tylko na uszkodzenia kręgosłupa itp. Mogą oni doświadczać również napięcia i stresu, a w konsekwencji wypalenia zawodowego i braku motywacji do pracy.

Brak ergonomii w miejscu pracy – problem wielopłaszczyznowy

Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że brak ergonomii w miejscu pracy jest problemem wielopłaszczyznowym (być może Ty również nie myślałeś o tej kwestii w taki sposób). Zazwyczaj mówi się o negatywnym wpływie na pracowników. W nieergonomicznym miejscu pracy zatrudnieni stają się przemęczeni, zdezorganizowani i rozdrażnieni, co może utrudnić im wykonywanie poszczególnych zadań.

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że szkody w wyniku braku ergonomii ponosi również pracodawca. Taki stan rzeczy wynika z prostej przyczyny. Przede wszystkim, w przypadku przedsiębiorstw brak ergonomii w miejscu pracy może prowadzić do zwiększenia kosztów.

Skąd to wynika? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: im stanowiska pracy są gorzej dostosowane do potrzeb ludzi, tym łatwiej o choroby zawodowe i urazy. Zapewne domyślasz się, że powstałe w ten sposób problemy zdrowotne przekładają się na absencje pracownicze (urlopy, zwolnienia lekarskie itp.). W dłuższej perspektywie taki stan rzeczy może negatywnie wpłynąć na reputację firmy – jeśli klienci lub kontrahenci biznesowi zobaczą, że kadra danego przedsiębiorstwa często choruje oraz odchodzi z pracy, marka zostanie uznana za niesolidną. Może to doprowadzić również do opóźnień w realizacji projektów itp.

Jak zatem widać, brak ergonomii w miejscu pracy to problem, który szkodzi nie tylko pracownikom, ale także jest w stanie spowodować realne straty biznesowe dla firm.

Jaki płynie stąd wniosek? Jest on bardzo prosty: należy zrobić wszystko, by tej ergonomii nie zabrakło. Można osiągnąć cel poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia do pracy biurowej.

Nie jesteśmy w stanie w jednym tekście opisać Ci wszystkich rozwiązań poprawiających ergonomię, ale te sześć, które przedstawiamy poniżej, to absolutne must have. Zapoznaj się z nimi – niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem lub pracodawcą, warto, byś był świadomy, jak ważna jest ergonomia w pracy. Poznaj produkty, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie.

Produkt 1: biurko z elektryczną regulacją wysokości

Biurko z elektryczną regulacją wysokości to produkt, który w ostatnich latach zdobywa sobie coraz większą popularność. Duże zainteresowanie nie powinno nikogo dziwić – taki mebel jest elastyczny i prosty w obsłudze.

Elektryczne, regulowane biurko to świetne rozwiązanie w przypadku wszystkich tych, którzy w ramach swojej pracy przesiadują przy biurku przez wiele godzin. Dlaczego jest to takie ważne? Spieszymy z odpowiedzią: ponieważ możemy szybko dostosować wysokość blatu w trakcie pracy, co sprawia, że nasze plecy, ramiona czy szyja nie będą obciążone wielogodzinną pracą w takiej samej pozycji.

Automatyczna regulacja blatu biurka umożliwia personalizowanie ustawień dla każdego pracownika, co zwiększa ich wygodę i poprawia efektywność pracy. To jednak jeszcze nie wszystko, co musisz wiedzieć na temat elektrycznie regulowanych biurek. Możliwość regulacji blatu to ważna zaleta, ale kolejnym plusem jest… łatwość, z jaką się to robi. Jeśli zdecydujesz się na takie biurko, nie musisz obawiać się, że czeka Cię długie i żmudne regulowanie blatu – mechanizm jen jest często umieszczony w trudno dostępnym miejscu, co powoduje z Twojej strony dyskomfort. Zanim dobrze wyregulujesz biurko tradycyjne, nierzadko musisz się solidnie namęczyć.

Biurko z elektryczną regulacją wysokości sprawia, że łatwiej jest pracować „na stojąco”. Takie rozwiązanie może pozornie wydawać się niewygodne, ale w dłuższej perspektywie przynosi ono wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim, takie biurko zapobiega przeciążeniu kręgosłupa oraz chorobom układu krążenia.

Rzecz jasna nikt nie twierdzi, że należy całe osiem godzin przepracować na stojąco – takie rozwiązanie z pewnością również nie będzie zbyt wygodne. Jeśli jednak postanowimy pracować na przemian na stojąco i siedząco, taka różnorodność pomoże nam „rozruszać” organizm. A przecież, jak wiemy, regulacja blatu nie należy do trudnych zadań…

Łatwość regulacji blatu – co widać na przykładzie produktów dostępnych w ofercie sklepu internetowego Fly-Desk.com – zapewnia przejrzysty i czytelny panel sterowania. Ponieważ umieszcza się go w dobrze widocznym i łatwo dostępnym miejscu, codzienna obsługa nie powinna stanowić problemu. Biurko regulowane to rozwiązanie, które z powodu tych zalet zyskuje w ostatnich latach na popularności.

Produkt 2: Stołek balansujący

Ciekawym dodatkiem, który może okazać się wręcz nieoceniony podczas wielogodzinnej pracy biurowej, jest stołek balansujący. Co to jest? Już Ci wyjaśniamy. Na pierwszy rzut oka stołek balansujący nie różni się wiele od zwykłego siedziska (może za wyjątkiem tego, że zwykle stoliki te nie są wyposażone w oparcie).

Skąd się zatem bierze słowo „balansujący”? Powodem jest konstrukcja stołka – jej specyfika sprawia, że kiedy siedzimy na nim podczas codziennej pracy, już po krótkim czasie… zaczynamy się nieznacznie osuwać. Zapewne informacja ta wydaje Ci się zaskakująca i zastanawiasz się, w jaki sposób może pomóc Ci w pracy siedzisko, z którego łatwo spaść. Takie rozwiązanie nie jest jednak bezpodstawne. Wręcz przeciwnie – kiedy już się przyzwyczaimy do specyfiki tego stolika, okazuje się, że mimowolnie poprawiamy się na siedzeniu. Ruchy, które wówczas regularnie wykonujemy, sprawiają, że:

      • poprawia się funkcjonowanie naszego układu krążenia,
      • wzmacniają się mięśnie,
      • spada ryzyko problemów zdrowotnych w postaci przeciążenia kręgosłupa,
      • maleje ryzyko sztywności mięśni,

co przekłada się na ogólną poprawę wydajności pracy. Na wszystkie te korzyści możemy liczyć z prostego powodu: delikatne, ale stałe poruszanie się podczas pracy przy biurku. Dzięki temu organizm „myśli”, że jesteśmy w ruchu.

Produkt 3: Mata antyzmęczeniowa

Mata antyzmęczeniowa to mata zaprojektowana specjalnie dla osób, które przez wiele godzin dziennie pracują w jednej pozycji. Podczas gdy biurka regulowane czy stołki balansujące są przeznaczone przede wszystkim dla pracowników biurowych,antyzmęczeniowa mata może być wykorzystywana również przez osoby wykonujące prace fizyczne (rozumie się przez to np. pracowników produkcyjnych). Cel, dla którego się je stosuje, jest taki sam w przypadku różnych stanowisk: zmniejszenie zmęczenia oraz napięcia mięśni w pracy w pozycji stojącej.

Jak już wspomnieliśmy, mata antyzmęczeniowa to rozwiązanie uniwersalne. Sprawdzi się ono nie tylko w biurze, ale także w takich miejscach jak na przykład hale fabryczne czy magazyny. Powłoka ta pomaga równomiernie rozłożyć nacisk na stopy, zapewniając im stałe podparcie.

Produkt 4: Kontenerek biurowy

Szafka (czasem określana jako tzw. kontenerek) na dokumenty to kolejne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania stanowiska roboczego. Ważne, by miało ono zamontowane kółka – dzięki temu przesuwanie mebla z jednego miejsca na drugie nie powinno sprawić większego problemu.

Produkt 5: Oświetlenie do pracy biurowej

Jeśli chcesz zadbać o rgonomiczną pracę biurową, musisz wybrać odpowiednie oświetlenie. Podczas podejmowania decyzji w tym zakresie warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak na przykład:

      • regulacja kąta, pod jakim pada światło – warto wybrać lampkę biurową, która daje możliwość regulowania kąta padania światła,
      • kolor światła – podczas wyboru trzeba mieć na uwadze kolor światła. Warto wybrać lampę z naturalnym i ciepłym światłem, ale jeśli szukasz rozwiązania, które ułatwi Ci skoncentrowanie się, zadbaj o białe, zimne światło,
      • źródło światła – warto wybrać lampkę biurkową, która zapewnia energooszczędne źródło światła LED, .

Produkt 6: Szkolenia

Na końcu postanowiliśmy już nie opisywać konkretnego produktu. Owszem, poszczególne elementy wyposażenia są ważne – bez biurka regulowanego czy stołka balansującego stworzenie ergonomicznego miejsca pracy będzie znacznie trudniejsze. Oprócz tego warto jednak zadbać również o szkolenia zawodowe.

Szkolenie zawodowe z zakresu ergonomii pracy warto przeprowadzać regularnie; zgodnie twierdzą to specjaliści ds. kontroli i jakości pracy. Dzięki temu zapewnimy pracownikom wiedzę na temat tego, co należy zrobić, by minimalizować ryzyko pojawienia się chorób zawodowych. Przeprowadzeniem takiego szkolenia może zająć się:

      • zakładowy specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli w Twojej firmie zatrudniono tzw. BHP-owca (w pewnych sytuacjach wymagają odpowiednie regulacje prawne), to jest on idealną osobą do tego, by zrealizować szkolenie. Wynika to z prostej przyczyny: wewnętrzny specjalista ds. BHP ma bardzo dobrą wiedzę na temat realiów panujących w danej firmie,
      • zewnętrzny szkoleniowiec, który jest w stanie „na świeżo” spojrzeć, jak zorganizowana jest praca w przedsiębiorstwie.

Ergonomia w miejscu pracy. Podsumowanie

Jak widać, ergonomia jest w miejscu pracy niezbędna. Trudno sobie wyobrazić, byś mógł z zaangażowaniem wykonywać swoje obowiązki, jeśli biurko ma zbyt wysoki lub niewielki blat, siedzisko jest niewielkie, a po każdym dniu pracy wstajesz obolały. Aby tego uniknąć, należy kupić produkty, które zapobiegają problemom zdrowotnym. Dlatego też przedstawiliśmy Ci produkty, które mogą być korzystne dla zdrowia. Zainteresuj się nimi i potraktuj je jak długofalową inwestycję w Twoje zdrowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium